SAMSUNG_0425_01 Advertisement SAMSUNG_0425_01 Advertisement SAMSUNG_0425_01

Roboty bez elektroniky môžu chodiť hneď po vyrobení na 3D tlačiarni

Technológie
0

Predstavte si robota, ktorý dokáže chodiť bez elektroniky, len s pridaním kazety so stlačeným plynom priamo z 3D tlačiarne. Presne to dosiahli výskumníci na Kalifornskej univerzite s robotmi vyvinutými v Bioinspired Robotics Laboatory. Na dosiahnutie tohto úspechu tím použil stolovú 3D tlačiareň a štandardný tlačový materiál. Výroba každého robota stojí približne 20 dolárov. Tieto roboty by sa dali použiť v prostrediach, kde elektronika nefunguje, napríklad na vedecký prieskum v oblastiach so silnou radiáciou alebo na reakciu na katastrofy či prieskum vesmíru.

Výskumníci otestovali roboty v laboratóriu a dokázali, že ak sú pripojené k zdroju vzduchu alebo plynu pod konštantným tlakom, môžu fungovať bez prestávky tri dni. Tím takisto ukázal, že roboty môžu chodiť vonku bez prípojných káblov, s použitím kazety so stlačeným plynom ako zdroja energie a pohybovať sa po rôznych povrchoch vrátane trávnika a piesku. Môžu dokonca chodiť aj pod vodou.  

SAMSUNG_04_2 Advertisement

Cieľom nebolo len navrhnúť roboty, ktoré by mohli chodiť hneď po vytlačení, ale mali byť aj flexibilné, zhotovené z mäkkých materiálov. Sú teda vyrobené z jednoduchého vlákna na 3D tlač. Najväčšou výzvou bolo vytvoriť dizajn, ktorý by zahŕňal umelé svaly a riadiaci systém, všetko vytlačené z toho istého mäkkého materiálu a v rámci jednej tlače.

Tím pod vedením postdoktoranda Yichena Zhaia na Jacobs School of Engineering na Kalifornskej univerzite v San Diegu prispôsobil techniku 3D tlače, ktorú predtým použil na vytvorenie chápadla bez elektroniky. Ich úsilie viedlo k výrobe šesťnohého robota. Na pohon robotov vytvoril tím pneumatický oscilačný obvod na riadenie opakovaných pohybov mäkkých aktuátorov, podobný mechanizmu, ktorý poháňa parný stroj lokomotívy.


Zdroj Foto: David Baillot/University of California San Diego  

Obvod koordinuje pohyb šiestich nôh dodávaním tlaku vzduchu v správnom čase striedavo medzi dvoma súpravami troch nôh. Nohy robota sa dokážu pohybovať v štyroch stupňoch voľnosti (hore a dole, dopredu a dozadu), čo mu následne umožňuje chodiť v priamom smere. 

Ďalšia práca sa zameria na hľadanie spôsobov skladovania stlačeného plynu v robotoch a používanie recyklovateľných alebo biologicky rozložiteľných materiálov. Výskumníci tiež skúmajú spôsoby, ako pridať k robotom manipulátory, napríklad chápadlá.  

Zdroj: eurasiareview.com.

Zdroj Foto: depositphotos.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať