Prelomový ultratenký materiál sľubuje revolúciu v elektronike, doprave či stavebníctve
Výskum vedcov z Aalto University vo Fínsku, ktorý viedol doktorand Sakari Lepikko, ukázal, že mimoriadne vlastnosti odpudzujúce vodu možno dosiahnuť vytvorením povrchov podobných kvapaline pripojením tenkej vrstvy vodovzdorných molekúl k pevnému silikónovému základu, a to aj pri nízkych koncentráciách. Inovatívny materiál môže priniesť významný pokrok v oblastiach, kde je vodotesnosť nevyhnutná, ako je elektronika, letectvo, námorná doprava a stavebníctvo.
Nový ultratenký materiál nielenže poskytuje vynikajúcu odolnosť proti vode, ale vykazuje aj výnimočnú trvanlivosť a flexibilitu, čo z neho robí ideálne riešenie na integráciu do existujúcich technológií a aplikácií. Zaujímavé je, že výskumníci zistili, že kvapky vody ľahko skĺznu z týchto povrchov bez ohľadu na hustotu molekúl podobných kvapaline. Toto neočakávané zistenie naznačuje, že voda voľne cirkuluje medzi molekulami na povrchu podobnom kvapaline pri nízkom pokrytí, čo uľahčuje skĺznutie.
{{BANNER|SIMPLE_BANNER_HOMEPAGE_2}} ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH