S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Samsung QE65QN95A / Excelentný obraz do vašej obývačky

0

Výrobcovia televízorov v tomto roku stavili na technológiu priameho podsvietenia mini LED. Zatiaľ čo u konkurencie ide o nižšie rady televízorov v ponuke, umiestnené pod vrcholovými modelmi OLED, pre Samsung je technológia QLED špička a tomu zodpovedá aj jeho prístup. Nové vrcholové modely, medzi ktoré patrí aj testovaný QE65QN95A, využívajú najnovšiu technológiu zobrazovača, nazývanú Neo QLED. Tá pozostáva z panela Quantum Dot najnovšej generácie s priamym podsvietením Quantum Matrix pomocou mini LED. Tie sú podstatne menšie ako mini LED konkurencie a umožňujú tak použitie podstatne väčšieho množstva mini LED v podsvietení. Na rozdiel od konvenčného priameho LED podsvietenia LED diódy nepoužívajú žiadne šošovky a nie sú umiestnené v obale. Sú integrované v mikrovrstve, ktorá je aj bližšie k panelu Quantum Dot. Vďaka tomu je zabezpečené, aby ich svetlo nepresvitalo do okolia, čím sa dosahuje vysoká ostrosť a dynamický rozsah obrazu. Nová technológia odstraňuje alebo v maximálnej miere potláča presvitanie do okolia a zabezpečuje tak aj v kontrastných častiach obrazu minimálne pretekanie svetelných hrán a veľmi presné podsvietenie s vysokou mierou detailov. Televízor vďaka tomu dokáže zobraziť hlbokú čiernu rovnako ako jemné odtiene v najvyšších jasoch. Prispieva k tomu aj nový engine Neo Quantum Processor 4K, ktorý zabezpečuje až 12-bitové interné spracovanie obrazu a dodáva tak presné informácie aj pre podsvietenie, takže rozlišuje až 4096 úrovní podsvietenia. Ďalší faktor na zlepšenie obrazu je umelá inteligencia. Tú obsahovali už minuloročné modely, ale Machine Learning Super Resolution (MLSR) využívala výhody iba jednej neurónovej siete na analýzu a komplexné spracovanie obrazu. Nové modely televízorov Neo QLED používajú až 16 modelov neurónových sietí. Každý z nich sa špecializuje na vlastnú kategóriu, ktorá rozširuje jeho schopnosť obnovovať obsah, ako napr. rozlíšenie, hrany, detaily, snímkovú frekvenciu a hladinu šumu. Modul Neural analyzátora potom vyberá, ktorá neurónová sieť je na daný typ obsahu najvhodnejšia. Pri kvalitnejšom vstupnom obsahu sa algoritmy obnovy obrazu zameriavajú na jas a textúru okrajov, zatiaľ čo pri obsahu s nižšou kvalitou sa systém orientuje na zníženie rozmazania a šumu pri zvýšení čistoty. Výsledkom týchto procesov je naozaj excelentný obraz hlavne pri upsamplingu z full HD rozlíšenia. Pri SD formátoch veľmi záleží na vstupnej kvalite.

Výborná je aj portová výbava. Všetky káble sa pripájajú k externému Connect boxu, ktorý je k televízoru pripojený iba polopriehľadným tenkým káblom. Zaujímavé je, že televízor poskytuje všetky 4 porty HDMI v najnovšom štandarde HDMI 2.1, ktorý asi najviac využijete na pripojenie najnovších herných konzol. Konektory podporujú režim 4K HFR s frekvenciou až 120 Hz, VRR (variabilná obnovovacia frekvencia) je podporovaná vo všetkých troch formátoch, ktoré sú v súčasnosti dostupné: štandardný HDMI VRR, NVIDIA G-Sync (aj keď tu je televízor skôr kompatibilný s G-Sync než plne certifikovaný) a AMD FREE­SYNC (toto je v skutočnosti prvý televízor s certifikáciou Freesync). Samozrejme, nechýba eternet, Wi-Fi a bluetooth, porty USB a vstupy univerzálnych tunerov. Novinka teda hráčom ponúka hranie v špičkovej kvalite 4K 120p. Televízor umožňuje aj prepnutie do ultraširokouhlého zobrazenia 21:9 alebo 32:9 na lepší zážitok z hrania a úpravu polohy zobrazenia. Po zapnutí hry na konzole alebo PC sa televízor ­automaticky prepne do režimu Auto Game Mode. Ten optimalizuje zobrazenie pre hry s najnižším oneskorením vstupu v každej kategórii - 9,8 ms pre 4K @ 60 Hz a 5,8 ms pre 4K @ 120 Hz – to všetko sa deje automaticky bez toho, aby ste to museli robiť na diaľkovom ovládači. Po zapnutí Auto Game Mode televízor spustí aj novú hernú lištu, ktorá poskytuje prístup na prezeranie a zmenu nastavení hier. Ako som sa už zmienil, po prvýkrát televízor podporuje aj funkciu AMD FreeSync Premium Pro, ktorá zlepšuje prácu FreeSync s obrazom HDR.

Vzhľadom na to, že zvukové meniče sú umiestnené v zadnej stene, sú prakticky neviditeľné. Ich výduchy sú po bokoch cez perforovanú obvodovú lištu. Spolu tu nájdete 8 reproduktorov s usporiadaním 4:2:2, Samsung ich označuje ako OTS+ a poskytujú výkon až 70 W. OTS označuje systém zvuku sledujúceho objekty v obraze a odkazuje na skutočnosť, že systém je navrhnutý tak, aby vytvoril trojdimenzionálny zvuk podobný Dolby Atmos. Žiaľ, sám televízor nedokáže spracúvať zvuk Dolby Atmos, aj keď umožňuje jeho prenos na pripojený audiosystém. Zvukové kvality tak najviac oceníte s prídavným soundbarom, napríklad HW Q700A, ktorý dokáže spolupracovať so zvukovým systémom televízora pomocou technológie Q-Symphony.

Bez ohľadu na technológie QN95A si zakladá na pevnom zvuku, ktorý je jasný, priamy a zreteľný, ale s dobrou hlasitosťou a otvorenosťou. Poskytuje výborný priestorový zážitok a zároveň zabezpečuje správnu lokalizáciu a zrozumiteľnosť dialógov aj akcie. Detaily majú vysokú úroveň prednesu, akú pri integrovaných zvukových systémoch často nepočujeme.

Prínos nových technológií sa výrazne prejavil aj na kvalite obrazu. Celkový ponúknutý kontrast je ohromujúci a QN95A kombinuje čiernu takmer na úrovni OLED s úžasne ostrými jasmi a krásnymi žiarivými farbami. Televízor dokáže bravúrne spracovávať vysoko kontrastné scény, pri ktorých je vzhľadom na technológiu panela veľmi dôležité presne lokalizované podsvietenie. V snahe o zabránenie akémukoľvek pretekaniu obrysov sa však procesor občas, hlavne pri scénach s jemnými kontrastnými detailmi, uchyľuje k znižovaniu intenzity podsvietenia po ich okrajoch, čo pri malých objektoch vedie k ich horšej čitateľnosti. Všimol som si to však iba v niekoľkých špecifických scénach pri podrobnom skúmaní. Určite to nie je nič, čo by bežný divák zaznamenal. Inak je obraz excelentný. Ponúka vynikajúce podanie čiernej aj vysoký jas, takže televízor možno používať aj v miestnostiach s bežným denným svetlom.

Televízor zaujme aj svojím minimalistickým dizajnom. Pre priame podsvietenie a integrovaný zvukový systém nejde o žiadne slim riešenie. Televízor je hrubší, zadná strana je však veľmi jednoduchá a obsahuje iba konektor na pripojenie Connect boxu. Držiak je plochý a vysunutý dozadu, takže z prednej strany televízor vyzerá, akoby sa vznášal. Dodáva sa k nemu diaľkový ovládač so solárnym panelom vzadu, takže sa batéria dokáže dobíjať svetlom z miestnosti. Možno ju však dobiť aj cez bežný kábel USB-C.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Špičkový obraz a zvuk, výbava, HDR 2000, 4× HDMI 2.1, dizajn  
- Nepodporuje Dolby Vision

PARAMETRE:

• Samsung QE65QN95A, displej: 65" Neo QLED Quantum Dot s rozlíšením 4K (3840 × 2160 bodov), obrazový procesor Neo Quantum Processor 4K, OS Tizen, vstupy: 4× HDMI 2.1, 3× USB 2.0, integrované Wi-Fi 11ax, bluetooth 4.2, zvukový výkon 70 W, tuner 2× DVB-T/T2 /C/S/S2, Common Interface Plus (CI+ 1.4), digitálny zvukový výstup S/PDIF (optický), eternet, podpora Google Assistant, Alexa, spotreba 175 kWh typická, 370 kW max., menej ako 0,5 W stand-by, rozmery so stojanom 1446,3 × 891,4 × 285,4 mm, hmotnosť so stojanom 30,3 kg

HODNOTENIE: 10/10


                                         

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať