ACER_112024 ACER_112024 ACER_112024

ChatGPT začína znieť ľudskejšie, čo prináša aj isté riziká

Výskum a vývoj
0

Ak ste predplatiteľom služby ChatGPT, možno ste si všimli, že veľký jazykový model umelej inteligencie začal nedávno pri zvukovej interakcii s ním znieť ľudskejšie. Je to preto, že spoločnosť OpenAI v súčasnosti vykonáva obmedzený pilotný test novej funkcie známej ako „pokročilý hlasový režim“. Spoločnosť tvrdí, že tento nový režim „ponúka prirodzenejšie konverzácie v reálnom čase, ktoré zachytávajú emócie a neverbálne signály a reagujú na ne“.

V nasledujúcich mesiacoch by všetci platiaci používatelia ChatGPT mali mať prístup k pokročilému hlasovému režimu. Pokročilý hlasový režim znie nápadne ľudsky. Nie sú v ňom nepríjemné medzery, na ktoré sme pri hlasových asistentoch zvyknutí, namiesto toho sa zdá, že sa AI nadychuje ako človek. Takisto vysiela vhodné emočné signály a zdá sa, že z hlasových podnetov vyvodzuje emocionálny stav používateľa.

S_1124 T Flexcam Advertisement

OpenAI však zároveň vyjadril obavu, že ak ChatGPT pôsobí ľudskejšie, používatelia by naň mohli reagovať, ako keby bol človekom – vytvoriť si s ním dôverný vzťah. A to nie je len hypotetický predpoklad. Jazyk sa vyvíjal spolu s ľudským sociálnym správaním. Dôvernejšie priateľstvá nadväzujeme z veľkej časti prostredníctvom rozhovoru. Experimenty v 90. rokoch odhalili, že vzájomná konverzácia, najmä ak zahŕňa odhalenie osobných údajov, vytvára pocit intímnosti. 

Preto nie je prekvapujúce, že pokusy o replikáciu tohto procesu „stupňujúceho sa sebaodhaľovania“ medzi ľuďmi a chatbotmi vedú k tomu, že ľudia sa s chatbotmi cítia dôverne. A ak sa zapojí aj hlas, čo je hlavný zmyslový zážitok rozhovoru, účinok sa zosilní.

To, že používatelia si s chatbotmi nielen vytvárajú vzťahy, ale rozvíjajú k nim aj veľmi blízke osobné city, sa ukázalo začiatkom minulého roka, keď sa používatelia platformy pre virtuálnych priateľov Replika AI nečakane ocitli odrezaní od najpokročilejších funkcií svojich chatbotov. Pritom Replika bola menej pokročilá ako nová verzia ChatGPT. A napriek tomu boli interakcie takej kvality, že používatelia si vytvorili prekvapivo hlbokú pripútanosť.

VEĽKÁ SÚŤAŽ PRE PREDPLATITEĽOV

Na druhej strane sa veľa ľudí vďaka tejto novej generácii chatbotov môže cítiť menej osamelo a izolovane. Tieto výhody technológie nemožno nikdy prehliadnuť. No potenciálne nebezpečenstvá pokročilého hlasového režimu ChatGPT sú tiež veľmi reálne.

Čas strávený četovaním s robotom nás oberá o interakcie s priateľmi a rodinou. A ľudia, ktorí trávia veľa času s technológiami, sú vystavení najväčšiemu riziku, že narušia vzťahy s inými ľuďmi. Ako OpenAI identifikuje, četovanie s robotmi môže takisto kontaminovať existujúce vzťahy ľudí s inými ľuďmi.  

Zdroj: theconversation.com.

Zdroj Foto: freepik.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať