ACER_112024 ACER_112024 ACER_112024

Solárne články s kvantovou účinnosťou až 190%

5

Výskumníci z Lehigh University vyvinuli ako dôkaz konceptu solárny článok, ktorý podľa tlačového vyhlásenia univerzity dosahuje kvantovú účinnosť viac ako 190 %. Kvantová účinnosť meria počet elektrónov vygenerovaných na jeden prichádzajúci fotón a líši sa od účinnosti konverzie, ktorá meria celkovú premenu energie zo slnečného svetla na elektrinu. 

Tím dosiahol túto vysokú kvantovú účinnosť použitím dvojrozmernej zlúčeniny selenidu germánia a sulfidu cínu a vložením zerovalentných atómov medi (Cu0) do nej. Tento materiál je prísľubom pre vysoko účinné solárne články novej generácie, ktoré by mohli prispieť k riešeniu globálnych energetických potrieb. Výskum je zatiaľ v počiatočnom štádiu a materiál bude potrebné vyvinúť do podoby plnohodnotného solárneho článku. Výskum bol uverejnený v časopise Science Advances.

Súčasný teoretický limit pre účinnosť solárnych článkov je známy ako Shockleyho-Queisserov limit, ktorý bol pôvodne stanovený na 30 % v základnej kremíkovej fotovoltickej technológii. Boli však vyvinuté zložitejšie solárne články, ktoré túto hranicu prekračujú. Napríklad výskumníci z Fraunhoferovho inštitútu pre systémy solárnej energie v Nemecku dosiahli účinnosť 47,6 % pri použití kombinácie rôznych materiálov.

Boli hlásené aj iné solárne články, ktoré presahujú stopercentnú účinnosť, ale tieto merania sa týkajú skôr kvantovej účinnosti ako účinnosti konverzie. Účinnosť solárnych článkov sa dá zvýšiť získavaním nielen slnečného svetla, ale aj tepla. Nový solárny článok vyvinutý tímom Lehigh University zachytáva energiu z odrazeného svetla, tepla a priameho slnečného svetla, čo vedie k jeho výnimočne vysokej kvantovej účinnosti.

Vonkajšia kvantová účinnosť (external quantum efficiency – EQE) bežného solárneho článku je zvyčajne 100 %, ale pokročilé materiály a konfigurácie preukázali schopnosť generovať a zbierať viac ako jeden elektrón z vysokoenergetických fotónov, čo vedie k EQE nad 100 %. 

Zdroj: cleantechnica.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

5 komentárov

Aj keby... reakcia na: Solárne články s kvantovou účinnosťou až 190%

15.4.2024 16:04
Za mesiac registujem cca 5 článkov, v ktorých sa dočítam, ako vedci prišli na niečo revolučné ohľadom výroby energie, alebo vymyslia revolučné elektro články, ktoré sú super lacné a majú neskutočnú kapacitu. A už cca 20 rokov používame stále a tie isté li-ion, alebo li-pol, alebo litio železné články, ktoré sú drahe a ktoré za 2-3 roky môžte vyhodiť. To isté s fotovoltickými panelmi. Tie novinárske "novinky" sú tak akurát na smiech. Pripomínajú mi zaručené správy o konci sveta. Jak by hvarel vychodňar: "Tá sme še pobavili."
Reagovať

Vysoká účinnosť reakcia na: Solárne články s kvantovou účinnosťou až 190%

15.4.2024 08:04
Účinnosť vyše 100% splňuje definíciu Perpetuum Mobile. Gratulujem vedcom ku prijatiu AI na pozíciu PR. A gratulujem redakcii ku vydaniu perfektného článku, ktorý vyšiel ako kúsok pásomnice.
Reagovať

RE: Vysoká účinnosť reakcia na: Vysoká účinnosť

15.4.2024 15:04
Schopnosť terajších článkov je premeniť cca 23% slnečného žiarenia na el. energiu (to je tých 100%). Ak pripočítaš +90% tak sa dostaneš cca na47%-nú účinnosť. Už rozumieš tomu "perpetuum mobile" ?
Reagovať

RE: RE: Vysoká účinnosť reakcia na: RE: Vysoká účinnosť

16.4.2024 23:04
Účinnosť viac ako 100% je buď blbo preložený článok alebo zavádzajúci pôvodný článok + debilita prekladateľa že to vôbec uverejní. Preboha ľudia vzdelávanie sa. Tento drvenik si môže už podať ruku s hlavnými správami. Nejde tu o nič iba o kliky.
Reagovať

RE: RE: RE: Vysoká účinnosť reakcia na: RE: RE: Vysoká účinnosť

17.4.2024 11:04
Spominaju kvantovu ucinnost. To nema nic spolocne s meranou ucinnostou.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať