Saturnov mesiac Enceladus s oceánom je schopný podporovať život
Zdá sa, že jeden zo 146 potvrdených mesiacov Saturnu s názvom Enceladus má ingrediencie potrebné pre život vďaka oceánu tekutej vody pod ľadovou kôrou. Gejzíry na južnom póle mesiaca vystreľujú z oceánu do vesmíru plyn a zrnká ľadu. Vedci objavili v týchto ľadových zrnkách fosfát, zlúčeninu podporujúcu život, čo je prvý prípad, keď sa táto zlúčenina zistila v mimozemskom oceáne.
Skalnaté jadro Enceladu pravdepodobne interaguje s oceánom prostredníctvom hydrotermálnych prieduchov, čo sú podobné podmienky ako tie, ktoré mohli viesť k vzniku života na Zemi. Vedci vykonali laboratórny test, aby simulovali detekciu stôp života v ľadových zrnkách vylučovaných z Enceladu.
Pri teste použili vodný lúč obsahujúci bunky baktérie s názvom Sphingopyxis alaskensis, ktoré sú extrémne malé – majú rovnakú veľkosť ako bunky, ktoré by sa mohli zmestiť do ľadových zŕn emitovaných zo Saturnovho mesiaca. Pomocou hmotnostnej spektrometrie vedci merali nabité ióny z vody a bunkových zlúčenín a zistili, že prístroje na analýzu prachu na vesmírnej sonde by boli schopné identifikovať bakteriálne bunky, aj keď je v ľadovom zrnku prítomná len malá časť bunkových zložiek.
Budúce misie na Enceladus a Europu, ďalší mesiac s oceánom tekutej vody, sú prioritou NASA a Európskej vesmírnej agentúry. Misia NASA Europa Clipper, ktorej štart je naplánovaný na rok 2024, bude skúmať ľadové zrná z Europy pomocou hmotnostného spektrometra určeného na analýzu jednotlivých ľadových zŕn. Vďaka objavu kľúčových zložiek života a schopnosti odhaliť stopy života na týchto mesiacoch sú vedci optimistickí, pokiaľ ide o potenciál nájsť život mimo Zeme.
Zdroj: bigthink.com.
Úvodné foto zdroj: depositphotos.com.
Zobrazit Galériu