Samsung Galaxy S6 edge+
Od okamihu, ako si Samsung nechal zaregistrovať obchodnú ochrannú značku Galaxy S6 edge+, sa začalo špekulovať o nástupcovi či väčšom súrodencovi jeho vlajkovej lode so zaobleným displejom. Až predstavenie nového telefónu a jeho podrobné testovanie poskytlo odpoveď na otázku, či + v označení sa týka len veľkosti alebo aj ďalších technologických zlepšení. Dizajn, displej a nové funkcie pre zaoblené hrany
Kombinácia skla a kovu zaraďuje tento telefón dizajnovo a kvalitou materiálov do najvyššej triedy. Na slovenskom trhu je k dispozícii v čiernom a zlatom farebnom variante. Jediný vonkajší rozlišovací znak novej verzie je veľkosť. Edge+ má väčší displej s uhlopriečkou 5,7 palca, na obidvoch dlhších stranách zaoblený. Podobne ako pri predchádzajúcom modeli zadná stena je z tvrdeného skla. Rozlíšenie displeja Super AMOLED zostalo 2560 × 1440 pixelov, čo pri tejto uhlopriečke znamená viac než dostatočnú hustotu 518 ppi. Obraz je jasný a kontrastný, s výborným podaním všetkých farieb, a to aj pri širokom uhle pozorovania. Skosenie tenučkej bočnej steny umožňuje telefón napriek zaobleným bočným hranám nielen pohodlne držať, ale aj bez problémov zdvihnúť zo stola. Zaoblenie rohov má nielen estetický a ergonomický, ale aj praktický účel. Notifikácie, napríklad o neprijatých hovoroch, sa zobrazujú pri ľavom okraji a zaoblená hrana používateľa priam vyzýva, aby notifikáciu posunom prsta smerom do stredu displeja zobrazil. Pri položení telefónu na stôl či inú podložku displejom dole máte vďaka viditeľnej zaoblenej hrane svetelnú indikáciu prichádzajúcich hovorov. Farebne môžete rozlíšiť päť vybraných kontaktov. Klávesové skratky pre obľúbené kontakty, ku ktorým máte prístup, ak prstom prejdete po zaoblenom rohu smerom do stredu displeja, boli rozšírené o aplikácie, takže takto môžete spustiť akúkoľvek aplikáciu bez toho, aby ste museli najskôr prejsť na domovskú obrazovku. Určite by to fungovalo aj na klasickom rovnom displeji, ale na zaoblenej hrane je to predsa len intuitívnejšie.
Väčšia batéria a rýchlejšie nabíjanie
Novinky sa skrývajú aj vnútri telefónu. Predovšetkým väčšia batéria s kapacitou 3000 mAh poskytne dostatok energie na celodenné intenzívne používanie. Používatelia klasického S6 Edge vedia, že pri tomto modeli sa celodenná výdrž dala dosiahnuť, no niekedy tak trochu za cenu kompromisov. K používateľskému komfortu však prispela nielen vyššia kapacita batérie, ale aj rýchlejšie nabíjanie - či už pomocou kábla, alebo bezdrôtovo. Klasicky pomocou portu microUSB možno telefón nabiť na plnú kapacitu za hodinu a pol. Pomocou bezdrôtovej nabíjačky to trvá len dve hodiny. Keď už spomíname port microUSB, telefón disponuje aj funkciou SideSync na káblové aj Wi-Fi prepojenie s PC alebo tabletom na jednoduchú a rýchlu synchronizáciu obsahu. Batéria je používateľsky nevymeniteľná, ale značná časť návodu je venovaná nielen dôraznému upozorneniu, že to používateľ nesmie sám urobiť, ale aj presnému postupu, ako telefón umiestniť do vyhrievanej komory a po zmäknutí lepidla pomocou prísavky odtiahnuť zadnú sklenú stenu a odstrániť upevňovacie skrutky, aby sa získal prístup k batérii.
4 GB RAM na ešte vyšší výkon
Procesor sa v porovnaní s menším predchodcom nemenil, ale v S6 Edge+ má výkonný Exynos 7, ktorý tvoria štyri jadrá ARM Cortex-A53 s taktom 1,5 GHz a štyri výkonnejšie jadrá Cortex-A57 taktované na 2,1 GHz, k dispozícii až 4 GB RAM. Grafiku má na starosti výkonný osemjadrový čip Mali-T760. Vyššia kapacita RAM sa prejaví, najmä ak máte súčasne spustených viac aplikácií náročných na pamäť a prepínate sa medzi nimi. Podľa našich skúseností má Samsung Galaxy S6 Edge+ najrýchlejší multitasking, s akým sme sa dosiaľ pri telefónoch stretli. Rezerva RAM umožní hranie aj graficky náročných hier bez akéhokoľvek oneskorenia.
Zlepšené kamery
Obidve kamery majú digitálnu stabilizáciu obrazu. Pomocou zadnej hlavnej kamery je možné nahrávanie videa vo vysokej kvalite 4K. Kamera sa dá aktivovať dvojitým stlačením tlačidla Home pod displejom, a to aj pri zamknutej a zhasnutej obrazovke. Fotoaparát sa spustí za menej ako sekundu. Pri scénach s protisvetlom využijete optickú stabilizáciu obrazu Auto Real-time HDR a nové fotografické filtre. Nový model umožňuje aj živý prenos na YouTube priamo z kamery. Nie je to úplná novinka, spoločnosť Sony túto funkciu v niektorých modelov už implementovala, no v mnohých prípadoch je takáto bezprostrednosť veľmi užitočná.
Praktické skúsenosti
Telefón ako celok pôsobí robustne, napriek väčším rozmerom nemá tendenciu ohýbať sa či krútiť. Vďaka zaobleným hranám displeja sa telefón v ruke zdá subjektívne oveľa tenší, než v skutočnosti je. Napriek zadnej stene zo skla sa telefón nešmýka. Na tmavších farebných variantoch je to síce lapač odtlačkov prstov, no komu by to prekážalo, môže použiť vhodné puzdro. Keď už spomíname odtlačky prstov, snímač integrovaný vo veľkoplošnom tlačidle pod displejom vám zabezpečí vysokú bezpečnosť bez nutnosti prihlasovania sa pomocou pinu či inými metódami, ktoré viac alebo menej zdržujú. Keďže na dobré veci sa ľahko zvyká, žiarivé farby na displeji vám budú pripadať samozrejmé a bežné displeje notebookov a tabletov budú v porovnaní s S6 pôsobiť nevýrazne. Nielen displej, ale aj zvuk je vynikajúci, pod rovnomerné podanie všetkých frekvenčných pásiem vrátane stredov a vyšších basov sa podpísal väčší objem tela telefónu, a teda väčší priestor na ozvučnicu. Displej so zaoblenými rohmi má svoje špecifiká a atraktívny dizajn je pri niektorých dokumentoch a webových stránkach, kde sa text začína presne na okraji, vykúpený mierne obťažnejšou čitateľnosťou. Niekedy môže byť problém obsiahnuť ovládacie prvky na väčšom displeji pri ovládaní jednou rukou. Môžete si však nastaviť možnosť zmenšiť okno s ovládacími prvkami a pripnúť ho k pravému alebo ľavému dolnému okraju obrazovky podľa toho, či ste ľavák alebo pravák. Na aktivovanie stačí trikrát zatlačiť tlačidlo Home.
Najviac pozornosti sme pri testovaní venovali fotoaparátu. Dosiahli sme vynikajúce výsledky aj pri horšom osvetlení bez použitia blesku. Pri jeho zapnutí sme mohli fotiť aj scény na nočnej záhradnej párty, a to až do 3 až 4 metrov. Nielen s rozhraniami svetlo - tieň, ale aj s postrachom kompaktov, scénou, kde je žiarovka bez tienidla, sa optika a elektronika zadného fotoaparátu vyrovnali rovnako dobre ako zrkadlovky strednej triedy. Vyskúšali sme aj stabilizáciu obrazu. Dokáže si celkom dobre poradiť s mimovoľným chvením rúk.