Samsung Galaxy A53 5G - kandidát na bestseller strednej triedy
Smartfóny z produktovej rodiny strednej triedy Samsung Galaxy A sa už tradične umiestňujú na popredných priečkach rebríčkov predajnosti, či už u operátorov, alebo v bežnom predaji a model Galaxy A53 5G bude s vysokou pravdepodobnosťou tento trend nasledovať. Potenciálnych záujemcov sa bude snažiť zaujať podporou 5G konektivity, výkonným procesorom, vynikajúcimi fotoaparátmi s umelou inteligenciou, kvalitným displejom dvojdňovou výdržou batérie a odolnosťou proti vode a prachu podľa certifikácie IP67. Smartfón by teda mal vydržať ponorenie do hĺbky 1m v čistej vode po dobu 30 minút.
Zadná stena je z farebného odolného polykarbonátu z jemne matnou a na dotyk príjemnou povrchovou úpravou. Jej dominantou je mierne vyvýšená platforma s objektívmi a LED svetlom, ktorá má elegantne zaoblené rohy a má rovnakú farbu ako zvyšok zadnej steny. Vďaka tenkému rámčeku okolo displeja pôsobí smartfón štýlovo až prémiovo s plynulým prechodom medzi telom smartfónu a platformou s fotoaparátmi. Rám je lesklý a na prvý pohľad vyzerá ako kovov, avšak podľa tepelnej vodivosti usudzujem že je z plastu s kvalitnou povrchovou úpravou..
A53 5G odporuje dual SIM, pričom druhý slot je alternovaný s pamäťovou kartou s kapacitou do 1 TB. Nabíjačku v balení nenájdete, Samsung predpokladá, že už nejakú doma máte. Podporované je nabíjanie maximálnym príkonom 25 W
Super AMOLED displej s uhlopriečkou 6,5 palca má obnovovaciu frekvenciu 120 Hz a je chránený odolným sklom Corning Gorilla Glass 5. Pri vyššej frekvencii je zobrazovanie plynulejšie, aj keď za cenu mierneho zvýšenia spotreby energie. Výrobca udáva maximálny jas 800 nitov, takže displej je dobre čitateľný aj na priamom slnečnom svetle. Samozrejmosťou je nočný režim s potlačenou modrou zložkou svetla a technológia Eye Comfort Shield upravujúca automaticky farebnú teplotu. Pod povrchom displeja je snímač odtlačkov prstov pracujúci na optickom princípe. Rýchlosť a presnosť autentifikácie je veľmi dobrá, aj keď ultrazvukovým snímačom vo vlajkových smartfónoch konkurovať nemôže.
Štvorica objektívov zadného fotoaparátu je usporiadaná tak, že vľavo (zhora nadol) je ultraširokouhlý, objektív, objektív hlavného fotoaparátu s optickou stabilizáciou obrazu a senzor DOF, ktorý je určený na zisťovanie vzdialenosti objektov fotografovanej scény za účelom rozostrenia pozadia.
Vpravo nad LED bleskom je makro objektív. Kvôli harmonizácii dizajnu sú majú otvory objektívov v stĺpcoch rovnaký priemer. Hlavný fotoaparát má snímač s rozlíšením 64 MPx. Pokiaľ chcete za dobrého svetla zachytiť maximum detailov, môžete tento fotoaparát prepnúť do režimu maximálneho rozlíšenia. Implicitne tento fotoaparát využíva technológiu Tetra-binning, ktorá zlúči štyri 0.8㎛ pixely do jedného väčšieho 0.8㎛ pixelu. Rozlíšenie fotografií je teda 16 MPx. Dôvodom takéhoto zlúčenia pixelov je, že väčšie pixely majú štvornásobne väčšiu plochu a teda sú schopné zachytiť štvornásobne viac svetla. To spolu s objektívom o svetelnosti f/1,8 s optickou stabilizáciou obrazu umožňuje získať oveľa lepšie zábery pri večernom, či nočnom fotení, alebo pri fotení v miestnosti, kde je menej svetla. Pri slabšom svetle odporúčam vyskúšať záber fotiť v normálnom aj nočnom režime a aktivovať nočný vybrať lepší záber. Mne sa viac osvedčil bežný režim, hlavne pri súmraku. Nočný režim počas troch až štyroch sekúnd zachytí 12 samostatných záberov, ktoré následne skombinuje do výsledného záberu, ktorý má niekedy dobrú dynamiku jasov a farieb, inokedy za iných svetelných podmienok vyzerá záber ako preexponovaný. Celkom dobre funguje nočný režim aj v dynamických scénach s pohybujúcimi sa objektami. Nočný režim má aj ultraširokouhlý fotoaparát, avšak s hlavným fotoaparátom dosiahnete lepšie výsledky, takže večer a v noci používajte ultraširoký režim len ak je to nevyhnutné. Cez deň za dobrých svetelných podmienok je však kvalita týchto záberov veľmi dobrá.
Zľava doprava - záber ultraširokouhlým objektívom, hlavným širokouhlým objektívom a 2x zoom technicky realizovaný ako výrez zo 64 MPx snímača
Večerný záber v normálnom režime. Vľavo hlavným širokouhlým objektívom, vpravo 2x zoom technicky realizovaný ako výrez zo 64 MPx snímača
Makro záber
Samozrejmosťou je nakrúcanie videa v rozlíšení 4K UHD. Samsung u tohto smartfónu veľmi dobre zvládol kompresiu, takže videá sú plné detailov. Akčné scény pri ktorých sa so smartfónom pohybujete odporúčam nakrúcať v režime FullHD@30 fps, pretože toto je maximálne rozlíšenie pre účinnú stabilizáciu obrazu.Funkcia Scene Optimizer na báze umelej inteligencie sa snaží rozpoznať, čo je v zábere a prispôsobiť tomu expozičné parametre a následné spracovanie zosnímaného záberu. Funkcia dokáže rozpoznať 30 kategórií scén, napríklad jedlo, krajinu, vodopády či domácich miláčikov. Pri makro záberoch dbajte na dobré osvetlenie a kontrolujte si, či je zaostrené na objekt, ktorý je stredobodom záberu.
Procesor Exynos 1280 je o niečo menej výkonný ako Snapdragon 778G vo vlaňajšom modeli A52s či už čo sa týka výkonu procesora, alebo grafického jadra. Pre väčšinu aplikácií však výkon bohato stačí. Počas 10-dňového používania som veľmi sporadicky zaznamenal mierne zaváhania, možno to výrobca vylepší v niektorej aktualizácii. A53 5G nepodporuje najnovší komunikačný štandard WiFi6
Batéria vydrží dva dni bežného používania. Funkcia adaptívneho šetrenia energie analyzuje na báze strojového učenia vaše typické denné aktivity a podľa toho optimalizuje spotrebu. Smartfón podporuje nabíjanie príkonom 25 W a batéria sa nabije na polovicu kapacity za 30 minút.
Reprodukcia zvuku je stereofónna, dostatočne hlasná, a na danú cenovú triedu prekvapivo kvalitná. Vylepšuje ju technológia Dolby Atmos.
Android 12 vylepšuje nadstavba One UI 3.2 optimalizovaná na ovládanie jednou rukou. Je to dobrý kompromis, čo sa týka predinštalovaných aplikácií bez zbytočného balastu
Verdikt: Výborný a dizajnovo atraktívny smartfón, ktorý zaujme široký okruh záujemcov, to všetko za pomerne dobrú cenu
Technické údaje: Procesor: Osemjadrový Exynos 1280 s frekvenciou jadier (2 x 2,4 GHz Cortex-A78 + 6 x 2,0 GHz Cortex A-55), 5 nm technológia; GPU Mali G68, pamäť: 6 GB RAM, 128 GB úložný priestor + slot na microSDXC kartu; displej: 6,5 palcový Super AMOLED, rozlíšenie 1080 x 2400 px, 405 PPI, 120 Hz 800 nit; Fotoaparát: zadný hlavný širokouhlý (26 mm): 64 MPx, 0.8 µm f/1.8 OIS; ultra širokouhlý (123˚) 12 MPx 1.12µm, f/2.2; makro objektív: 5 MPx, f/2.4; DOF objektív 5 MPx, f/2,2; predný fotoaparát: 32 MPx, 0.8 µm, f/2.2; Konektivita: WiFi 802-11 ac, Bluetooth 5.1, A2DP, LE; NFC; Operačný systém Android 12 s nadstavbou OneUI 4.1; Batéria: 5000 mAh; Rozmery: 159,9 x 74,8 x 8,1 mm, hmotnosť 189 g. Cena: 449 eur (6+128 GB), 509 eur (8+256 GB)
+ výborný displej, dizajn, výdrž na batériu, vodeodolnosť, dobré fotoaparáty, stereo reproduktory
- trochu nižší výkon ako vlaňajší model
Hodnotenie: 8
Zobrazit Galériu