S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Samsung Galaxy S24 Ultra / Vlajkový smartfón s rozsiahlou podporou AI

0

Najvýznamnejšou novinkou novej produktovej rodiny Samsung Galaxy S24 je rozsiahla podpora umelej inteligencie. Samsung túto funkcionalitu označuje súhrnným názvom Galaxy AI. Najvyšší model S24 Ultra, ktorý som dostal na testovanie, v porovnaní s vlaňajším S23 Ultra má nový teleobjektív, mierne hranatejší vzhľad, titánový rámik a displej s oveľa účinnejšou antireflexnou úpravou.

S_1124 T Gaming Advertisement  

Najskôr predstavím najzaujímavejšie funkcie na báze AI. Funkcia automatického prekladu Live Translate je zatiaľ podporovaná len pre 13 majoritných jazykov, ako sú angličtina, španielčina, taliančina, čínština, kórejčina, nemčina, poľština atď., takže na implementáciu slovenčiny si budeme musieť ešte pár mesiacov počkať. Ak niektorý z podporovaných jazykov ovládate, nebude problém telefonovať s komunikačným partnerom hovoriacim jazykom, ktorý neovládate. Počas telefonovania je k dispozícii simultánny hlasový preklad a komunikácia sa zobrazuje aj v textovej forme. Po ukončení hovoru však už textový prepis nebude k dispozícii. Dôvodom je legislatíva EÚ, podľa ktorej hovory nemôžu byť zaznamenané ani z nich robené záznamy. Preto aj funkcia prekladača na začiatku hovoru upozorní vášho komunikačného partnera, že hovor bude simultánne prekladaný. Prekladaný text vyslovuje syntetický hlas, pre väčšinu jazykov sú dostupné minimálne dva hlasy – mužský a ženský – a zároveň sa preklad zobrazuje na displeji. Oceníte to hlavne pri cestovaní. Táto funkcia sa realizuje priamo na zariadení, takže si treba stiahnuť balíčky pre jazyky, ktoré budete využívať. Balík pre jeden jazyk má približne 300 megabajtov. Funkcia Tlmočník umožňuje prekladať osobný rozhovor. Preklad sa zobrazuje v okne rozdelenom na dve polovice, takže každý z účastníkov vidí na displeji preložený prepis toho, čo ten druhý práve povedal. Funguje to dokonca aj bez dátového alebo Wi-Fi pripojenia.

AI funkcie pracujúce s textom, napríklad formátovanie či sumarizácia poznámok, sú dostupné aj pre slovenčinu. Po aktivovaní tlačidla AI s ikonou hviezdičiek sa zobrazí ponuka funkcií: automatický formát, sumarizovanie, oprava pravopisu a preklad. Automatický formát vám ponúkne na výber niekoľko alternatív grafickej úpravy a rozdelenia textu na časti s hlavičkami a odseky. Nie všade sa hodí neformálny štýl. Hlavne pri oficiálnej komunikácii je dôležitý formálnejší štýl písania a štruktúrovanie textu na časti s podnadpismi a odsekmi. Aj táto funkcia je k dispozícii pre slovenčinu a s výsledkom som bol vo väčšine prípadov spokojný.

Zaujímavé funkcie na báze AI sú využité na prácu s obrázkami. Po dlhšom zatlačení tlačidla Home, alebo ak máte nastavené ovládanie gestami, zatlačením a pridržaním v strede pri dolnom okraji sa aktivuje funkcia vyhľadávania zakrúžkovaním Select to Search, implementovaná v spolupráci s Googlom. Môžete zakrúžkovať čokoľvek a kdekoľvek na obrazovke, či už je to záber, ktorý ste práve vyfotili, alebo fotka z Galérie, z webu či niektorej sociálnej siete. Následne môžete vyhľadať informácie o zakrúžkovanom objekte, ak je to produkt, zistíte, kde a za koľko sa dá kúpiť, ak je to turistická atrakcia alebo budova, môžete zistiť polohu, otváracie hodiny či zaujímavosti o objekte. Prípadne môžete zistiť najlepšie časy na návštevu, teda kedy je tam najmenej ľudí. Alebo ak hlavná hrdinka vo filme má zaujímavú kabelku či topánky, stačí ich zakrúžkovať a zistiť po­drobnosti. Na záberoch jedál sa môžete dozvedieť kalorickú hodnotu či recept na prípravu.

AI poskytuje rozsiahle možnosti na úpravu fotografií. Napríklad pri pootočení fotku neoreže, ale AI sa snaží dokresliť chýbajúce časti pri okraji. Prípadne môžete nejaký objekt alebo postavu označiť a presunúť na iné miesto. AI dokreslí prázdne miesto, ktoré zostalo na pôvodnej pozícii objektu. Keby rekonštrukcia pôvodného pozadia bola problém, AI sa tam snaží dokresliť vhodný objekt. Napríklad ak premiestnite psíka sediaceho na gauči so vzorovaným poťahom, AI tam môže dokresliť vankúš alebo niečo podobné. Tieto úpravy trvajú pomerne dlho v závislosti od zložitosti snímky, typicky 30 – 60 sekúnd. Na záberoch, ktorých časti dokreslila AI, je v ľavom dolnom rohu malý vodoznak, aby bolo zrejmé, že obrázok je dokreslený. Informácia o úpravách tohto typu sa uloží aj do metadát. Môžete využiť funkciu odstránenia odleskov, napríklad ak fotíte cez okno dopravného prostriedku alebo cez sklo vitríny. AI sa využíva aj na spomalenie záberov videa. Dopočíta snímky, takže spomalené video je plynulé, ako keby bolo nakrútene vysokorýchlostnou kamerou.

Srdcom smartfónu je čipová súprava ­Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3, ktorá má prívlastok „for Galaxy“, čiže v porovnaní so základnou verziou bola vyladená pre potreby tohto smartfónu. Na testovanie som mal model s 12 GB RAM a 512 GB úložného priestoru. Kapacita batérie zostala 5000 mAh, ale modernejšia optimalizovaná čipová súprava zaručuje minimálne rovnakú, ak nie dlhšiu výdrž. Maximálny príkon nabíjania káblom je 45 W. Bezdrôtové nabíjanie funguje s maximálnym príkonom 15 W a reverzné nabíjanie 4,5 W.

    
 Formátovanie a sumarizácia textu v slovenčine

  
AI dokreslila chýbajúce časti obrázku po pootočení

V porovnaní s vlaňajším modelom S23 Ultra sa zmenil optický zoom periskopického teleobjektívu z 10× na 5×. Papierovo to môže vyzerať ako krok späť, ale prax ukázala, že pre používateľov je praktickejší 5-násobný optický zoom. Scenárov, ktoré by si vyžadovali 10-násobné priblíženie, je podstatne menej. Periskopický teleobjektív má snímač s rozlíšením 50 Mpx. Druhý, klasický teleobjektív má trojnásobný zoom a 10 Mpx snímač. Obidva teleobjektívy, samozrejme, majú účinnú optickú stabilizáciu. Hlavný foto­aparát má 200-megapixelový snímač a za ultraširokouhlým objektívom je snímač s rozlíšením 12 Mpx. Recenzia možností fotenia a filmovania v printovom článku bez možnosti ukážok v originálnej kvalite nemá veľmi zmysel, takže tejto téme budeme venovať rozsiahly článok na webe. Tu sa obmedzím len na konštatovanie, že Samsung Galaxy S24 Ultra je v tomto ohľade absolútna špička.

Displej nového modelu chráni sklo Corning Gorilla Glass Armor. Jeho odolnosť som na požičanom smartfóne z pochopiteľných dôvodov netestoval, musím však pochváliť veľmi účinnú antireflexnú úpravu, ktorú som ocenil prvýkrát pri fotení a potom, samozrejme, pri používaní, napríklad blízko okna. Medzigeneračne sa zlepšil aj displej LTPO AMOLED, ktorý má rozlíšenie 1440 × 3120 pixelov a maximálnu svietivosť v špičke až 2600 nitov. Tento jas spolu s už spomínanou antireflexnou úpravou krycieho skla zaručujú dobrú čitateľnosť displeja aj na priamom slnečnom svetle. Maximálna hodnota adaptívnej obnovovacej frekvencie je 120 Hz. Pod displejom je rýchla a presná ultrazvuková čítačka odtlačkov prstov.  

K modelu Ultra už neodmysliteľne patrí stylus S Pen, ktorý je zasunutý v tele smartfónu. Môžete ho použiť na písanie poznámok, kreslenie, robenie výrezov z obsahu obrazovky či obrázkov, na výber textu určeného na preklad a podobne. Pero má veľmi nízku latenciu a reaguje na prítlak, takže pri písaní a kreslení môžete ovplyvniť hrúbku čiary podobne, ako keby ste písali ceruzkou s mäkkou tuhou. S Pen poslúži aj na diaľkové ovládanie fotoaparátu.

Operačný systém Android 14 je doplnený o osvedčenú používateľskú nadstavbu One UI 6.1. Firemní používatelia ocenia možnosti certifikovanej bezpečnostnej platformy Samsung Knox. Poskytuje nielen ochranu, ale aj prehľad o tom, aké aplikácie majú prístup k údajom a ako sa využívajú. V prípade potreby systém používateľa upozorní na nutnosť zmeny nastavenia. Používatelia takisto môžu špecifikovať, ktoré aplikácie a programy získajú prístup k ich dátam a ako ich môžu používať. Knox Vault umožňuje izolovať časť úložného priestoru, v ktorom sú citlivé dáta, ako sú heslá či biometrické údaje, od hlavného operačného systému. Samsung sľubuje aktualizácie operačného systému a bezpečnostných záplat minimálne 7 rokov.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Dizajn, funkcie na báze AI, výborné fotoaparáty, výkonný procesor a GPU, výdrž batérie
- Nič podstatné

PARAMETRE:

Procesor: 4 nm procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 (1× 3,39 GHz Cortex-X4 + 3× 3,1 GHz Cortex-A720 + 2× 2,9 GHz Cortex-A720 + 2× 2,2 GHz Cortex-A520), GPU Adreno 750; pamäť 12 GB RAM; 512 GB úložného priestoru; displej: Dynamic LTPO AMOLED 2X 6,8", rozlíšenie 1440 × 3120 px, 505 PPI, obnovovacia frekvencia max. 120 Hz, HDR10+ 2600 nitov (v špičke); zadný fotoaparát: hlavný širokouhlý fotoaparát 200 Mpx, OIS, f/1,7, ohnisková vzdialenosť 24 mm; ultraširokouhlý 12 Mpx, f/2,2, ohnisková vzdialenosť 13 mm, uhol záberu 120˚, teleobjektív 10 Mpx, 3× optický zoom, OIS, f/2.4, ohnisková vzdialenosť 67 mm, periskopický teleobjektív 50 Mpx, 5× optický zoom, OIS, f/3.4, ohnisková vzdialenosť 111 mm; predný fotoaparát 12 Mpx, f/2,2, 26 mm; batéria 5000 mAh; nabíjanie: káblové 45 W, bezdrôtové 15 W, 4,5 W reverzné nabíjanie; konektivita: 5G, LTE, Wi-Fi 6e, 7, Wi-Fi Direct, bluetooth 5.3; GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, operačný systém Android 14, One UI 6.1; rozmery: 162,3 × 79 × 8,6 mm; hmotnosť: 232 g 

Cena: 1569 EUR (512 GB)

HODNOTENIE: 10/10

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať