CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Používanie antikoncepcie má vplyv na mozog

2

Neurovedkyňa Carina Hellerová venovala 75 dní v priebehu jedného roka prelomovému experimentu s opakovaným skenovaním svojho mozgu. Jej cieľom bolo zdokumentovať zmeny v mozgu ženy počas menštruačného cyklu, a to s perorálnou antikoncepciou aj bez nej. Jej zistenia naznačujú, že morfológia a konektivita mozgu počas prirodzeného cyklu denne kolíše a je ovplyvnená antikoncepčnými tabletkami.

Hellerovej odhodlanie k tomuto vlastnému experimentovaniu vyplýva z rastúcej nespokojnosti výskumníkov v oblasti zdravia žien s nedostatkom komplexných údajov o reakcii mozgu na antikoncepciu. Verí, že viac údajov by mohlo ženám a ich lekárom umožniť informované rozhodovanie o antikoncepcii a jej potenciálnych účinkoch. Perorálna antikoncepcia, ktorá sa široko používa aj na liečbu akné a reguláciu menštruácie, je tu už viac ako šesť desaťročí.

Vplyv týchto liekov na mozog je napriek ich širokému používaniu stále nedostatočne preskúmaný. Existujú obavy z možných účinkov na náladu, najmä vzhľadom na to, že mnohí začínajú užívať tabletky počas puberty, čo je kritické obdobie pre dozrievanie mozgu. Tradičné štúdie sa často spoliehajú na malé vzorky a obmedzenú frekvenciu skenovania, preto nedokážu zachytiť denné zmeny v štruktúre a prepojení mozgu.

VEĽKÁ SÚŤAŽ PRE PREDPLATITEĽOV

Hellerová vo svojej štúdii použila „husté vzorkovanie“, pri ktorom absolvovala opakované skenovanie mozgu počas 5 týždňov v rôznych fázach prirodzeného cyklu, a to pred užívaním perorálnej antikoncepcie aj po ňom. Táto metodika v kombinácii s prieskumami nálady a krvnými testami poskytla bohatý súbor údajov na analýzu. Jej zistenia odhalili rytmické výkyvy objemu mozgu a konektivity počas menštruačného cyklu.

Tieto vzorce sa počas užívania perorálnej antikoncepcie mierne zmenili a po vysadení liekov sa zväčša vrátili na východiskovú úroveň, čo poukazuje na prispôsobivosť mozgu. Takéto štúdie s rozsiahlymi súbormi údajov a podrobnou analýzou poskytujú cenné poznatky o zložitom vzťahu medzi hormonálnym stavom a jemnými zmenami v štruktúre a funkcii mozgu, čím otvárajú cestu k hlbšiemu pochopeniu reakcie mozgu na hormonálne zmeny a antikoncepciu.

Zdroj: nature.com.

Zdroj Foto: depositphotos.com.

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

Dobre. A co teda zistila? reakcia na: Používanie antikoncepcie má vplyv na mozog

8.11.2024 06:11
Autor clanku to nemysli vazne. Aspon nejake zaujimave zistenie alebo nieco konkretne? Ze nie? Dobre a co teda zistila okrem miernej prisposobivosti? Je to pozitivne ci negativne? Co teda zistila?
Reagovať

RE: Dobre. A co teda zistila? reakcia na: Dobre. A co teda zistila?

11.11.2024 22:11
Autor ktorého článku? Nextech nemá prístup do platenej knižnice Nature. A autorom tohot článku je AI bot ktorý sa podpisuje Redakcia, a kľudne si vymyslí článok na základe upútavky. Tak ako je tu zvykom.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať