S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Solárny panel v oku umožní napájať bionickú kameru

0

Austrálski vedci z Univerzity Nového Južného Walesu (UNSW) vyvíjajú neuroprotetickú technológiu, ktorá využíva malé solárne panely implantované do očnej gule na obnovenie zraku ľudí s nevyliečiteľnými očnými chorobami. Cieľom tejto technológie je nahradiť poškodené fotoreceptory v sietnici, ktoré premieňajú svetlo na elektrické signály pre mozog. 

Výskumníci dúfajú, že pomocou solárnych fotovoltických panelov na výrobu elektrickej energie sa im podarí napájať čipy kamerových senzorov s vysokým rozlíšením a farebnou hĺbkou. Ochorenia ako retinitis pigmentosa a makulárna degenerácia podmienená vekom spôsobujú degeneráciu fotoreceptorov, čo vedie k strate zraku. Hoci na tieto ochorenia neexistuje liek, biomedicínske implantáty v sietnici by mohli potenciálne obnoviť videnie generovaním napäťového impulzu, ktorý umožní ľuďom vidieť aspoň niečo. 

Výskumný projekt bol inšpirovaný náhodným stretnutím Uda Römera, inžiniera špecializujúceho sa na technológiu solárnych panelov, a študenta biomedicíny. Spočiatku Römer váhal, ale neskôr si uvedomil potenciál kombinácie vrstvených solárnych článkov s rôznymi polovodičovými materiálmi na prekonanie existujúcich komplikácií.

Tím si zabezpečil financovanie projektu a jeho cieľom je zdokonaliť technológiu a pracovať na vytvorení malých pixelov na presné videnie. Zariadenie v súčasnosti vyžaduje na prevádzku laserové svetlo a umožňuje len čiernobiele videnie s nízkym rozlíšením. Pacienti môžu potrebovať aj špecializované okuliare alebo inteligentné okuliare na zosilnenie slnečného svetla na správnu stimuláciu.

Napriek futuristickej povahe technológie Römer zdôrazňuje, že ide len o zdravotnícke zariadenie, ktoré má pomôcť pacientom pri zachovaní zraku, nie o aplikáciu pre kyborgov. Technológia je stále vo fáze overovania koncepcie a pred prípadným testovaním na ľuďoch si bude vyžadovať rozsiahle laboratórne testy a testovanie na zvieratách.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať