Revopoint POP2 - univerzálny kompaktný 3D skener
Skener 3D objektov umožňuje snímať oblasť o veľkosti 20 cm až 2 m s veľmi vysokou presnosťou 0,1 mm, takže môžete skenovať trojrozmerné objekty, ktoré majú veľa detailov a výsledný sken bude rozmerovo presný. Skenuje sa rýchlosťou 10 snímkov za sekundu a ich spojením sa vytvára 3D model. Skener môžete pripojiť buď k PC, alebo ku smartfónu. Skenovať môžete tak, že umiestnite skener na statív a skenovaný predmet na otočnú podložku, alebo môžete skener držať v ruke a pohybovať sa okolo snímaného objektu.
Videorecenzia
3D skener sa hodí do prototypových dielní, pre umelcov a podobne. Výsledkom je 3D model, ktorý môžete upraviť vo vhodnej aplikácii, prípadne použiť na 3D tlač (scan-to-print).
Na testovanie som mal k dispozícii verziu, ktorá obsahovala aj otočný tanier a mobilný kit, čo je v podstate powerbank, z ktorého sa skener napája z prispôsobeným uchytením na držiak smartfónu. Štandardne je v balení skener, mini statív, držiak na mobil, podložka na kalibráciu, markery, čierna plachta na prekrytie pozadia, malá soška na ktorej sa naučíte skenovať a všetky potrebné káble.
Skener využíva dva infračervené senzory a farebnú kameru. Aby sa dosiahla požadovaná presnosť skenovania 0,1 mm, využíva skener technológiu binokulárneho mikroštruktúrovaného svetla. Presnosť je hlavnou výhodou tohto skenera. Naskenuje aj zložité štruktúry. V balení je malá soška hlavy z matného bieleho materiálu. Zdala sa mi zbytočná, veď predsa každý nájde doma nejakú figúrku, hračku, či iný vhodný predmet na ktorom si vyskúša skenovanie. Veľký omyl. Mne ako prvá padla do oka porcelánová figúrka čínskej mačky, ktorá v tlapke drží niečo podobné hrkálke tak som vyskúšal skenovanie na nej. Porcelánová soška mala lesklú glazúru a bola farebná, okrem iného mala čierne uši aj fľaky okolo uší. Na tejto soške mačky som hneď pochopil, že pri skenovaní je potrebné dodržať dve podmienky. Objekt by nemal byť lesklý a podľa mojich skúseností by nemal mať ani veľmi tmavé, či čierne plochy. Pri skenovaní modelu autíčka som zistil že skenovaný predmet by nemal mať ani priesvitné plochy. To že skener nezachytí priesvitné plochy môže u niektorých modelov byť aj výhodné, pretože napríklad pri skenovaní modelu autíčka, ktoré chceme následne vytlačiť tam okná mať nechceme. Problémy robí aj priame slnečné svetlo, naproti tomu skenovanie v tieni poskytuje veľmi dobré výsledky.
Podmienky aby skenovaný objekt nemal lesklé, priesvitné a ani čierne, či veľmi tmavé plochy sa našťastie dajú veľmi ľahko splniť. Výrobca odporúča matný spej určený pre tento účel. Ten som k dispozícii nemal, tak som na objekty s lesklými a čiernymi plochami handričkou naniesol tenučkú vrstvu krému na ruky a následne som to poprášil detským púdrom, alebo hladkou múkou. Potom už skenovanie prebiehalo bez problémov.
Vynikajúco funguje systém automatického zarovnania, takže môžete skenovať nielen zo statívu, ale aj z ruky. Prekvapilo ma, že skladací tanier otočného podstavca nemá vyznačenú polohu v akej sa položí na podstavec aby bol vycentrovaný. Ak ho položíte nepresne, tak, že bude mierne excentrický, vôbec to nevadí. Najpresnejší sken získate ak budete mať skener na statíve a skenovaný objekt sa bude pomaly otáčať. Môžete vybrať či chcete skenovať len tvar, alebo aj farby a podľa skenovaného objektu a účelu na ktorý vytvárate model si môžete vybrať aj vhodný režim skenovania. Môžete si vybrať medzi rýchlejším skenovaním a skenovaním s vysokou presnosťou .
Skener Revopoint Pop 2 môžete pripojiť k počítaču s Windows, alebo Mac OS, alebo k smartfónu s Androidom, či iOS. S počítačom, alebo smartfónom môže skener komunikovať cez USB-C kábel, alebo cez WiFi. Držiak telefónu sa pripája k rukoväti statívu, takže pri skenovaní môžete priebeh kontrolovať na displeji.
3D skeny môžete uložiť vo formátoch PLY, OBJ a STL, pričom pre 3D tlač je najvhodnejší formát STL. Pri skenovaní malých objektov sa mi osvedčila vzdialenosť 15 – 25 cm. V aplikácii je indikácia optimálnej vzdialenosti a najlepšie výsledky dosiahnete ak je vzdialenosť indikovaná ako Excellent. Ak je za skenovaným objektom nevhodné pozadie, odporúčam ho prekryť čiernou plachtou, ktorá je v balení.
Odporúčam urobiť podľa návodu kalibračný test. V mojom prípade som dosiahol presnosť 0,08 mm. Výsledok skenovania vo veľkej miere závisí od toho o aký objekt sa jedná. Ja som postupoval tak, že som najskôr skenoval neupravený objekt a sledoval priebeh vytvárania modelu. Ak niektoré plochy neboli zachytené, tak som použil už spomínanú metódu poprášenia detským púdrom, alebo hladkou múkou. Profesionáli samozrejme použijú na to určený prášok. V priebehu skenovania môžete skúsiť otočiť skenovaný objekt na bok, aby ste zachytili všetky aj oblasti, ktoré sa pri predchádzajúcej polohe nepodarilo zachytiť. Pri skenovaní malej figúrky, ktorú som chcel následne zväčšiť a vytlačiť na 3D tlačiarni sa mi osvedčilo položiť figúrku na bielu kocku a naskenovať to ako celok. Kocku som následne pri príprave modelu pre 3D tlač jednoducho odstránil.
Keď som bol z výsledkom spokojný, exportoval som ho do formátu STL a vytvoril súbor pre 3D tlač.
Každopádne počítajte s tým, že minimálne hodinu, dve strávite učením sa ako skenovať, z akej vzdialenosti a v prípade ručného skenovania ako pohybovať skenerom, aby ste dosiahli požadovaný výsledok.
Technické údaje: Presnosť: 0,1 mm; skenovací rozsah: min. 20 x 20 x 20 mm - max. 2000 x 2000 x 2000 mm; pracovná vzdialenosť: 150 – 400 mm+ Rozmery: 154,6 × 38,2 × 25,6; hmotnosť 195 g.
Zobrazit Galériu