Zenbook S14 Zenbook S14 Zenbook S14

Proti klimatickým zmenám budeme bojovať pumpovaním uhlíka na dno oceánov

1

Vedci navrhujú radikálny plán boja proti klimatickým zmenám, ktorý spočíva v odčerpávaní oxidu uhličitého na dno oceánu. Ložiská čadičových hornín na morskom dne totiž majú schopnosť zachytávať oxid uhličitý a účinne ho odstraňovať z atmosféry. Vedci chcú vybudovať plávajúce plošiny, ktoré by vstrekovali CO2 na dno oceánu, pričom by boli poháňané veternými turbínami.

Projekt sa nazýva Solid Carbon (pevný uhlík), pretože vstrekovaný CO2 by sa natrvalo zachytil ako hornina na dne oceánu, čím by vzniklo bezpečné a trvalé riešenie na ukladanie uhlíka. Výskumníci odhadujú, že čadičové horniny na celom svete by mohli uložiť viac uhlíka ako všetky fosílne palivá na Zemi spolu. Je však dôležité poznamenať, že táto stratégia nemusí byť realizovateľná na každom mieste a rozšírenie projektu by bolo pomalé a nákladné.

Napriek tomu by aj niekoľko vrtných súprav mohlo mať významný vplyv. Napríklad v povodí Cascadia pri západnom pobreží Kanady existuje potenciál na uloženie globálnych emisií uhlíka za 20 rokov. Plán sa spolieha na prirodzenú chemickú reakciu čadičových hornín, ktoré sa ľahko spájajú s CO2 a vytvárajú uhličitanové minerály. Islandský projekt CarbFix úspešne demonštroval tento proces v malej mierke vstrekovaním CO2 do podzemného bazaltu, kde do dvoch rokov mineralizuje.

Hoci by takéto ukladanie uhlíka v oceánoch bolo rozsiahlym a nákladným projektom, môže sa stať nevyhnutným v boji proti zmene klímy. Nemá však nahradiť okamžité opatrenia, ako je prechod na obnoviteľné zdroje energie a zníženie emisií uhlíka z potravinových systémov. Vedci to považujú za budúcu možnosť ďalšieho zníženia globálneho otepľovania o zlomok stupňa. Aby sa táto možnosť stala realizovateľnou, treba začať s vývojom už teraz.

Podľa odborníkov bude svet možno musieť odstrániť 10 miliárd ton CO2 ročne, aby sa do roku 2050 dosiahli čisto nulové emisie a splnili ciele Parížskej dohody. To môže zahŕňať obnovu ekosystémov ukladajúcich uhlík a zachytávanie CO2 z atmosféry a jeho ukladanie pod zem. Tieto metódy však majú potenciálne riziká, napríklad únik uhlíka počas lesných požiarov alebo z opustených ropných vrtov. Projekt Solid Carbon tvrdí, že uhlík uložený vo forme horniny na dne oceánu by zostal zachytený tisíce rokov, čo by predstavovalo bezpečnejšiu a rozšíriteľnejšiu možnosť.

Financovanie projektu Solid Carbon je významná výzva, keďže na realizáciu pilotného projektu je potrebných približne 60 miliónov USD. Skupina požiadala o granty, ale zatiaľ sa jej nepodarilo získať dostatočné finančné prostriedky. Napriek prekážkam vedci veria, že ak získajú dostatok financií, mohli by začať s pilotným projektom do jedného alebo dvoch rokov.

Zdroj: sciencealert.com.

Foto zdroj: depositphotos.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

výborne reakcia na: Proti klimatickým zmenám budeme bojovať pumpovaním uhlíka na dno oceánov

4.7.2024 09:07
Posledne niečo podobného testovali na Islande. Pumpovali CO2 do sopky ktorá potom prdla. Teraz, keď to už majú vychytané, tak to idú nasadiť do oceánu. Teším sa ako budú prímorské krajiny platiť za systém včasného varovania pred tsunami, a rád sa dozviem koľko ľudských životov kvôli tomuto nezmyslu vyhasne.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať