S_Flip6 Advertisement S_Flip6 Advertisement S_Flip6 Advertisement

Netradičné, ale veľmi užitočné využitie kávovej usadeniny

0

Výskumníci z univerzity RMIT v Austrálii zistili, že spracovaním a pridaním zuhoľnatenej kávovej usadeniny do zmesi by sme mohli vyrobiť betón, ktorý je o 30 percent pevnejší. Ich šikovný recept by vyriešil viacero problémov naraz. Každoročne sa na svete vyprodukuje neuveriteľných 10 miliárd kilogramov kávového odpadu, pričom väčšina z neho končí na skládkach.

Likvidácia organického odpadu predstavuje environmentálny problém, pretože sa pri nej uvoľňuje veľké množstvo skleníkových plynov vrátane metánu a oxidu uhličitého, ktoré prispievajú k zmene klímy. Vzhľadom na celosvetový rozmach stavebného trhu rastie aj dopyt po betóne, ktorý je náročný na zdroje, čo spôsobuje ďalšie environmentálne výzvy. Pritom ťažba prírodného piesku na celom svete – zvyčajne z riečnych korýt a brehov – s cieľom uspokojiť rýchlo rastúce požiadavky stavebného priemyslu má veľký vplyv na životné prostredie.

ASBIS_L5540

Vďaka prístupu založenému na obehovom hospodárstve by sme mohli zabrániť skládkovaniu organického odpadu a takisto lepšie chrániť naše prírodné zdroje, ako je piesok. Organické produkty, ako napríklad kávová usadenina, sa však nemôžu pridávať priamo do betónu, pretože z nich unikajú chemikálie, ktoré oslabujú pevnosť stavebného materiálu. Tím teda pomocou nízkych úrovní energie zahrieval kávový odpad na viac ako 350 °C, pričom ho zbavoval kyslíka.

Tento proces sa nazýva pyrolýza. Rozkladá organické molekuly, čím vzniká porézne drevené uhlie bohaté na uhlík, nazývané biouhlie, ktoré môže vytvárať väzby s cementovou matricou a začleniť sa do nej. Výskumný tím skúsil pyrolyzovať kávovú usadeninu aj pri teplote 500 °C, ale výsledné častice biouhlia neboli také pevné. Vedci upozornili, že ešte musia posúdiť dlhodobú trvanlivosť ich cementového výrobku.

VEĽKÁ SÚŤAŽ PRE PREDPLATITEĽOV

Teraz pracujú na testovaní toho, ako sa hybridný kávový cement správa pri cykloch zmrazovania a rozmrazovania, absorpcii vody, odieraní a mnohých ďalších stresových faktoroch. Takisto sa pokúšajú vytvárať biouhlie z iných zdrojov organického odpadu vrátane dreva, potravinového a poľnohospodárskeho odpadu. Výskum bol publikovaný v časopise Journal of Cleaner Production.

Zdroj: sciencealert.com.

Zdroj Foto: freepik.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať