Leagoo Elite-3
Malajzijská značka Leagoo, ktorá ešte neoslávila ani prvé výročie svojho vzniku, dokazuje, že vie byť naozaj „trendy". Prišla na trh so smartfónom, ktorý využíva LTE namiesto 3G.
Smartfón Elite-3 zaujme nielen svojím vzhľadom, ale aj množstvom doplnkov, ktoré sú súčasťou balenia. Okrem klasického príslušenstva, ako je adaptér na nabíjanie, ochranná fólia na displej či slúchadlá, ktoré niektorí výrobcovia dodávajú v balení, je k telefónu pribalený kábel USB OTG, ktorý umožňuje komunikáciu P2P (peer-to-peer), t. j. prepojenie dvoch rovnocenných zariadení (napr. dvoch telefónov), ktoré môžu medzi sebou naraz komunikovať.
VZHĽAD
Elite-3 sa svojimi rozmermi a 5,5-palcovým HD displejom IPS zaraďuje skôr medzi tabletofóny ako smartfóny. Viditeľnosť pri silnom slnku a pozorovacie uhly sú dobre zvládnuté. Zadná strana obsahuje reproduktor a LED blesk s 13 Mpx fotoaparátom, ktorý je nadmieru vysunutý. Hoci je chránený hrubým sklom, nikdy neviete, čo všetko sa môže stať aj pri menších pádoch. Zadný kryt je veľmi klzký, o to väčší pozor si treba dať pri nepatrných pohyboch. Veľmi ľahko sa môže vyšmyknúť z ruky. Na pravej hrane sú tlačidlá na ovládanie hlasitosti a vypnutie či uspatie telefónu. Horná stena má zabudovaný konektor microUSB a 3,5 mm jack na pripojenie slúchadiel alebo súpravy hands-free. Dolná hrana obsahuje malý výrez, pomocou ktorého viete rýchlo a jednoducho odstrániť zadný kryt. Vysoká pružnosť a ohybnosť len dopomáhajú k jeho ľahkej odnímateľnosti.
HARDWARE
Pod zadným plastovým krytom nájdete voľný priestor na 3000 mAh batériu, ktorá pri bežnom surfovaní po internete, četovaní a volaní vydrží necelé dva dni. Vedľa nej sa nachádzajú až tri sloty: jeden na kartu microSD a zvyšné dva na SIM karty. Telefón podporuje konektivitu LTE, čo je jedna z mála vecí, v ktorej sa Elite-3 líši od svojho predchodcu Elite-2. Je to vôbec prvý telefón, do ktorého nováčikovia z Malajzie zabudovali 4G technológiu. Nezáleží na tom, ktorý slot využijete na volanie a ktorý na dátové služby, obidva podporujú LTE.
Srdcom „elitnej trojky" je štvorjadrový procesor s frekvenciou 1,3 GHz a čipovou súpravou MediaTek 6582. Spolu s pamäťou RAM vo veľkosti 1 GB tvoria slušnú dvojicu a zabezpečujú plynulý chod telefónu. Vnútorný 8 GB priestor sa dá rozšíriť kartou microSD až do veľkosti 32 GB. Grafická karta ARM Mali-450 MP zvláda aj hry náročnejšie na grafiku. Po dlhšom hraní hier však zistíte, že hoci smartfón všetko stíha, trochu sa prehrieva a spotreba batérie je vysoká. Po benchmarkovom teste skončil s 18 800 bodmi, čo vôbec nie je zlé.
SOFTWARE
Operačný systém 4.4 KitKat, na ktorom je postavený Leagoo Elite-3, je iba dočasné riešenie. Je len otázkou času, kedy vyjde aktualizácia na najnovšiu verziu Androidu 5.1 Lollipop. Výrobca rátal s tým, že nie každému sa páči nadstavba GUI. Preto predvolené grafické rozhranie je v natívnom režime Google. Ak to niekomu nevyhovuje, v nastaveniach sa môže prepnúť z vývojárskeho režimu (GOOGLE Launcher) do nadstavby (LEAGOO Launcher).
Tri pomocné dotykové tlačidlá sa zobrazujú hardvérovo. Sú podsvietené, no nevýhodné je, že po chvíli zhasnú a musíte ich prebudiť dotknutím sa jedného z nich. Nad displejom je umiestnená malá notifikačná LED dióda, ktorá upozorňuje na neprijaté hovory, neprečítané SMS správy či takmer vybitú batériu. Môže svietiť až tromi rôznymi farbami - červenou, zelenou alebo modrou. Všetko závisí iba od toho, ako si ju nastavíte.
Leagoo Elite-3 zdedil po svojom predchodcovi všetky atraktívne skratky a funkcie, ktoré zjednodušujú prácu s telefónom. Napríklad Wake Gesture sa zapína vo všeobecných nastaveniach. Ide o rýchle spustenie vybranej aplikácie z režimu spánku po tom, ako napíšete konkrétne písmeno po zhasnutom displeji. Ďalej si v nastaveniach môžete aktivovať funkciu Three Finger Screenshot, ktorá umožňuje potiahnutím troch prstov zhora nadol zhotoviť screenshot obrazovky. V telefóne absentuje infračervený port a podpora NFC (Near Field Communication). Nie je to až tak na škodu. Nahrádza ju funkcia HotKnot. Do telefónu bola zabudovaná úplne nová funkcia, tzv. diskrétny mód (MMODE/Visitor mode). Je navrhnutá tak, aby sa používateľ v prípade, že nechce zanechať stopy po použití prístroja, nemusel o nič starať. Vďaka nej nikto nezistí, na aké telefónne čísla boli poslané SMS správy, nezobrazia sa žiadne kontakty, hovory a ani fotografie či videá.
FOTOAPARÁT
Prednému 8 Mpx fotoaparátu nie je čo vytýkať. Slúži prevažne na selfie a svoju úlohu dostatočne plní. Zadný 13 Mpx fotoaparát slúži viac-menej iba na fotenie. Je schopný manuálneho zaostrovania, nastavenia clony a uzávierky, má zabudovaný optický stabilizér a vie spraviť naozaj kvalitnú panorámu s jej následnou animáciou. Nie je však stavaný na natáčanie videí. Pri istých pohyboch sme zaznamenali pravidelné trhanie. Takisto sa nevie vyrovnať s prechodmi tmavších a svetlých miest.