S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

Reportáž: Televízor v štúdiovej kvalite

Archív NXT
0

Spoločnosť Panasonic predstavila vo Frankfurte nové produkty na rok 2015. Okrem televízorov to boli aj reproduktory, Blu-ray prehrávače, fotoaparáty, slúchadlá, biela technika a výbava na starostlivosť o telo. V tejto reportáži sa budeme venovať hlavne novým televízorom, ktoré sú v prípade najvyšších modelov vybavené technológiu 4K Pro.

Pomocou nej možno na televízore určenom na spotrebiteľský trh dosiahnuť obdobnú kvalitu obrazu, ako je to v prípade profesionálnych televízorov, ktoré používajú filmári pri posudzovaní filmov. Ide o kombináciu špecializovaného procesora s označením 4K Studio Master, určeného na spracovanie 4K rozlíšenia, a panelov nového typu s označením Wide Colour Phosphor.

Vo výsledku získate v obývačke zážitok, aký zažívate pri návšteve kina. A to z obrazovej, ale aj zvukovej stránky. Väčšina nových televízorov z modelového radu 2015 je pritom vybavená rozlíšením 3840 × 2160 bodov (4K) a ľudia si už vyberajú oveľa väčšie uhlopriečky displejov ako v minulosti. Vývojári v Panasonicu už pochopili, že hlavne v Európe a USA pri televízore zaváži aj dizajn, a tak zlepšili aj túto oblasť.

Procesor 4K Studio Master vyvinuli v spolupráci so svojím štúdiom, ktoré je umiestnené v Hollywoode. Priamo tu sa totiž s režisérmi filmov dolaďovali detaily a porovnávali sa nové modely s doteraz používanými štúdiovými televízormi. Výsledkom sú verné farby, vysoký kontrast, jas aj dynamika obrazu.

4K Pro a nové typy displejov

Celý systém pracuje v 10-bitovej hĺbke, a teda je tu 1024 stupňov sivej. V praxi to znamená lepšiu kresbu detailov v tieňoch a presnejšie farebné prechody v tmavších oblastiach obrazu. Platí to najmä pre oblasti s prevládajúcimi červenými alebo zelenými tónmi. Nehrozí nepríjemne zliata podoba tieňov bez kresby, ktorá je typická pre obyčajné LCD televízory. V najvyšších radoch televízorov Panasonic CR850 a CX800 sú LED panely s novou technológiou Wide Colour Phosphor, ktoré pokrývajú až 98 % farebného priestoru podľa všeobecne používaného štandardu Digital Cinema Initiative (DCI). A to je viac ako v prípade technológie Quantum Dot, ktorú využíva konkurencia. V porovnaní s panelom Quantum Dot sa navyše pri rovnakej úrovni jasu s technológiou Panasonicu spotrebuje len polovica energie.

PanaTVPCR.jpg

Toto je základ nových vlajkových lodí v televízoroch značky Panasonic - presnejšie farby a efektivita pri využití energie

Softvérová výbava

Ďalšie zlepšenie je nové používateľské rozhranie Home Screen 2.0, ktoré využíva operačný systém Firefox OS. V spolupráci so spoločnosťou Mozilla sú televízory nového modelového radu vybavené funkciami, ako je Home Screen 2.0 a okno Info Frame. Zamerané sú na to, aby sa dal jednoduchšie vyhľadať a sledovať požadovaný obsah a bolo možné ľahko využívať externé zdroje.

Rozhranie my Home Screen 2.0 môžete prispôsobiť podľa svojich požiadaviek. Na domovskej obrazovke sa obsah zobrazí na prehľadných paneloch. V základnom nastavení sú len tri: Live TV (živé televízne vysielanie), Apps (aplikácie, ako sú napr. internetové požičovne filmov alebo hry) a Devices (zariadenia). V paneli zariadení sa pritom zobrazia všetky externé prístroje a zariadenia pripojené k televízoru či už káblom, alebo bezdrôtovo. K televízoru s touto výbavou ľahko pripojíte smartfón tablet, počítač, kľúč USB a pod.

PanaTVPCR-2.jpg

Základom softvérovej výbavy je jednoduchosť. Teraz máte k dispozícii 3 ikony na ovládanie živého vysielania, aplikácie a zariadenia.

My Home Screen 2.0 obsahuje aj prepracovaný vyhľadávací nástroj na hľadanie vybraného filmu alebo TV relácie. Po ich nájdení možno tento obsah „pripnúť" na plochu pomocou funkcie Takto máte obľúbené TV kanály, aplikácie či webové stránky veľmi rýchlo na dosah ruky.

Funkcia Info Frame po stlačení príslušného tlačidla na diaľkovom ovládači zobrazí v jednom okne najdôležitejšie informácie - napr. TV program s odporúčanými reláciami, správy, dátum a čas, ale aj predpoveď počasia či náhľady na vybrané webové stránky.

S využitím Firefoxu sa dajú do televízora jednoducho posielať fotografie, videá či iný multimediálny obsah a podporované sú zariadenia s Androidom, iOS, ale i Windows. Na takéto posielanie multimédií navyše nepotrebujete žiadny ďalší hardvér, stačí pripojiť televízor s Firefoxom do rovnakej siete Wi-Fi, kam je pripojené zdrojové zariadenie.

PanaTVPCR-6.jpg

Cez ikonu zariadenia sa dostanete k všetkému, čo je drôtovo alebo bezdrôtovo pripojené k TV

Modelové rady

Novou vlajkovou loďou sa stáva modelový rad CX800 a predovšetkým model so zakriveným displejom CR850. Modelový rad CX800 teraz obsahuje štvoricu televízorov s ultravysokým rozlíšením, LED podsvietením obrazovky, obnovovacou technológiou 1600 Hz a uhlopriečkami 40, 50, 55 a 65 palcov. Portfólio dopĺňajú rady CX750, CX700, CX680 a základný rad CX400 (40, 48, 55 a 65 palcov). Tieto modely sa od vlajkovej lode odlišujú hlavne nižšou obnovovacou frekvenciou displeja, ďalej softvérovou výbavou, veľkosťou uhlopriečky displeja a dizajnom.

Rok 2015 znamená pre Panasonic aj štart modelov so zakriveným displejom. Minulý rok pritom firma na rozdiel od konkurencie tvrdila, že trh na zakrivené modely ešte nie je pripravený. Ukázalo sa, že minimálne európsky trh na to pripravený bol, a tak Panasonic je tu s modelmi CR. Zakrivenie totiž zlepšuje pozorovací uhol a v pohodlí obývačky sa cítite takmer ako v kine. Špičkové modely zakrivených televízorov sú zoskupené v rade CR850 s rozlíšením 4K, LED podsvietením a technológiou 1600 Hz. Modely s uhlopriečkou 55 alebo 65 palcov vynikajú aj štýlovým dizajnom v kovovom vyhotovení. Okrem toho existujú zakrivené modely CR730 a CR430.

PanaTVPCR-3.jpg

Toto je ponuka zakrivených televízorov Panasonic na rok 2015

Kvalita obrazu predovšetkým

Panasonic bol vždy zameraný na kvalitu obrazu a na to sa vývojári pri nových modeloch sústredili aj teraz. K rozlíšeniu 4K treba pripočítať aj množstvo ďalších technológií, ktoré obrazové podanie zlepšujú. Ako sme videli, farby tu pôsobia prirodzenejšie a vďaka tonálnej gradácii má obraz lepšiu hĺbku aj plastickosť. Pre celkovú kvalitu obrazu hrá dôležitú úlohu aj podanie kontrastu. Panasonic to dobre vie a modely radov CR850 a CX800 sú vybavené technológiou Local Dimming Pro, ktorá obraz analyzuje a umožňuje meniť jas samostatne v rôznych segmentoch podsvietenia. Teda nielen zo strán alebo za obrazovkou, ako je to pri bežných LED modeloch. Na takomto televízore tak dobre vidíte aj scénu jasného ohňostroja na tmavej oblohe.

Televízia všade

Rady televízorov CX800, CR850, CR730, CX750, CX700 a CX680 sú vybavené funkciou In-house TV Streaming, čo je streaming vysielania z hlavného televízora do druhého v inej miestnosti v dome. Takto môžete vysielať obraz z televízora aj do smartfójov alebo do tabletov. Prístroje radov CX800, CR850 a CX750 pritom obsahujú dva HD tunery, takže môžete na hlavnom televízore sledovať jeden TV program a do druhého televízora zase streamovať vysielanie iného TV kanála. Ideálne na pokoj v rodine, keď sa vysiela súčasne športový prenos a telenovela.

PanaTVPCR-4.jpg

K dispozícii sú však aj modely s dostupnou cenou

S funkciou TV Anywhere a aplikáciou Panasonic Media Center môžete navyše z televízorov CR850, CX800, CR730, CX750, CX700 a CX680 streamovať živé televízne vysielanie na tablet alebo smartfón aj mimo domu. Pokojne až na druhú stranu sveta, pričom doma využívate napr. platený televízny program. Predstavte si teda, že práve sa vysiela futbalový zápas nejakého slovenského tímu, ale vy ste práve v Japonsku na služobnej ceste. Tento zápas si pozrite v japonskom hoteli buď naživo, alebo zo záznamu, ktorý si vyhotovíte na externý disk USB umiestnený doma. Takisto si môžete pri odchode z domu zapnúť nahrávanie a od práve prerušeného miesta potom dokončiť sledovanie napr. vo vlaku.

Aj dizajn sa počíta

Televízor musí byť pekný aj vtedy, keď je vypnutý. Okrem spomenutých parametrov a funkcií zaujmú preto nové modely aj svojím minimalistickým dizajnom. Podľa nášho názoru budú dobre ladiť s obývacou izbou, a to nezávisle od štýlu ostatnej výbavy. Všetky modely vrátane najnižších pôsobili na nás luxusným a moderným dojmom.

PanaTVPCR-5.jpg

Dizajn nových televízorov je už vytvorený aj pre európskych používateľov

Modely s rozlíšením full HD

Okrem nových televízorov VIERA s ultravysokým rozlíšením 4K predstavil Panasonic aj tri ďalšie rady s rozlíšením full HD. Sem patria rady CS600 full HD LED s technológiou 400 Hz, ďalej CS500 a C300. Sú to cenovo najdostupnejšie modely, najnižší rad neobsahuje softvérovú výbavu pre smart TV.

Zvuk je polovica zážitku pri sledovaní filmu

Ako sme uviedli, nové zariadenia prinášajú nielen dobrý obraz, ale aj zvuk. No dosiahnuť dobrý zvuk v minimalistickom dizajne televízorov je fyzikálne nemožné. Práve preto existujú nové soundbary a speakerboardy, ktoré tvoria samostatné príslušenstvo pre televízory a ľudia si už zvykli ich prikupovať.

Soundbar SC-ALL70T a speakerboard SC-ALL30T umožňujú bezdrôtové pripojenie k iným reproduktorom kompatibilným s technológiou Panasonic ALL-connected. Môžete tak dosiahnuť, aby sa zvuk rozliehal po celom dome. Vybavené sú membránami, ktoré posilňujú basy a zároveň sa starajú o čisté podanie zvuku v najvyšších počuteľných frekvenciách. V základnej súprave každého soundbaru sa nachádza aj bezdrôtový subwoofer, nasmerovaný reproduktorom dole k podlahe, čo je základ pre dunivé basy. Výsledkom je elegantný audiosystém, ktorý nezaberá veľa miesta, ale dobre ozvučí miestnosť.

Nové soundbary a speakerboardy podporujú Bluetooth a NFC, ich pripojenie k telefónom alebo tabletom je tak otázka pár sekúnd. Z mobilného zariadenia sa stane jednoduchý diaľkový ovládač. Hudbu, internetové rádiá aj podcasty možno ovládať jediným stlačením tlačidla na displeji.

Okrem toho sú soundbar SC-ALL70T a speakerboard SC-ALL30T vybavené možnosťou bezdrôtového prenosu zvuku do rôznych miestností v domácnosti pomocou technológie ALL-connected. Stačí ich prepojiť s kompatibilnými reproduktormi pomocou aplikácie Panasonic Music Streaming a zvuk z televízora môže znie, kde si to len prajete. Aplikácia Panasonic Music Streaming je pritom kompatibilná s internetovými službami, ako je Spotify, Napster, Aupeo! alebo ALLPlay Radio.

Verdikt

Panasonic predstavil efektnú ponuku nových modelov. Zbavil sa funkcií, ktoré sa v minulosti neujali, a pripravil niečo úplne nové. Zdokonalil dizajn, a tak si televízor v predajni hneď všimnete. Softvérová výbava je užitočná, bude si však treba zvyknúť na nový typ ovládania s využitím Firefoxu. Najviac nás pritom zaujala možnosť sledovania obsahu nahratého doma na diaľku cez internet, v čom je Panasonic v podstate jedinečný. Ostáva dobre nastaviť ceny, urobiť marketing a bude z toho úspech.

Nevyhnutné náklady na cestu hradila spoločnosť Panasonic.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať