S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

Shuttle XH110G: Malý barebone pre veľkú grafiku

0

Firma Shuttle sa zvyčajne nedrží štandardizovaných formátov základných dosiek a robí ich podľa potrieb konkrétnych riešení. Z času na čas z toho potom vznikne pozoruhodná zostava, ako je i jedna z posledných, ktorá do objemu 3,3 litra zmestí a uživí desktopovú grafickú kartu GeForce GTX 1050 Ti. A hoci má tento koncept nejaké muchy, v mnohom je pre ostatných výrobcov príkladom.

Presne vymeraný dizajn

Rozmer základnej dosky je podobný ako pri Mini-ITX. Jedna strana má takisto 17 cm, druhá je o 2 cm dlhšia (19 cm), čím sa pomaly doťahuje na Mini-DTX. Rozloženie jednotlivých komponentov je však podmienené všetkým okolo. Vidieť, že výrobca mal najprv predstavu, ako bude chladiť procesor, ako dovnútra dostane dlhú grafickú kartu, a to súčasne pri čo najefektívnejšom využívaní priestoru. Aby mohla byť skrinka čo najmenšia, grafická karta sa inštaluje (cez kolmý adaptér PCIe ×16) vzhľadom k základnej doske vodorovne. Pritom vzájomná vzdialenosť medzi PCB je iba 2,5 cm. V tomto medzipriestore je i procesor, a pretože žiadny z konvenčných chladičov nie je dostatočne nízky a účinný, Shuttle odvod tepla z nej vymyslel inak. Tak ako sa to robí v notebookoch – cez blok, na ktorý sa viažu trubice odvádzajúce teplo radiátora s vydúchavajúcimi ventilátormi. V tomto prípade však môže byť – a aj je – všetko robustnejšie ako v prenosných zariadeniach. Z mobilného sveta je i podpora pamätí SO-DIMM. To je trochu škoda, pretože výber desktopových je podstatne širší, no na druhej strane tie by sa už do tejto malej škatuľky naozaj nezmestili, nech sa na to pozerám akokoľvek. Na SSD je na doske pripravený slot M.2 s plnohodnotnou podporou PCIe ×4, prípadne zospodu je šachta na jeden tradičný 2,5" disk.

Tichý a výkonný PC zároveň

Zostava sa dodáva v konfigurácii bez pamäte, SSD a na pomery barebonov výnimočne i bez procesora (ten býva obyčajne napevno). Podľa potreby si tak môžete vybrať i procesorový výkon. Čipová súprava na doske je Intel H110, takže kompatibilné sú procesory zo 6. (Skylake) a 7. (Kaby Lake) generácie s TDP do 65 W, ktoré má i Core i7-7700, čo je najvýkonnejší podporovaný procesor. Istá voľnosť je i vo výbere grafickej karty, striktné požiadavky ho výrazne obmedzia: grafika musí byť jednoslotová, bez prídavného napájania a s dĺžkou do 21 cm. V praxi vyhovejú nižšie modely profesionálnych kariet AMD Fire Pro (napr. W600), nVidia Quadro (M2000) či zopár herných kariet, ako je Radeon RX 560 a z výkonnejších GTX 1050 Ti, ku ktorej nabáda i sám Shuttle. 

Naša testovacia konfigurácia je optimalizovaná na čo najlepší pomer cena/výkon na hry. Procesor je teda Intel Pentium G4560 a grafická karta Inno3D GeForce GTX 1050 Ti. K tomu dve 4 GB pamäte DDR4 a výkonné SSD (NVMe) ADATA XPG SX8000NP. Príkon zostavy je pri maximálnej procesorovej i grafickej záťaži 108 W. Ak počítame s účinnosťou zdroja, bude výkon asi o 20 % nižší a najnižšia hlučnosť, pri ktorej sa dá ochladiť, je okolo 37 dBA (merané z 30 cm pri teplote okolia 21 °C). Inými slovami, je dva či trikrát tichší ako obdobne výkonné notebooky. Otáčky grafiky a kombinovaného chladiča CPU so systémových chladením som dôkladne reguloval a po ďalšom spomalení už môže dochádzať k prehrievaniu a strate výkonu grafiky znižovaním frekvencie (v mojom prípade od 95 °C na jadre a už kritických 110 °C na napájaní). S procesorom je to veselšie, ten použitý s TDP 51 W sa zahrieva do 80 °C. To sa stále bavíme o tichých otáčkach. Po nastavení maximálneho prietoku všetkých ventilátorov je to hukot, až 60 dBA, keď počítač zvládne i prevádzku v prostredí s vysokou teplotou okolia.


 Stratové teplo z procesora je odvádzané cez blok po heatpipe až na radiátor, z ktorého ho mimo skrinky odsajú dva 60-milimetrové ventilátory

Nastavenia v BIOS-e sú veľmi riedke, no má zmysel sa doň pozrieť. Otáčky možno regulovať v piatich stupňoch – od mimoriadne tichej prevádzky po mimoriadne hlučnú. Takisto je možná (de)aktivácia základných funkcií procesora (EIST, úsporné stavy, virtualizácia a pod.), podrobnejšie ladenia chýbajú, a tak nemáte v ňom možnosť procesor manuálne podtaktovať či podvoltovať.

Na prácu, hry i do obývačky

Shuttle XH110G je vhodný na širokú škálu použití. Záleží na tom, ako si ho nakonfigurujete. Uplatniť sa môže ako jednoduchý počítač v kancelárii, ale i pracovná stanica s požiadavkami na vysoký aplikačný výkon. Zaujímavý je i ako HTPC či na hranie hier v rozlíšení full HD. Vďaka výkonnému chladeniu má potenciál zniesť aj menej priaznivé, priemyselné prostredie. Tam však už bude treba doplniť za perforácie na nasávanie vzduchu magnetické prachové filtre, ktoré v balení chýbajú. Tie sa nakoniec hodia i do domáceho prostredia.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Minimalistické rozmery, pripravený na výkonné komponenty, slot na rozširujúcu kartu, efektívne chladenie, až 8 portov USB (2× 3.1 gen. 1 + 6× 2.0), výhodná cena
- Chýbajú prachové filtre, mimo zavesenia cez adaptér VESA iba vodorovná orientácia, chudobný BIOS

HODNOTENIE:

Chladenie:  90 %
Konektivita: 90 %
Cena/hodnota: 90 %
Vyhotovenie:  90 %
Celkovo: 90 %

Cena: 277 EUR

 

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
Shuttle

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať