S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

Šikovné aplikácie na úpravu fotiek

0

Photoscape

Editor Photoscape je zameraný viac na amatérskeho grafika a distribuovaný je zadarmo. Po krátkej inštalácii prekvapí trochu netradičným prístupom k používateľskému rozhraniu. Na pracovnej ploche sa nachádza menu kruhového tvaru, ktoré rozširuje možnosti z horného menu a nájdete tu všetky základné funkcie programu. Hneď sa teda dozviete, že okrem editora je tu napríklad aj konvertor obrazových formátov vrátane RAW. Konvertor je jednoduchý, rýchly a funguje formou dávkového spracovania. Užitočný môže byť aj editor GIF-ov na tvorbu jednoduchých animácií. Zachytávač obrazovky poslúži na uloženie obsahu celej obrazovky, aktívneho okna alebo oblasti definovanej používateľom. Funkcia s názvom Stránka poslúži napríklad webovému dizajnérovi, ktorý potrebuje navrhnúť usporiadanie stránky, no dá sa využiť aj na tvorbu koláží. Najdôležitejšia časť programu Editor je prehľadne spracovaná. Ponúka slušnú zásobu filtrov a efektov, tlačidlá s funkciami majú prehľadné nápisy, takže aj menej skúsený používateľ sa tu rýchlo zorientuje a začne pracovať. Rozhranie Photoscape pôsobí tak trochu zastaraným dojmom, no na funkčnosti mu to vôbec neuberá a pre začiatočníka má veľkú výhodu v podobe slovenskej lokalizácie. Niektorých používateľov by mohlo potešiť, že existuje aj Photoscape X na platformu Mac.

PIXLR Editor a Express

Autodesk ponúka okrem iných aj aplikáciu PIXLR, ktorá vám dá na výber z dvoch možných variantov. V oboch prípadoch ide o on-line aplikácie používané cez webový prehliadač, Express má skôr progresívnejšie rozhranie, Editor je zameraný na konzervatívnejšieho používateľa, ktorý nechce nič hľadať a všetko nájde tam, kde je zvyknutý z iných programov. Môžete si zvoliť tvorbu nového obrázka, otvorenie z lokálneho úložiska, zo zadanej URL alebo načítanie z Facebooku, databázy Pixlr či inej knižnice on-line. Po otvorení obrázka vám Editor naservíruje nástroje približne na úrovni Skicára z Windows, no v hornom menu možno nájsť ďalšie funkcie. Filtrov je tu veľmi slušná paleta a určite poteší aj podpora práce s vrstvami, nastavenia týkajúce sa sýtosti, tónu a vyváženia farieb. Na pravej strane je šikovná história úprav daného obrázka a widgety, ako je tento, možno používateľsky rozmerovo prispôsobovať. Zmeny sa vykonávajú na obrázku v reálnom čase. Rozhranie Expressu je založené primárne na spodnom menu, ktoré obsahuje niekoľko tlačidiel na úpravy, ako napr. pridávanie efektov, rámčekov, nálepiek, textu, nastavovanie svetelnosti a farieb, ba dokonca tu napriek jednoduchosti nechýba ani práca s vrstvami. Páčila sa nám možnosť vykonávať úpravy v režime na celú obrazovku a jednoduchá škálovateľnosť rozmerov upravovaného obrázka pomocou posuvného ovládača.

Fotor

Z kategórie šikovných on-line editorov je aj Fotor, ktorý je vybavený prehľadným rozhraním, aj keď slovenčinu nepozná. Takisto nás privítal tematickým sezónnym spôsobom a ponúkol možnosť klasickej editácie, tvorby dizajnu či tvorby koláže. Okrem bežnej úpravy z lokálneho úložiska je tu podpora pre používateľov, ktorí svoje fotky či obrázky držia na cloudových úložiskách a sociálnych sieťach. Konkrétne môžete importovať z Dropboxu, Facebooku, Picasy či z ľubovoľnej webovej URL. Fotor neobsahuje nástroje na priamu editáciu kreslením, no napriek tomu má svoje výhody v porovnaní s konkurenciou. Presvedčiť o svojej prepracovanosti vás môže napríklad podporou efektov HDR. Po kliknutí na túto možnosť sa vám otvorí špeciálny editor na tento účel, v ktorom môžete skombinovať niekoľko obrázkov a zlepšovať ich pomocou HDR. Páčila sa nám aj funkcia na jednodotykovú úpravu. Zahŕňa niekoľko efektov, ktorými aplikácia bez zásahu používateľa zlepší snímku. A musíme povedať, že to funguje veľmi dobre, výsledky sú príjemné a v praxi použiteľné. Netradičná je i možnosť tvorby dizajnu. Znamená to, že si môžete vytvoriť napríklad vlastnú grafiku vášho kanála na YouTube, vizitku, titulný obrázok na Facebooku, obrázok k príspevkom na sociálnych sieťach, ako je Instagram či Pinterest, a množstvo ďalších platených či bezplatných dizajnov. Aplikácia pozná správne rozmery takýchto obrázkov, a tak vám ušetrí kopu práce s prechodom na nesprávne rozlíšenie a príslušnými úpravami. Okrem on-line webovej aplikácie existuje Fotor aj v podobe inštalovateľného softvéru na Windows a aplikácií na Android a iOS. Verzia Pro rozširuje funkcionalitu a odstraňuje reklamy. Stojí 8,99 USD pri mesačnej platbe alebo 3,33 USD mesačne pri platbe za celý rok.

 

Vintager

Po Vintageri je najlepšie siahnuť, ak potrebujete vykonávať rýchle úpravy týkajúce sa svetelnosti a efektov. Na aplikácii cítiť zameranie na používateľa, ktorý sa nechce veľmi učiť rôzne postupy úprav, ale chce rýchlo, jednoducho a efektne zmeniť svoje fotografie. Program patrí medzi inštalovateľné aplikácie a jeho rozhranie má podobu okna, ktorého rozmery sa nedajú meniť. Je to tak trochu nevýhoda, no nie zásadná. Výhoda, ktorá túto drobnosť vyvažuje, je vysoká rýchlosť, ktorou editácia prebieha, a veľmi široká paleta efektov, rámčekov, textúr a ďalších nástrojov na úpravy. Rozhranie si pritom zachováva prehľadnosť a použité piktogramy sú jasné a zrozumiteľné. Nechýba tu možnosť tvorby koláží, úpravy jasu, kontrastu, sýtosti farieb, efekty bokeh a zaujala nás takisto funkcia na prispôsobenie rozlíšenia obrázka niekoľkým typizovaným rozmerom. Znamená to, že môžete obrázok automaticky jedným kliknutím prispôsobiť na rozmery HD či full HD displeja, fotografie na Facebooku, iPhone 5 či na rozlíšenie WXGA. Z bežnejších nástrojov je tu aj rotácia či prevrátenie fotografie a náhodný výber efektu pre nerozhodných.

IrfanView

Tento program sa teší vysokej popularite. Ako jeho názov napovedá, ide primárne o softvér na prehliadanie obrázkov či fotiek a túto funkciu dodnes nestratil. Dokáže otvoriť obrázky obrovských rozmerov až do kapacity 1,3 GB. Okrem prehliadania však prekvapivo obsahuje aj úctyhodné množstvo nástrojov na editáciu, preto by v našom výbere nemal chýbať. Väčšina z nich je sústredená v hornom menu pod dvoma položkami, takže prehľadnosť nie je práve špičková. IrfanView podporuje inštaláciu rôznych pluginov od svojho autora, a čo je ešte zaujímavejšie, aj inštaláciu ďalších efektov, konkrétne od Adobe. K nástrojom, ktoré tu možno použiť, patrí napríklad úprava rozmerov fotografií, zmena pomerov strán, zachytávanie obsahu obrazovky, ale čo asi najviac poteší, je tu aj možnosť vyvolať panel nástrojov na priame kreslenie a úkony, ako je meranie vzdialeností bodov, výmena farebných odtieňov, klonovanie objektov a podobne. Úpravy teda pokrývajú všetky bežné i menej bežné nástroje a ich rozšíriteľnosť dáva programu veľký náskok pred konkurenciou. Pomocou pluginov možno pridať napríklad mediálny prehrávač, možnosť zasielania obrázkov e-mailom, funkcie na OCR a množstvo iného. Medzi podporované jazyky patrí aj slovenčina, no treba si ju doinštalovať zo stránky autora.

Záver

Keby ste chceli univerzálny nástroj nielen na úpravy, ale aj na prehliadanie obrázkov, určite siahnite po širokospektrálnom a notoricky známom IrfanView. Pri dávkovom spracovaní vám pomôže Photoscape, ktorý napríklad umožní aj tvorbu GIF-ov. On-line editory Pixlr majú svoju výhodu napríklad v použiteľnosti bez inštalácie na hociktorom zariadení a pritom nestrácajú prakticky nič na funkčnosti. Ak ste tak trochu hipster a potrebujete rýchlo nenáročne aplikovať akékoľvek efekty a filtre na svoje fotografie, isto zvoľte Vintager. Napokon Fotor poteší používateľa hľadajúceho nástroj na dizajnovanie svojich príspevkov na sociálnych sieťach a ako jediný z nášho výberu dokáže pracovať aj s efektom HDR.

Zobrazit Galériu

Peter Vnuk

Všetky autorove články
aplikacie úprava fotiek

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať