Stačí zamieriť iónový lúč na kremík a máme kvantový počítač
Vezmite atóm antimónu, vystreľte ho za pomoci iónového lúča do kremíkového substrátu - a ste na správnej ceste k vybudovaniu funkčného kvantového počítača. Aspoň tak to opisujú výskumníci v americkom Národnom laboratóriu Sandia. Tí koncom mája rozoslali oznámenia, že túto techniku použili s veľmi nádejnými výsledkami.
Vo svojom experimente, opísanom v odbornom magazíne Applied Physics Letters, vedci pomocou generátora iónového lúča vstrekli atóm antimónu do štandardného priemyselného kremíkového substrátu - proces, ktorý zaberie obyčajne mikrosekundy času.
Taký atóm, „vyzbrojený“ piatimi elektrónmi, na seba viaže o jeden elektrón viac než štandardný atóm kremíka. Pretože elektróny sa spájajú po dvojiciach, jeden elektrón pôvodného antimónu zostane voľný.
A práve v tomto voľnom elektróne spočíva potenciál celej metódy. Vedci ho podrobili tlaku z elektromagnetického poľa a merali jeho „spin“, teda, extrémne jednoducho povedané, či mieril hore či dole (hoci pojmy hore a dole sú v kva ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH