Smartfóny už čoskoro možno dokážu “vyňuchať” rakovinu
Psy sú neuveriteľne dobré na vyňuchanie rakoviny. Takisto sú schopné detegovať maláriu, Parkinsonovu chorobu a možno aj COVID-19 z rôznych zdrojov, ako sú krv, sliny a moč. Teraz sa vedci snažia replikovať túto ich prirodzenú schopnosť, aby vyvinuli lepší detektor rakoviny. V malej štúdii výskumníci testovali uskutočniteľnosť použitia senzorov a umelej inteligencie na replikáciu spôsobu, ako pes zisťuje rakovinu prostaty.
Ambicióznym cieľom tejto štúdie je nájsť správne komponenty potrebné na vytvorenie jednoduchej diagnostiky rakoviny, založenej na vôni, ktorá sa dá zabudovať do inteligentného telefónu. Interdisciplinárna skupina vedcov z MIT a ďalších univerzít a inštitúcií sa najprv snažila vyvrátiť, že psy môžu vyňuchať rakovinu prostaty v moči. Napokon sa však ukázalo, že psy boli schopné správne identifikovať, kedy pacient mal (alebo nemal) rakovinu, zo vzorky moču zhruba v 70 % prípadov. Preto zmysly psa stoja za replikáciu.
Štúdia sa zároveň pokúsila pochopiť, čo presne psy ň ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH