Recenzia: iPhone 11 - Vyšší výkon, dlhšia výdrž a výborný nočný režim
Ako prvý z trojice nových iPhonov jedenástej generácie sme mali možnosť testovať základný model iPhone 11. Tento rok Apple prvýkrát predstavil aj iPhone s prívlastkom Pro, a to v dvoch variantoch líšiacich sa veľkosťou displeja.
Dizajn a konštrukcia
Dizajn, ktorý bol kedysi revolučný, je v súčasnosti síce už trochu konzervatívny, no stále elegantný a s nádychom luxusu. Aj kedysi revolučný výrez sa už v porovnaní otvormi alebo kvapkovými minivýrezmi aj na smartfónoch strednej triedy z hľadiska dizajnu zdá príliš veľký. Vynútila si to však technológia autentifikácie Face ID na báze 3D tvárovej biometrie, keďže ani nová edícia iPhonov nemá snímač odtlačkov prstov. Autentifikácia je poznateľne rýchlejšia ako pri vlaňajších modeloch.
Obvodový rám je z precízne opracovanej chirurgickej ocele s matnou povrchovou úpravou príslušného farebného odtieňa. Matná povrchová úprava významne zvyšuje spoľahlivosť úchopu a držania. Zadná stena z odolného skla umožňuje bezdrôtové nabíjanie, ale za cenu šmykľavosti. Vyčnievajúca štvorcová platforma s dvojicou objektívov fotoaparátu, ktorá je charakteristickou dizajnovou črtou jedenástky, je v tomto prípade užitočná, pretože jej hrana aspoň trochu bráni zošmyknutiu sa telefónu z podložky.
Objektívy sú pod odolnými zafírovými sklíčkami, takže poškriabanie pri bežnom používaní určite nehrozí. Vodotesnosť a prachotesnosť sú deklarované na úrovni štandardu IP68, ktorý garantuje odolnosť pri ponorení do hĺbky 4 metrov maximálne na 30 minút. Očakávania ohľadne prechodu na konektor USB-C sa nesplnili, Apple zatiaľ tvrdošijne používa proprietárny konektor Lightning.
Displej a filozofia ovládania
Rozlíšenie 828 × 1792 px pri uhlopriečke 6,1 palca za konkurenciou riadne zaostáva, aspoň čo sa týka marketingu založeného na ohúrení potenciálneho záujemcu technickými parametrami. Implicitne má väčšina konkurenčných smartfónov nastavené rozlíšenie FHD+ a väčšina používateľov toto nastavenie nikdy nezmení. Pri základnom modeli iPhone 11 v tomto ohľade zákazník aspoň neplatí za to, čo nevyužíva.
Inak má displej už len samé superlatívy. Tak čo sa týka oleofóbnej vrstvy, do určitej miery rezistentnej proti umazaniu mastnotou z odtlačkov, ako aj jasu podsvietenia 625 cd/m2, udávaného výrobcom. Je dostatočný aj počas jasného slnečného dňa. Pre produkty značky Apple je charakteristické dotiahnutie detailov do dokonalosti, čo sa v prípade tandemu iPhone 11 + operačný systém iOS 13 podarilo, pokiaľ ide o automatickú reguláciu jasu podsvietenia a prispôsobenie farieb displeja okoliu.
Pri umelom osvetlení žiarovkami alebo LED s teplým nádychom sa zmení tonalita displeja k teplejším tónom. A najlepšie sme si nechali na koniec. Kvalita displeja je poplatná technológii IPS, hlavne čo sa týka podania čiernej farby. Výhoda displeja OLED v modeloch Pro a Pro Max sa naplno prejaví pri nastavení tmavého režimu, čo je jedna z noviniek operačného systému iOS 13.
Hardvér, výkon a výdrž
Srdcom nového iPhonu 11 je čip A13 Bionic, ktorý je podľa tvrdenia Applu najvýkonnejším čipom pre smartfóny. Má 8,5 miliardy tranzistorov a je vyrobený 7 nm technológiou. Na čipe je 6-jadrové CPU, 4 jadrové GPU a Neural engine tretej generácie na hardvérovú podporu umelej inteligencie a výpočtov na báze neurónových sietí. CPU má dve výkonné jadrá taktované na 2,65 GHz a štyri úsporné jadrá s maximálnou frekvenciou 1,8 GHz. Práve v hardvérovej a softvérovej interpretácii umelej inteligencie, ktorá vás bude sprevádzať prakticky všetkými funkciami smartfónu, sa dosiahol veľký medzigeneračný pokrok. Výkon tandemu procesor – grafika je v softvérovo optimalizovanom ekosystéme Applu viac než dostatočný. Je zároveň výzvou pre tvorcov hier, ako ho naplno využiť.
Výdrž batérie je podľa tvrdenia Applu o hodinu dlhšia než pri vlaňajšom základnom modeli. S týmto tvrdením sa dá súhlasiť, iPhone 11 vydrží deň intenzívneho používania s rezervou približne 35 %. Nabíjačka s príkonom 18 W, ktorá sa predáva osobitne, nabije batériu na 50 % kapacity za 30 minút. V súčasnosti, keď konkurencia pod pojmom rýchle nabíjanie má na mysli 40 – 45 W, je to skôr na pobavenie. Stereofónny zvuk je vynikajúci, s rovnomerným podaním celého spektra, samozrejme, s výnimkou basov, kde je reprodukcia vzhľadom na objem ozvučnice prekvapivo dobrá.
Fotoaparáty
Aj základný model iPhonu 11 má dva objektívy. Širokouhlý so svetelnosťou f/1,8 a ultraširokouhlý so svetelnosťou f/2,4. Obidva majú snímače s rozlíšením 12 Mpx. Hlavný, širokouhlý objektív má aj optickú stabilizáciu obrazu. Ultraširokouhlý objektív so zorným uhlom 120° stabilizáciu z princípu nepotrebuje. Snímač hlavného fotoaparátu má priemer pixelov 1,4 mikrometra a využíva technológiu dual pixel.
Cez deň pri dobrom svetle majú zábery z iPhonu tradične živé, no nie príliš presaturované farby. Podobne ako pri vlaňajších modeloch sa HDR, ak to svetelné podmienky vyžadujú, automaticky aplikuje aj na dynamické scény. Umelé rozostrenie pozadia v móde Portrét funguje veľmi dobre a dá sa aplikovať aj na všeobecné scény, nielen na zábery, na ktorých je ľudská tvár. Zaostrovanie je veľmi rýchle a takisto veľmi rýchle je aj prepínanie medzi fotoaparátmi zo širokého na ultraširoké ohnisko a naopak bez toho, aby ste postrehli nejaký predel či už v hľadáčiku, alebo vo videu.
Keď fotíte večer alebo v noci pri vypnutom blesku, automaticky sa spustí nočný režim. Pri umelom osvetlení je v tomto režime typický expozičný čas sekunda, pri hlbokom súmraku bez pouličného osvetlenia aj 3 sekundy. Pre istotu som v nočnom režime robil zakaždým tri zábery po sebe, ale s výnimkou takmer úplnej tmy to nie je potrebné. Takýto dlhý čas by neudržala ani najkvalitnejšia optická stabilizácia. „Nočná“ uzávierka funguje tak, že sa najskôr zosníma pilotný záber a potom séria ďalších záberov, z ktorých sa dopĺňajú detaily. Aj pri slabom pouličnom osvetlení je väčšina záberov brilantne ostrá. Pokiaľ večerné fotky prehliadate na veľkej obrazovke televízora alebo na monitore, postrehnete väčšiu, no prijateľnú úroveň farebného šumu v tmavších plochách.
Porovnanie záberov so Samsung Galaxy Note 10 nájdete na našom webe. Pri večernom fotografovaní sa iPhone 11 tak v bežnom, ako aj nočnom režime spolieha na optickú stabilizáciu a radšej nastaví dlhú expozičnú dobu než vyššie ISO, ktoré by vnieslo do záberu viac šumu. Na to si treba dať pozor pri snímaní pohybujúcich sa objektov. Maximálne ISO nastavené pri mojom nočnom fotení bolo 1600. Nahrávanie videa v rozlíšení 4K je podporované so snímkovou frekvenciou 60 fps a nahrávanie spomaleného videa s rozlíšením 1080p pri 120 alebo 240 sn./s. Veľmi dobre fotí aj predná kamera s rozlíšením 12 Mpx. Odporúčam vyskúšať všetky jej portrétové možnosti. RGB fotoaparát v spolupráci s IR fotoaparátom umožnia kúzliť s hĺbkou ostrosti selfie portrétov.
iOS13
Pri recenziách smartfónov s Androidom sa nezvykneme venovať operačnému systému, len prípadnej nadstavbe, ale iOS je proprietárny operačný systém len pre iPhone a po odčlenení samostatnej verzie pre iPad to platí bez výnimky. Prvý kontakt s iOS je cez vodorovný pásik v dolnej časti displeja, ktorý sa zobrazuje na obrazovkách aplikácií. Ak prst posuniete len trochu a pridržíte, objaví sa zoznam spustených aplikácií. Notifikačné centrum sa zobrazuje gestom od pravého horného okraja obrazovky smerom nadol.
Dlhším pridržaním tlačidla na pravej strane aktivujete asistentku Siri. Na zosnímanie screenshotu treba spolu s týmto tlačidlom stlačiť aj tlačidlo na zvýšenie hlasitosti reprodukcie na pravej strane. Telefón vypnete pridržaním tlačidla na pravej strane súčasne s tlačidlom na zníženie hlasitosti. Konečne! Asi takto si povzdychnete, keď zistíte, že sieť Wi-Fi sa dá zmeniť priamo na notifikačnej obrazovke pridržaním príslušnej ikony. Asistenciu AI oceníte pri organizovaní fotografií v Galérii. Ako náhľad jednotlivých dynamických albumov sa vyberú najkrajšie zábery.
Verdikt: Konzervatívny dizajn a špičkový výkon za odvážnu cenu.
Technické údaje:
Procesor: čip A13 Bionic, šesťjadrový (2× 2,65 GHz Lightning + 4× 1,8 GHz Thunder), štvorjadrové GPU; 4 GB RAM, kapacita úložného priestoru: 64, 128 alebo 256 GB; displej Liquid Retina IPS s 3D Touch, 6,1 palca, rozlíšenie 828 × 1792 px (326 ppi); fotoaparát: hlavný 12 Mpx so širokouhlým objektívom, svetelnosť f/1,8 + 12 Mpx ultraširokouhlý, svetelnosť f/2,4, predná kamera TrueDepth 12 Mpx, svetelnosť f/2,2 + TOF 3D; komunikácia: LTE, Wi-Fi 802.11ac/ax, bluetooth 5.0, NFC; batéria Xs: 3110 mAh, Xs Max 3180 mAh; rozmery: 150,9 × 75,7 × 8,3 mm, hmotnosť 194 g
Cena: 819 EUR (64 GB)
+ Výkon, vynikajúci displej, veľmi kvalitný fotoaparát, implementácia umelej inteligencie
- Šmykľavý povrch zadnej steny
Hodnotenie: 94
Dizajn: 90
Výkon: 98
Funkcionalita: 94