Solárna technológia novej generácie by mohla výrazne zmeniť celé odvetvie
Španielska spoločnosť Soltec pracuje na integrovaných fotovoltických riešeniach so zameraním na technológiu sledovania, ktorá dokáže nasmerovať panely k slnku počas celého dňa. Soltec spolupracuje s nemeckým Fraunhoferovým inštitútom pre solárne energetické systémy ISE na tom, aby priniesli koncentrátorovú fotovoltiku (concentrator photovoltaics – CPV) do centra pozornosti solárnej energie pomocou technológie mikro-CPV, ktorá sa môže pochváliť až 36-percentnou účinnosťou konverzie.
Inštitút je držiteľom svetového rekordu so 47,6 % účinnosťou solárnych článkov zo svojho štvorčlánkového panela, ktorý dosiahol v roku 2022. Teraz vyvinul zostavu micro-CPV, ktorá využíva optické systémy na zaostrenie svetla na malé solárne články vyrobené z polovodičových materiálov III-V. Rekordné panely Fraunhofer ISE sústredili lúče do koncentrácie rovnajúcej sa 665 slnkám, ale spoločnosť tvrdí, že nové CPV budú fungovať s koncentráciou takmer 1000 sĺnk.
Ak sa k tomu pridá systém Soltec na sledovanie slnka a umiestnenie v oblastiach s vysokým priamym slnečným žiarením, ako sú rovníkové oblasti, možno získať 30 % zvýšenie výroby energie v porovnaní s konvenčnými fotovoltickými riešeniami, tvrdí inštitút. V porovnaní s najmodernejšou technológiou micro-CPV znižuje plochu modulov o 30 percent a polovodičových materiálov 1300-krát pri porovnateľnom výkone.
V súčasnosti približne 30 % svetovej produkcie energie pochádza zo slnka. To sa však spája s potrebou veľkých priestorov na panely na zachytávanie slnečného svetla Najväčší závod na svete v Číne má viac ako 5 miliónov panelov. Keďže technológia micro-CPV ponúka efektívnejšiu premenu energie z menšieho zariadenia, mohla by významne zmeniť vzhľad budúcich inštaláci. Hoci zatiaľ je technológia vo fáze prototypu, Soltec a Fraunhofer ISE plánujú spustiť prvú testovaciu inštaláciu v Španielsku do konca roka 2024.
Zdroj: thecooldown.com.
Zdroj Foto: Soltec.