S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

Sony ZV-1F / Kamera pre začínajúcich vlogerov a tvorcov videí

0

Ako vyplýva z označenia, kamera je odvodená od úspešného modelu Sony ZV-1. V záujme dosiahnutia výhodnejšej ceny boli okresané niektoré funkcie, ktoré väčšina vlogerov aj tak nepoužíva. Napríklad ZV-1 má objektív s rozsahom ohniskovej vzdialenosti 24 – 70 mm (po prepočítaní na full frame), zatiaľ čo ZV-1F má objektív s pevnou ohniskovou vzdialenosťou 20 mm. Paradoxne pre mnohých vlogerov je to zlepšenie, pretože skrátenie minimálnej ohniskovej vzdialenosti na 20 mm im umožní obsiahnuť širší uhol záberu. Zoom sa predsa vo väčšine prípadov dá nahradiť jednoducho tak, že sa k snímanému objektu viac priblížite. Takéto priblíženie je navyše prirodzenejšie, pretože sa pri ňom mení aj perspektíva. Keďže objektív nemá zoom, nemusí sa vysúvať do pracovnej polohy, kamera je tak pripravená na snímanie okamžite po zapnutí.

S_1124 T TABS10 Advertisement

ZV-1F využíva len zaostrovanie na základe kontrastu, a nie fázovej detekcie, ale aj takéto zjednodušené zaostrovanie funguje perfektne. Systém automatického zaostrovania má 425 bodov, rozmiestnených tak, aby pokrývali takmer celú plochu záberu. Príležitostných fotografov nepoteší, že táto kamera nepodporuje fotenie do RAW, takže môžu fotiť len do formátu JPG. Na druhej strane zábery majú dostatočnú dynamiku jasu na dodatočné úpravy, napríklad na rozjasnenie tieňov. Niektoré funkcie boli, naopak, zlepšené. Napríklad pri nahrávaní videa v rozlíšení 4K sa dá využiť celá šírka snímača.

Objektív nemá optickú stabilizáciu a napriek pevnej ohniskovej vzdialenosti na kamere môžete nastavovať 2× zoom. Na pochopenie súvislosti treba trochu matematiky. Fyzické rozlíšenie snímača je 5472 × 3648 pixelov, obrazové pole v rozlíšení 4K má 3840 × 2160 pixelov a vo full HD 1920 × 1080 pixelov. Ako už bolo spomenuté, pre 4K video sa dá využiť celá šírka snímača. Pripomínam, že snímač má pomer strán 3:2, ale video sa v drvivej väčšine prípadov nakrúca s pomerom strán 16:9. Na výšku teda zostáva dostatočná rezerva pixelov na elektronickú stabilizáciu. Pri rozlíšení 4K a nastavenom zoome do 1,5× sa zväčšenie dosahuje výrezom zo snímača bez straty kvality. Pri záberoch vo full HD možno na tomto princípe dosiahnuť až dvojnásobný zoom.

Na hornom paneli je prepínač režimov foto – video – režim Slow and Quick (S&Q) čiže nakrúcanie spomaleného alebo zrýchleného videa. Náhľadový displej s uhlopriečkou 3" sa dá preklopiť tak, aby ste sa videli pri nakrúcaní selfie videí. Nakrúcaný záber môžete kontrolovať aj na vhodnom monitore pripojenom cez konektor micro HDMI. Konektor USB-C môžete použiť nielen na nabíjanie či kopírovanie súborov do počítača, ale ZV-1F poslúži aj ako webová kamera s rozlíšením 1080p, ktorá kvalitou niekoľkonásobne prevýši vstavané kamery notebookov. Batéria sa nabíja cez port USB-C a na jedno nabitie umožní 70 – 90 minút nakrúcania vo full HD.

Implicitne je nastavené automatické zaostrovanie s prioritou tváre, a ak je to možné, zaostruje sa na bližšie oko osoby, ktorá je najbližšie k objektívu. Vlogerov potešia aj dve špecializované funkcie. Tlačidlo C1 na hornom paneli aktivuje a vypína funkciu rozostrenia pozadia. Človek, ktorý nakrúca video, nemusí poznať teóriu ohľadne hĺbky ostrosti. Rozos­trenie funguje na optickom princípe, čiže nie je umelé, ako sme zvyknutí pri smartfónoch. Po aktivovaní rozostrenia kamera odcloní objektív. Samozrejme, expozičný trojuholník musí zostať zachovaný, takže zároveň sa zníži ISO a v prípade potreby sa zvýši aj rýchlosť uzávierky. Pri nakrúcaní za jasného slnečného počasia to môže spôsobiť nepatrné trhanie. V takom prípade je lepšie riešiť rozostrenie pozadia v manuálnom režime odclonením objektívu, nastavením minimálneho ISO a použitím vhodného ND (neutrálneho sivého) filtra, aby čas uzávierky zodpovedal dvojnásobku frekvencie snímania.

Druhá funkcia Product Showcase umožňuje prezentovanie produktov. Aktivuje sa tlačidlom so symbolom smetného koša na zadnej stene. V bežnom režime má prioritu zaostrovanie tváre. Po aktivovaní funkcie Product Showcase automatika prioritne zaostruje na najbližší objekt, teda na produkt, ktorý vloger drží pred objektívom kamery.

Pri nakrúcaní ľudí oceníte optimalizáciu odtieňa pleti vrátane funkcie Soft Skin Effect. Funkcia Creative Look ponúka niekoľko prednastavených možností na vytvorenie požadovanej atmosféry pri fotografiách a videách s rozdielmi v tóne, jase, farebnej hĺbke a ďalších parametroch. K dispozícii je spolu 10 režimov.

Sony ZV-1F má na objektíve závit na filtre s priemerom 40,5 mm. Pokročilejší videoamatéri veľmi rýchlo prídu na to, že ideálna rýchlosť uzávierky pri filmovaní je dvojnásobok snímkovej frekvencie. Pri 30 fps je to 1/60 s. Na dosiahnutie čo najmenšej hĺbky ostrosti, ktorá je dôležitá pre optické rozmazanie pozadia, je však potrebná čo najmenšia clona. Najmenšie ISO je 125. To sú vhodné expozičné parametre, ak je vonku silne zamračené. Keby ste tieto expozičné parametre ideálne pre filmovanie chceli použiť, potrebujete ND filter. Je sivý, takže nemení farby, len stmaví záber. Pri filmovaní pod vodnou hladinou alebo objektov za sklom sa zas nezaobídete bez polarizačného filtra.

Kovové sánky na hornej strane sa dajú použiť na pripevnenie takzvaného „chlpáča“ čiže veternej clony na mikrofóny kamery alebo na mechanické upevnenie príslušenstva, napríklad LED svetla. Vstavaný mikrofón vám vo väčšine prípadov stačí na vlogy, alebo ak sú ľudia, ktorí sa zhovárajú, blízko pri kamere. Kamera má 3,5 mm konektor na pripojenie externého alebo klopového mikrofónu, žiaľ, nemá konektor na pripojenie slúchadiel, takže zvuk nahrávaného videa nemôžete priebežne kontrolovať.

Režimy PASM pri fotení používať môžete, okrem plnej automatiky teda môžete fotiť v režime programovej automatiky, priority clony, priority uzávierky aj v manuálnom režime, ale na prepínanie režimov nie je k dispozícii ovládací prvok, musíte tak urobiť cez používateľské rozhranie dotykového displeja.

ZV-1F som počas dvojtýždňového testovania využíval ako druhú kameru pri nakrúcaní videí do rubriky IoT a robotika. Nakrúcal som ňou sekundárne, takzvané b-roll zábery detailov, ktorými som potom doplnil hlavné zábery nakrúcané full frame bezzrkadlovku.

Pri rozhodovaní sa pre túto kameru budú záujemcovia zvažovať, či im lepšie neposlúži smartfón. Nielen vlajkové lode, ale aj smartfóny strednej triedy predsa majú viac objektívov s rôznou ohniskovou vzdialenosťou a možno niektoré parametre snímania majú špičkové smartfóny lepšie. V prospech Sony ZV-1F však hovoria tri významné fakty. Táto kamera má clonu, takže môžete realizovať svoje kreatívne zámery s hĺbkou ostrosti na optickom princípe. Pre mnohých youtuberov bude kľúčovou funkciou režim Produkt Showcase na predstavovanie produktov. A do tretice, ZV-1F má 3,5 mm konektor na pripojenie externého, prípadne klopového mikrofónu a aj kvalita zabudovaných mikrofónov je úplne inde než pri smartfónoch. Druhou dilemou bude, či si predsa len nepriplatiť za lepšie vybavenú ZV-1.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Výborný objektív aj zabudované mikrofóny, jednoduché ovládanie
- Potešila by optická stabilizácia a konektor na slúchadlá

PARAMETRE:

• Objektív: ZEISS Tessar T F/2.0, f =7,6 mm (fyzická), 20 mm (prepočítaná), zorný uhol 94°; snímač: EXMOR RC CMOS 20,1 Mpx, 13,2 × 8,8 mm (3:2), rozlíšenie 5472 × 3648 pixelov, citlivosť snímača: ISO 125 – 12 800; uzávierka: elektronická 1/4" – 1/32 000; video 3840 × 2160 (4K UHD) 30p, formáty XAVC S, JPEG; LCD displej 7,5 cm, 921 600 bodov, dotykový, otočný v dvoch rovinách, pamäťová karta SD/SDHC/SDXC (UHS-I), Memory Stick; komunikácia: Wi-Fi, bluetooth, NFC, batéria: Sony NP-BX1; rozmery: 105,5 × 60,0 × 46,4 mm, hmotnosť 256 g

• Cena: 649 EUR

HODNOTENIE: 8/10

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať