CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Prelomový objav by umožnil nabiť smartfón za menej ako minútu

0

Výskumníci z Coloradskej univerzity v Boulderi urobili objav, ktorý by umožnil úplne nabiť vybitý smartfón už za minútu. Notebook by mohol prejsť z nuly na 100 % len za minútu a vybitá batéria elektrického vozidla by bola plne nabitá a pripravená na prevádzku už za 10 minút. Keby sa tento objav použil vo väčšej mierke, umožnil by skladovanie väčšieho množstva energie a jej rýchlejšiu distribúciu z energetickej siete.

Výskumníci urobili objav pri štúdiu toho, ako sa ióny pohybujú cez prepojené póry superkondenzátorov. Výskum bol publikovaný v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences. Ich závery modifikujú Kirchhoffov zákon o toku prúdu v elektrických obvodoch. Na rozdiel od elektrónov sa ióny pohybujú v dôsledku elektrického poľa aj difúzie a výskumníci zistili, že ich pohyb na križovatkách pórov je iný, ako opisuje Kirchhoffov zákon.

Superkondenzátory sa spoliehajú na akumuláciu iónov v ich póroch. Literatúra zatiaľ opisovala pohyby iónov len v jednom póre. Vďaka tomuto výskumu možno simulovať a predpovedať pohyb iónov v komplexnej sieti tisícov prepojených pórov v priebehu niekoľkých minút.

S_1124 T Flexcam Advertisement

Superkondenzátory fungujú podobne ako batérie, ibaže majú oveľa vyššiu hustotu energie, vyššiu rýchlosť nabíjania a vybíjania a zvládnu viac ako 1 000 000 cyklov nabíjania/vybíjania, zatiaľ čo väčšina batérií vydrží 2000 až 3000 cyklov. Nevýhodné je, že superkondenzátory sú drahšie a majú vyššie samovybíjanie, pričom stratia približne 30 % uloženej energie za mesiac. 

Zdroj: thecooldown.com.

Zdroj Foto: freepik.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať