CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Recenzia: Samsung QE55Q7FN: Domáci chameleón

0

Rok sa s rokom zišiel a Samsung inovuje svoj rad televízorov QLED. Na test mi tentoraz dorazil entry-level model QE55Q7FN, teda 55" televízor QLED s plochou obrazovkou. V novom rade nájdete zase niekoľko modelov so zakriveným panelom, ktoré sú označené písmenom C.

Dizajn, hardvér a výbava

Novinka prichádza s viacerými inováciami. Zlepšený bol dizajn, ktorý pokračuje v minimalistickej línii. Zadná strana s čiernym vrúbkovaným plastom je rovnomerne vypuklá a zaoblená. Dodávaný stojan má odnímateľnú lištu, pod ktorou jednoducho ukryjete prívodný kábel, celá zadná strana je pritom opatrená krytom. Rovnako ako pri predchádzajúcej generácii je elektronika s prípojnými miestami umiestnená v externom Connect Boxe.

Novinkou však je, že tento sa už spája s panelom iba jedným tenkým káblom s polopriehľadnou izoláciou, ktorý je pripojený k dedikovanému konektoru. K panelu sa nepripája už nič iné. To je veľmi elegantné riešenie. Je navyše dostatočne dlhý, takže Connect Box môžete elegantne ukryť, aby čistý vzhľad nič nenarúšalo. Na kábel však budete musieť dávať veľký pozor, pri jeho poškodení alebo strate, hlavne ak bude televízor starší, náhradu nenájdete. Panel je osadený v tenučkom kovovom rámiku s malým logom Samsung pod ním.

Minimalistické sú aj ovládacie prvky na prístroji, majú formu piatich tlačidiel v kruhu, umiestnených práve pod stredovým logom. Jedna z vychytávok je aj dodávaný diaľkový ovládač. Má minimalistický dizajn s niekoľkými tlačidlami a dotykovými plôškami, vstavaný mikrofón na hlasové vyhľadávanie a je celý kovový. Výborne sa drží a ovládanie ním je veľmi príjemné.

Rovnako ako v predchádzajúcej generácii zostáva Samsung pri LCD paneloch MVA a technológii kvantových bodov, ktoré majú teraz jadro tvorené zmesou zinku a selénu. Fólie s kvantovými bodmi sú podsvietené modrými LED a vytvárajú presné odtiene červenej a zelenej farby. Vďaka tomu možno generovať presné farby bez straty jasu. Nová vrstva zvyšuje jas až o 15 % a prispieva aj k rozšíreniu farebného gamutu.

Televízor tak vie zobraziť až 100 % rozsahu farebného priestoru DCI P3. Špecifikácia pre Ultra HD 4K síce predpokladá pokrytie farebného priestoru podľa REC.2020, ktorý je oveľa širší, ale aj tak ide o výborné hodnoty, ktoré dnes stále veľa modelov nezvláda. Novinka podporuje režim HDR na video s vysokým dynamickým rozsahom a dosahuje svietivosť v špičkách úctyhodných 1500 cd/m2. Takéto parametre sú pri technológii OLED zatiaľ nedosiahnuteľné. Tá sa teda oproti predchádzajúcej generácii nezmenila.

Rad Q7F je vybavený aj špeciálnou vrstvou Ultra Black, ktorá zabezpečuje dokonalé pohlcovanie svetla z okolia a predchádza odleskom. V kombinácii s technológiou lokálneho stmievania tak vie panel vyčariť naozaj pôsobivú čiernu. Túto technológiu sme mohli v minulom roku vidieť iba na najvyšších modeloch. Žiaľ, rad Q7F zostáva naďalej pri podsvietení Edge LED. To znamená, že podsvetľujúce diódy sú iba v spodnej hrane panela. Počet sektorov lokálneho stmievania je 24. Panel má rozlíšenie 3840 × 2160 bodov a uhlopriečku 55", ktorá je v tomto rade najmenšia. Q7F však dostanete aj v 65" a 75" verzii. Tie sú na úlohu hlavného televízora na sledovanie Ultra HD v domácnosti vhodnejšie. 

Počiatočné nastavenie je veľmi jednoduché. Rovnako ako pri predchádzajúcej generácii je tu detekcia vstupných zariadení. Po pripojení externého zariadenia sa ho prijímač snaží zdetegovať a zaradí ho podľa toho, o čo ide, a vy si ho môžete premenovať. Pokiaľ zariadenie podporuje ovládanie pomocou povelov CEC cez HDMI, umožní ho aj priamo ovládať. Pri televízoroch Samsungu sme si zvykli, že disponujú širokým portfóliom najrôznejších aplikácií.

Od obligátnych Netflix či YouTube sa dostanete aj k viacerým slovenským a českým, ktoré ponúkajú prístup k portálom televízií, spravodajským serverom či rádiám. Hráčov určite poteší herný režim slúžiaci na spoluprácu s hernými konzolami, napríklad Xbox s podporou obrazu HDR, ako aj možnosti využitia služby Steam, ktorá umožňuje streamovanie hier z vášho PC na obrazovku televízora. Používateľ tak má prístup k viac ako 6000 hrám v tejto službe.

K úplným novinkám tohoročného modelového radu patrí funkcia Ambient Mode. Tá v režime stand-by umožňuje zobrazovať pozadie, ktoré splýva so stenou za televízorom. Je to možné vďaka aplikácii Smart Thinks, ktorú si nainštalujete na svoje mobilné zariadenie a vyfotíte televízor aj s pozadím. Na televízore sa vám pritom zobrazia špeciálne značky, ktoré pri fotení musíte zarovnať s displejom smartfónu. Ten potom vytvorí pozadie, ktoré môžete nahrať do televízora. Farbu aj jas pozadia možno doladiť, takže ak sa s tým trochu pohráte, dá sa dosiahnuť vcelku zaujímavý výsledok. Nakoniec to vyzerá tak, že televízor ­zobrazuje hodiny akoby na stene za ním. Okrem toho možno použiť aj viacero pripravených pozadí, prípadne fotky. Počas zobrazenia môžete zvoliť z mobilu aj prehrávanie hudby.

Skúsenosti z testovania

Samsung si svoju novinku cení na viac ako 2000 eur, čo pri 55" modeli určite nie je najnižšia cena. Kvalita obrazu je tradične veľmi dobrá, no nie bez chybičiek. Prínos panela Ultra Black s dvojitou antireflexnou vrstvou je pozorovateľný. Obraz má vysokú dynamiku, pričom prístroj vyniká hlavne v scénach s vysokým jasom, kde vie bravúrne zobraziť aj tie najmenšie detaily. Ostrosť aj podanie farieb sú v 4K vynikajúce. Obraz má pomerne veľké možnosti korekcií, pri ktorých sa však dá aj veľa pokaziť.

Pri pozeraní obrazu HDR sa prístroj prepne do režimu HDR a korekcie tohto režimu treba nastaviť zvlášť. V tmavých scénach prišlo takisto k veľkému pokroku, ktorý najviac oceníte pri sledovaní Ultra HD Blu-ray filmov. Vo veľmi tmavých kontrastných scénach, naprí­klad pri záverečných titulkoch, si však môžete všimnúť práve zosivenie pása obrazu zdola v miestach, kde sa nachádzajú titulky. To je spôsobené použitým podsvietením Edge LED, pri ktorom sa lokálne podsvietenie realizuje v pásoch po ploche obrazovky. Nie je to však nič, čo by sa nedalo prežiť. Je to daň za relatívne nižšiu cenu.

Najvyšší modelový rad Q9 to rieši používaním priameho podsvietenia (Direct LED). Pokrok v zobrazení čiernej však vidieť aj oproti minuloročným modelom a najskôr to spôsobuje úprava riadenia lokálneho podsvietenia. No pri niektorých scénach bol jas nekonzistentný, čierna vychádzala trocha vyblednutá, akoby sa automatika nevedela rozhodnúť. Okrem 4K obsahu televízor zvláda, samozrejme, aj full HD a SD.

Pri kvalitnom vstupe vo full HD či už z Blu-ray, alebo satelitného vysielania je upscaling už tradične perfektný a obraz má vysokú ostrosť aj výborné podanie farieb. Pri SD signáli je to horšie a ani tento prístroj nevie robiť zázraky. Pri pohľade zboku jednoznačne uhádnete, že ide o LCD technológiu MVA, pozorovacie uhly sú menšie. Výsledky meraní však dopadli veľmi dobre. Prístroj zobrazí 100 % farebného priestoru sRGB a až 93 % Adobe RGB, takže deklarované 100 % pokrytie priestoru DCI-P3 zvláda.

Hodnota statického jasu dosahuje 370 cd/m2 a kontrastu 15 980:1, čo je vynikajúca hodnota. Farby reprodukuje s priemernou odchýlkou δE = 2. Prístroj pracuje s OS Tizen a nadstavbou Eden 2. Systém je prehľadný a má jednoduché ovládanie, menší problém je však jeho rýchlosť a stabilita. Občas sa stane, že jemne primrzne a chvíľu nereaguje. Treba dúfať, že to výrobca v aktualizáciách doladí. V technických parametroch Samsung neuvádza verziu štvorice HDMI. Vstupy 1 a 2 sú vo verzii 2.0a, ale k ďalšej dvojici sa mi Ultra HD Blu-ray prehrávač nepodarilo pripojiť.

Reproduktory s výduchmi smerom nadol sú umiestnené vnútri. To, samozrejme, nedáva veľký predpoklad na kvalitné ozvučenie. Zvuku chýba predovšetkým basová zložka a pri najvyšších hlasitostiach pracuje na hranici možností. Na bežné sledovanie seriálov či správ ozvučenie plne postačí, no ak si chcete vychutnávať filmové zážitky, budete musieť kúpiť minimálne kvalitný soundbar. Ak uvažujete o sledovaní Ultra HD obsahu, prístroj s uhlopriečkou 55" je vhodný skôr do menšieho bytu či garsónky, v rodinnom dome alebo väčšom byte odporúčam siahnuť skôr po 65" alebo 75“ verzii.

Pri 4K rozlíšení je odporúčaná pozorovacia vzdialenosť rovnajúca sa veľkosti uhlopriečky (138 cm), teda zhruba 1,5 m. Zaujímavá je aj integrácia aplikácie Smart Thinks, vďaka ktorej možno priamo z menu ovládať prvky inteligentnej domácnosti od osvetlenia cez vykurovanie, domáce spotrebiče až po bezpečnostný systém.


Režim Ambient umožňuje zobrazenie pozadia za televízorom, akoby bol do neho integrovaný

Parametre:

• Uhlopriečka 55" (138 cm), LCD s LED podsvietením Edge LED a vrstvou Quantum dot, rozlíšenie 3840 × 2160, certifikácia Ultra HD Premium, podpora HDR10, HDR10+, HLG, farebné spracovanie 10-bitové, pripojenie HDMI (4×), optický výstup S/PDIF, USB 2.0 (3×), 2× DVB-T2/T/C/ S2, eternet, Wi-Fi, Ci+ 1.4, HbbTV 1.5, rozmery a hmotnosť bez stojana 1227,2 × 704,8 × 46,9 mm; 17,5 kg, hmotnosť so stojanom 21 kg
• Cena: 2199 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Výborný obraz v UHD aj FHD, vysoký jas, výborný upscaling
- Slabšie úrovne čiernej, nestabilný systém, slabší zvuk

HODNOTENIE:

Obraz: 90 %
Zvuk:  80 %
Výbava:  100 %
Ovládanie:  95 %
Vyhotovenie:  100 %
Celkovo: 93 %

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články
Samsung TV

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať