Sonda ESA objavila v ľade na Marse obrovské ložiská vody
Sonda Mars Express Európskej vesmírnej agentúry našla obrovské ložiská ľadu pod rovníkom Marsu, čo je nález, ktorý by mohol zmeniť naše základné chápanie klimatickej histórie Červenej planéty. Aj keď to nie je prvýkrát, čo sonda našla ložiská ľadu, je to zďaleka najväčšie množstvo vodného ľadu, aké kedy bolo zistené na rovníku Marsu. Odhaduje sa, že nánosy majú hrúbku približne 3,7 km, čo znamená, že keby sa roztopili, pokryli by celý Mars plytkým oceánom hlbokým asi dva metre.
Oblasť, kde leží ľad, je známa ako formácia Medusae Fossae. Vedci prvýkrát objavili známky možných nánosov ľadu v tejto oblasti už v roku 2007, ale doteraz jeho prítomnosť nepotvrdili. „Radarové signály zodpovedajú tomu, čo by sme očakávali od vrstveného ľadu, a sú podobné signálom, ktoré vidíme z polárnych čiapok Marsu, o ktorých vieme, že sú veľmi bohaté na ľad,“ povedal Thomas Watters, hlavný autor nového výskumu.
Objav podporuje predchádzajúce dôkazy naznačujúce, že podnebie Marsu kedysi vyzeralo úplne i ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH