CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Riotoro Morpheus GPX-100: Prvá skrinka s prispôsobiteľnou veľkosťou

0

Rôznych modulárnych konštrukcií bolo už historicky niekoľko, konvertibilný dizajn však oslavuje premiéru. Skrinku, ktorú si môžete zmenšiť alebo zväčšiť podľa toho, aký formát základnej dosky (ATX/E-ATX) práve vlastníte alebo podľa počtu diskov (4/6) či rozširujúcich kariet (5/8 slotov) a podobne, sme tu ešte nemali.

Model Morpheus sa dodáva v rozobratom stave, rozdelený je v balení logicky na tri sekcie. Jednotlivé časti musíte skompletizovať sami. Spájajú sa skrutkami, a pokiaľ na žiadny bod nezabudnete, skrinka je vo finále pevnejšia, než by ste možno najprv očakávali. Plechy sú poriadne, hrúbku majú 1 – 1,1 mm,  bezchybne lícujú a pohyblivé časti sú výborne istené. Opierajú sa totiž do dostatočne veľkých plôch protikusov, takže všetky panely pôsobia naozaj celistvým dojmom.

Šírka (274 mm) a hĺbka (465 mm) skrinky zostáva vždy rovnaká, mení sa len výška (396/465 mm). Predlžovacie, respektíve skracovacie sú bočnice i čelná maska. Vnútri sa potom pre väčší form factor nadstavuje stredová priečka, ktorá interiér vertikálne rozdeľuje na dve komory. Jedna je vyhradená na zdroj a disky, druhá na zvyšok a v plnej paráde má skrinka 60 litrov, čo je ešte vcelku kompaktné riešenie na to, že podporuje aj najširšie dosky E-ATX. Navyše keď na strop môžete stále upevniť robustné radiátory s konečnou hrúbkou (t.j. aj s ventilátormi) 90 mm. Takýto štedrý priestor nebýva bežný ani pri podobne veľkých skrinkách s pevnými rozmermi a obvykle i menšie radiátory už zvrchu zasahujú do priestoru základnej dosky, s ktorou kolidujú. Extra hrubý radiátor možno nainštalovať i dopredu, za čelný panel, a to i v prípade, že použijete aj najširšie dosky s 330 mm. Jediné obmedzenie pri výbere radiátorov je dĺžka (do 280 mm), no stále je to vždy lepší stav ako typická podpora hoci 360 mm, ale inak úzkych modelov s menšou vyžarovacou plochou.

Z trochu iného uhla pohľadu sa skrinka zdá veľká v konfigurácii mini-tower. S 51 litrami zodpovedá skôr väčšiemu konvenčnému midi-toweru, oproti ktorému ponúka menej možností. V prípade, že vás kvapalinové chladenie nezaujíma, s väčším vežovitým chladičom sa dovnútra nezmestíte, na výšku môže mať najviac iba 140 mm. To by pri takejto extrémne širokej skrinke asi len málokto čakal. Spôsobené je to výrazne predimenzovanou sekundárnou/zadnou komorou, ktorú z veľkej časti tvorí jalový priestor na kabeláž. Od podnosu základnej dosky k bočnici je totiž vzdialenosť až desať centimetrov (bežne sú to dva, max. tri centimetre, ktoré úplne stačia). Manipulácia pri montáži komponentov je tak síce luxusná, no napriek tomu by to chcelo rozumnejšie preskupenie jednotlivých prvkov a možno aj iné tvarovanie plechov. Takto minimálne 7 litrov, do ktorých iní výrobcovia osadia tri výkonné minipočítače, vychádzajú nazmar a najhoršie je, že na úkor hlavnej komory, ktorá v dôsledku toho trpí slabším chladením. To aj z dôvodu, že dozadu na výduch sa zmestil iba malý  80 mm ventilátor. Na odvod teplého vzduchu je tak lepšie použiť dve vrchné 120 mm, resp. 140 mm pozície na ventilátory. Takéto rozloženie však vôbec nesedí tradičným vežovitým chladičom. Jednak preto, že sa základná doska inštaluje trochu neobvykle otočená o 180 stupňov, teda dole päticou, respektíve chladičom CPU, popri ktorom má byť na efektívne prúdenie vzduchu prirodzene umiestnený i systémový ventilátor. Ten tu síce nechýba, no pre jeho poddimenzované rozmery je hlučnejší pri porovnateľne intenzívnom odsávaní ako štandardne používané, o dve-tri čísla väčšie ventilátory. V dobre navrhnutej skrinke pre kvapalinové chladiče sa skrátka nebral ohľad na alternatívne riešenia.

Diskutabilný je i kompletne perforovaný plášť. Ten prakticky netlmí hluk komponentov, čo je ďalší element odrádzajúci tých používateľov, ktorí ženú hlučnosť počítača na hranicu počuteľnosti. A to je škoda, lebo nejaké to zurčanie vodnej pumpy treba vždy nechať vnútri skrinky. Sporná je pri takejto deravosti i efektivita prachových filtrov. Tie sú síce všadeprítomné, pripevnené magneticky (a spoľahlivo), no majú príliš hrubé zrno – až milimetrové. Viac prachu tak prejde dnu ako zostane na mriežke. Jemné sito majú iba zasúvacie filtre zospodu, ktoré kryjú okrem zdrojovej pozície dve zo šiestich pozícií na 120/140 mm ventilátory.

A nakoniec kontroverzné ventilátory. Ich pozitívom je, že sa dajú teoreticky spomaliť na nízke otáčky (430 – 750 ot./min), keď sú tichučké. Majú však iba trojpinové konektory a skrinka pritom súčasne neobsahuje žiadny vstavaný regulátor. Pri pripojení do dosky tak môže nastať situácia, že nebude možné upraviť otáčky alebo sa budú dať ovládať iba v obmedzenom rozsahu. Výrobcovia základných dosiek sa totiž na reguláciu zmenou lineárneho napätia (DC) už veľmi nesústredia a dôraz sa kladie na PWM. O pár rokov pozadu je i zdieľané napájanie červeného osvetlenia LED, ktorého intenzita je závislá od otáčok. Dodávané ventilátory sú teda akási „núdzovka“ a Riotoro zjavne počíta s tým, že si dokúpite súpravu Cross-X Lightning RGB, ktorá okrem dvoch moderných ventilátorov obsahuje i rozbočovač. Ten sa pripája k prednému panelu, ktorý je vybavený tlačidlami na ovládanie (odtieňov, efektov, jasu) LED RGB.

Vyzdvihnúť treba fakt, že dva zo štyroch konektorov USB na prednom paneli sú moderného typu C (takto vo dvojici sa len tak nevidia).

„Odvážny návrh pre nadšencov, ktorí často menia svoje komponenty. Nejaké rezervy však má a do budúcnosti by stála za úvahu i voliteľná zmena šírky a hĺbky.“  

PLUSY, MÍNUSY:

+ Revolučná konštrukcia s výškovým nastavením, dobre pripravená na poriadne kvapalinové chladenie, romustná konštrukcia, pohodlná inštalácia komponentov, 4× konektor USB  a z toho až dva typu C, ako bonus veľká podložka pod myš s motívmi skrinky
- Neefektívne filtre (dovnútra sa rýchlo napráši), menej efektívne využívanie vnútorného priestoru, doslova nevhodná na konvenčné vzduchové chladenie CPU, slabšie systémové chladenie

Cena: 165 EUR

Hodnotenie:

Návrh interiéru: 80 %
Spracovanie: 100 %
Chladenie: 80 %
Konektivita: 100 %
Celkovo: 90 %

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
Riotoro Morpheus GPX

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať