CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Skladacie „véčko“ smartfón Motorola razr 5G

2

Model s prívlastkom 5G je už druhá generácia skladacieho smartfónu od motoroly. Teda smartfóny s ohybným displejom, pretože táto značka má ohľadne skladacích smartfónov, ktoré mali v jednej časti displej a v druhej klávesnicu bohatú tradíciu. Tradičná je aj koncepcia s kĺbom v strede dlhšej strany displeja. Smartfón v zloženom stave má polovičnú veľkosť, takže aj napriek väčšej hrúbke sa pohodlne zmestí do  vrecka.

Videorecenzia

Zatvorený smartfón

Začnem najzaujímavejšou vychytávkou – displejom, ktorý sa ohýba na relatívne malom polomere, čo je veľmi efektné a praktické, ale na druhej strane to vzbudzuje určité obavy ohľadne životnosti. Lenovo u druhej generácie modelu Razr garantuje, že displej vydrží 100 000 ohybov.

Skúsme trochu počítať. Predpokladajme dobu používania 3 roky. Takže 100 000 ohybov / 1095 je približne 91 ohybov denne. Výsledky výskumov sa zhodujú, že ľudia, ktorí smartfón intenzívne používajú sa pozrú na displej približne 40x. Navyše predpokladám, že počet otváraní véčka bude postupne klesať. To preto, lebo sa rýchlo naučíte, že na mnohé úkony, napríklad na prečítanie správy nemusíte smartfón roztvárať, pretože to pohodlne zvládnete na pomocnom displeji. Ako dlho vydrží ohybný displej sa samozrejme počas niekoľkodňového intenzívneho používania posúdiť nedá, takže údaj výrobcu o odolnosti displeja nemôžem ani potvrdiť ani vyvrátiť.

Vďaka tomu, že pri nosení zloženého smartfónu vo vrecku je displej perfektne chránený, stačí ak jeho povrch odolá bežným nástrahám používania, napríklad poškriabaniu nechtom. Medzi bežné nástrahy patrí aj prípadné väčšie ostré zrnko prachu, ktoré by sa mohlo po zatvorení displeja vtlačiť do jeho povrchu. Výrobca s tým počítal a nepatrne vystupujúci rámik po okrajoch tomu účinne zabráni.

Pohľad na kĺb zozadu (vľavo), predná brada (vpravo). Všimnite si senzory vpravo od LED blesku

Ohybný displej má v hornej časti výrez na reproduktor a selfie kameru. Miesto ohybu pri bežnom používaní prakticky nevidíte, avšak kĺb ľahko nahmatáte. Pri ovládaní to však nijako nevadí. Taktiež hmatový dojem pri posúvaní prstom po displeji je iné, než pri klasickom displeji s ochranným sklom s oleofóbnou vrstvou. Povrch displeja je náchylný na uľpievanie odtlačkov, preto odporúčam displej častejšie čistiť jemnou handričkou. OLED technológia poskytuje vynikajúcu kvalitu zobrazovania a obnovovacia frekvencia 60 Hz stačí aj na dynamickejšie scény vo videách aj hrách.

Konštrukcia s kĺbom v ktorom sa okraje ohybného displeja dotýkajú rámu nemôže byť z princípu vodotesná, smartfón má však nanesenú nanovrstvu, ktorá by mala vodu odpudzovať. Na pohodlné a bezpečné otvorenie smartfónu potrebujete dve ruky. Síce tento úkon pri troche šikovnosti zvládnete aj v jednej ruke, avšak prístroj by vám počas takéhoto náročného manévru mohol vypadnúť. Na rozdiel od konkurencie displej je mechanicky fixovaný len v zatvorenej, či úplne otvorenej polohe. Medzipoloha s pravým uhlom, ktorá by napríklad umožnila fotenie so smartfónom na podložke nie je k dispozícii.

Snímač odtlačkov prstov, ktorý bol v prvej verzii v spodnej „brade“ pod displejom sa premiestnil dozadu, čo umožňuje ergonomicky pohodlné odomykanie smartfónu aj v zloženom stave. Je to praktické, pretože sekundárny displej umožňuje realizovať veľa funkcií aj pri zatvorenom smartfóne. Pri otvorenom smartfóne môžete využiť aj odomykanie skenom tváre, avšak odomykanie odtlačkom je oveľa praktickejšie.  Keď už spomínam vylepšenia oproti predchádzajúcej verzii, tak používateľov určite poteší klasický slot na nano SIM kartu, pretože prvý Razr mal len eSim. U skladacieho smartfónu, kde je potrebný adekvátny priestor pre mechanizmus kĺbu je každý kubický milimeter vzácny. Slot je na spodnej časti, vpravo od USB-C konektora. Z rovnakého dôvodu nemôžete očakávať ani Jack konektor na pripojenie slúchadiel. V balení sú slúchadlá s USB-C konektorom.

Sekundárny displej pod hlavným fotoaparátom  umožňuje jeho využitie aj na selfie zábery. Napriek tomu má Razr 5G aj samostatnú selfie kameru vo výreze ohybného displeja. Považoval som to za zbytočnú duplicitu, ale len do okamihu prvej videokonferencie, súčasťou ktorej bolo aj zdieľanie obsahu obrazovky prednášajúceho a na takýto účel je sekundárny displej príliš malý. Rozlíšenie sekundárneho displeja je 800 x 600 pixelov Vynikajúci je však na rôzne operatívne úkony, napríklad na ovládanie prehrávanie hudby, čítanie notifikácií a podobne. Niektoré aplikácie môžete spúšťať aj priamo na tomto displeji, prípadne aplikácia spustená na hlavnom displeji po zatvorení smartfónu pokračuje na sekundárnom displeji. Veľmi praktické je to napríklad u aplikácie mapy, keď aplikáciu spustíte na hlavnom displeji, zadáte cieľ navigácie pri chôdzi v meste, smartfón zatvoríte a pokračujete so zloženým smartfónom v ruke.  Očakávam, že po upgrade na Android 11 bude používateľské rozhranie operačného systému lepšie prispôsobené tomuto konštrukčnému formátu. Odporúčam vyskúšať si najskôr implicitnú konfiguráciu ovládania Androidu 10 gestami. Budete si asi musieť zvyknúť hlavne na gesto posunu zospodu, pretože brada pod displejom niekoľko milimetrov vystupuje. Ak si nezvyknete, prepnite sa na ovládanie trojicou klasických tlačidiel v spodnej časti dotykového displeja.   

Procesor Snapdragon 765G je výkonný a úsporný, aj keď osemstovkovým modelom sa výkonom vyrovnať nemôže, s prehľadom stačí aj na plynulé hranie najmodernejších hier náročných na výpočtový a grafický výkon Už z názvu čipu vyplýva, že podporuje komunikáciu v 5G sieťach. Batéria s kapacitou 2 800 mAh vydrží deň bežného používania. Pri intenzívnom používaní budete zrejeme na sklonku dňa potrebovať dobíjať. V balení nájdete 15 W nabíjačku. Bezdrôtové nabíjanie nie je podporované, konštruktéri museli šetriť priestorom na nevyhnutné veci. Zvuk je len monofónny, reproduktorom v spodnej časti tam kde je brada, kvalita zvuku je primeraná, avšak Razr 5G v tejto oblasti nie je preborníkom. Ak prijmete hovor v zloženom stave, môžete telefonovať v hlasitom režime.

Objektív hlavného fotoaparátu má dobrú svetelnosť aj optickú stabilizáciu a zábery sú skutočne dobré a to aj v náročných svetelných podmienkach.

Razr 5G sa však do povedomia zapíše viac vďaka kvalitnému ohybnému displeju a nie ako fotomobil.  Veľmi praktická je možnosť fotenia hlavným fotoaparátom pri zatvorenom smartfóne. Pri „svojkách“ môžete využiť kvalitu objektívu a snímača. Kompozíciu záberu si kontrolujete na sekundárnom displeji a na tomto displeji môžete prepínať aj mód, napríklad nočný režim, či zvýraznenú farbu.

Na priblíženie sa využíva výrez zo snímača s veľkým rolíšením

Snímač hlavného fotoaparátu má rozlíšenie 48 MPx, implicitne je však nastavené rozlíšenie 12 MPx, takže sa spájajú štyri fyzické pixely snímača do jedného obrazového bodu, čo v praxi znamená lepšiu citlivosť na svetlo.

Pri fotografovaní večer a v noci môžete použiť nočný režim s dlhšou expozíciou.

Nočný režim (vpravo) sa vyplatí vyskúšať aj pri fotenní v interiéri

Rozmazanie pozadia a popredia funguje len na optickom princípe, pretože hlavný fotoaparát má len jeden objektív

To že selfie robíte hlavným fotoaparátom je zárukou veľmi dobrých záberov a to aj v náročných svetelných podmienkach.

Vľavo náhľad pri selfie, vpravo snímač odtlačkov prstov na zadnej strane zloženého smartfónu

Video je možné nakrúcať aj v 4K rozlíšení, stabilizácia obrazu je celkom dobrá, avšak vlajkovým smartfónom

Motorola razr využíva takmer natívny Android, čo zaručuje včasný upgrade na novú verziu operačného systému. Jadrom nadstavby sú používateľmi veľmi obľúbené Moto-akcie, kde napríklad dvojitým skrútením ruky so smartfónom v zápästí aktivujete fotoaparát, zatrasením rozsvietite LED diódu a podobne.

 

Cena takmer 1 500 eur naznačuje, že tento smartfón je určený nadšencom pre dizajn a technológie, ktorí sa chcú prezentovať najnovším trendom. Inak povedané, za rovnakú sumu môžete mať, najmodernejším hardvérom nadupaný vlajkový smartfón, avšak „len“ klasický.

 

Verdikt. Atraktívny smartfón s ohybným displejom pre ľudí, ktorí chcú prezentovať štýl priekopníkov nových technológií

Technické údaje Procesor: Osemjadrový Qualcomm  Snapdragon 765G s frekvenciou jadier 1x2,4 GHz Kryo 475 Prime + 1x2,2 GHz Kryo 475 Gold + 6x1,8 GHz Kryo 475 Silver,  7 nm technológia, grafika Adreno 620;  Displej ohybný: 6,2 palcový P-OLED (876 x 2142 px) 373 PPI, sekundárny: 2,7 palcový G-OLED 800 x 600 px ; RAM: 8 GB, úložný priestor 256 GB;  Fotoaparát zadný:  48 MPx, f/1.7, 26 mm (full frame ekvivalent); predný fotoaparát: 20 MPx, f/2.2; Operačný systém Android 10;  konektivita LTE, 5H, WiFi 802.11ac, bluetooth 5.1 LE; Batéria: 2800 mAh; Rozmery: zatvorený: 91,7 x 72,6 x 16 mm, otvorený: 169,2 x 72.6 x 7,9 mm, hmotnosť: 192 g.

 

Cena 1499 eur

+ dizajn, konštrukčné riešenie displeja, kvalita zobrazovania

- nemá bezdrôtové nabíjanie ani vodeodolnosť, slabšia výdrž batérie

Hodnotenie: 9

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
Motorola razr 5G ohybný displej

2 komentáre

perfektný telefón, chce ho syn a ja mu ho kúpim reakcia na: Skladacie „véčko“ smartfón Motorola razr 5G

4.1.2021 17:01
ten mobil chce syn na narodeniny a ja mu ho kúpim, je vraj perfektný, super, buper
Reagovať

. reakcia na: Skladacie „véčko“ smartfón Motorola razr 5G

4.1.2021 00:01
Motorola je nekvalitny telefon, ktoremu nefunguju zakladne funkcie a "ma" minimum miest, kde sa da servisovat.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať