S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Super smartfóny s originálnymi funkciami

Archív NXT
0

Novembrový test telefónov sa nesie v znamení špičkových modelov v každej triede. Je to aj trend roku 2014. Iste ste si všimli, že v minulých rokoch sa dôraz kládol viac na displej, CPU a pamäť, prípadne hliníkové vyhotovenie. Dnes výrobcovia naplno pochopili, že musia priniesť aj originálne funkcie. Také, ktoré roky opomínali, no majú zásadný vplyv na používanie telefónov.

Predstavujeme phablet s vynikajúcimi pomerom výkon/cena. Prináša až 8-jadrový procesor, kombináciu microSIM a nanoSIM, batéria má kapacitu až 4100 mAh. A to všetko za 499 EUR.

qr_test_telefonov.png

Či už ide o technológiu snímania odtlačkov prstov, akú má Huawei, alebo je to zabezpečenie Knock Code či zmena veľkosti klávesnice od LG. V Lenove zase vedia, že funkcie napojené na snímače a špeciálne vlastnosti sa ľahšie hľadajú vo vlastnom menu, dôraz kládli aj na maximálne prispôsobenie rôznych častí rozhrania systému. V Sony zase pokračujú v nastolenom trende odolnosti proti vode a prachu. Vedia, že ak má byť telefón multimediálny, nestačí pridať základný prehrávač súborov MP3. Správna cesta je Walkman aj hudobné zlepšenia.

LenovoLokalizacia.jpeg

Lenovo bude musieť na lokalizácii ešte zapracovať. Na našom trhu sa tieto telefóny uchytili dobre.

navrat.jpg

Huawei Ascend Mate 7

TIP_REDAKCIE_PC REVUE_male.jpg Prekvapenie roka, špička na trhu, bomba medzi phabletmi. Pokračovať by sme mohli aj ďalej, no poďme sa na tento telefón pozrieť detailnejšie. Ako to už pri 6-palcových modeloch býva, nebude pre každého. A napriek tomu, že je značne rozmernejší, sa dobre drží v ruke. Má tenké telo a jemné zrezanie bočných hrán. Hliníková konštrukcia, ultratenký rám okolo displeja a luxusný vzhľad berieme popri ďalších špecialitách modelu Mate 7 ako absolútny základ.

Huawei Ascend Mate7_Group 3_Hi res.jpg

Pomer displeja k telu je 83 %. To je naozaj dosť, až tak, že nezostal priestor na hardvérové dotykové tlačidlá. Medzi konštrukčne netradičné prvky patrí slot na kartu nano SIM. Doň totiž vložíte aj kartu microSDXC. Samozrejme, nechýba slot na kartu microSIM, ide teda o „dvojsimkový" model. Konečne niekto, kto chápe, že nie každý bude bežať k operátorovi na výmenu formátu karty. Zadná strana má okrem fotoaparátu a diódy biometrický skener odtlačkov prstov. Netreba šúpať prstami, stačí priložiť prst na snímač a o menej ako sekundu máte odomknutý telefón. Kým pri Samsung Galaxy S5 treba urobiť pohyb prstom cez tlačidlo takmer naspodku prednej strany, tu je proces pohodlnejší a vystačíte si s pritlačením prsta na snímač. Podporovaných je päť súprav odtlačkov, ktoré sa dajú prideliť k režimom hosťa alebo normálnemu rozhraniu bez obmedzenia. Je to vhodné napríklad aj na definovanie odtlačkov detí a možnosť používať telefón v obmedzenom režime.

O rýchlosť sa postaral procesor Hisilicon Kirin 925. Má 8 + 1 jadier, pričom sú rozdelené do rôznych segmentov. Inak výkonné jadrá sa používajú pri fotení, pri písaní e-mailov alebo pri ponechaní telefónu v režime pohotovosti. Vďaka tomu vydrží telefón takmer dva dni (a to sme ho nijako nešetrili). Bez zapnutého Wi-Fi výdrž ani netestujeme. Antény na Wi-Fi sú dve a automaticky prispôsobujú intenzitu prijímania signálu podľa toho, v akej polohe je telefón. Výrobca zmenil aj špecifikáciu displeja IPS a pridal vlastný typ JDI Nega-NEO. Má kontrastný pomer 1500:1 a na slnku budete vidieť rozdiel.

Rozhranie systému je zmenené a značne zlepšené. Prispôsobenia sa týkajú využitia senzorov, ako aj prispôsobenia ovládania na veľkom displeji. Huawei pokračuje v tradícii, a tak absentuje hlavné menu. Verte, že sa bez neho zaobídete. Telefón podporuje zmenu tém a zobrazuje číselné ikony ako iOS. Konečne sa niekto podujal, keď už Google vytrvale ignoruje toto značenie. Nechýba prispôsobenie hlavných tlačidiel, roletového menu a ďalších funkcií. Skrátka, je to super telefón, ktorý si iste obľúbite. Robí kvalitné fotky, je z každej stránky rýchly, a tak ho môžete dobre využiť aj na hranie hier alebo pozeranie filmov. Súčasťou balenia sú slúchadlá s aktívnym odhlučnením a vlastným akumulátorom. Nabíjajú sa priamo z telefónu, aby ste ich nemuseli nabíjať dodatočne.

Hodnotenie

Špičkový tabletofón, cena, kvalita displeja, fotografovanie, čítačka odtlačkov prstov, rozšírenie systému EMUI 3.0
Žiadne podstatné


Cena: 499 EUR
Zapožičal: Huawei

LG G3s

Používateľ si správne zaradí tento telefón už podľa názvu. „Géčková" séria znamená prísun prémiových funkcií a vyššiu triedu. Telefón má cenovku strednej triedy, niektoré funkcie a pohodlie pri používaní ho však radia do vyššej triedy. Materiálové spracovanie je vynikajúce. Hliníková zadná časť s brúseným efektom a takisto aj 74,1-percentný podiel displeja na veľkosti tela patria k prémiovým vlastnostiam. Výrobca prezentuje zahnutie bokov k zadnej časti ako výhodu. My o tom nie sme takí presvedčení. Telefón síce sadne do ruky, ale po silnejšom stlačení má tendenciu akoby vyskočiť z dlane. Navyše ak niekto ovláda telefón položený na stole, trasenie kolísky až tak neocení.

LG G3 s_1.jpg

V LG vedia, že ovládacie tlačidlá na zadnej strane sú návykové, aj my ich hodnotíme jednoznačne pozitívne. Hlavné tlačidlo na zapnutie displeja a nad a pod ním doplnkové tlačidlá, napríklad na ovládanie hlasitosti alebo ovládanie fotoaparátu.

Nechýba ani laserové zaostrovanie fotoaparátu. Je to výborná vec a nejde o žiadny marketing. Zaostrovanie bolo presné a rýchle. Aj preto sme počas dlhšieho testovania používali tento mobil ako fotoaparát. Zaostrovanie je zjednodušené aj tým, že výrobca vypustil krok zaostrenia a priamo ho premietol do tlačidla na fotenie. Zaostrí sa v priebehu sekundy a o menej ako ďalšiu sekundu je pripravená fotka. Samozrejme, stále máte možnosť využiť vlastné zaostrovanie. Stačí ťuknúť prstom na displej. Špecialita je fotenie na základe gesta s dlaňou alebo hlasovými príkazmi. Ak budete mať zapnutý fotoaparát a niekto povie „eldží", nebude to chyba telefónu, keď zrazu začne fotiť.

G3 Beat_Black_7.jpg

LG okrem dizajnovej modifikácie systému pripravilo aktualizáciu vlastnej klávesnice. Tá jednak umožňuje nastaviť rôzne prediktívne režimy, ale aj veľkosť. Hurá! To, čo vidíte pri komerčných klávesniciach v obchode Play, máte teraz aj tu. Za toto si od nás LG odnáša veľkú pochvalu. Chválime však aj odomykanie systémom Knock Code. Môžete si vytvoriť heslo s ôsmimi ťuknutiami na displej v štyroch preddefinovaných zónach. Spolu je dostupných 84 000 kombinácií. Nie vždy ťukanie na displej fungovalo bezchybne, no páčilo sa nám to. Na rozdiel od odomykania dvojitým ťuknutím treba pri Knock Code ťukať dôraznejšie. A aj tentoraz chválime QSlide na spustenie špeciálnych aplikácií v samostatnom okne. Takisto aj Quick Memo+ na písanie poznámok priamo z diania na aktuálnej obrazovke.

Výkonovo ide o svižný telefón a môžeme ho odporúčať používateľom, ktorí chcú pracovný model s dôrazom na skutočne kvalitné fotografie.

Hodnotenie

Použité materiály, vynikajúci displej, rýchlosť a kvalita fotografovania, doplnkové rozšírenia systému
Zaoblený kryt sa nemusí pozdávať každému

Cena: 333 EUR
Zapožičal: LG Electronics

Lenovo S850

Ponuka telefónov tejto značky je pestrá a z portfólia, ktoré sme mali možnosť vidieť na zahraničných výstavách, je jasné, že Lenovo hrá na istotu. Má totiž pre každého nejaký smartfón. Nami testovaný model S850 je vyvážený telefón strednej triedy, ktorý je dostupný v niekoľkých farebných variantoch. Ružovo-fialový je vskutku extravagantný, hodí sa do dámskej kabelky. Prekvapením bolo pre nás svietiace logo na zadnej strane. Je to síce efektný doplnok pri rozsvietení displeja, ale po pár vyskúšaniach by sme sa bez tohto nápadného prvku aj zaobišli. Svietiace logá radšej ponecháme na veko notebooku.

sku60269.jpg

Predná aj zadná strana je z ochranného skla, rám aj zvyšok tela sú plastové. Nabíjanie cez microUSB a audiokonektor sú na hornej hrane. Na boku je potom slot na dve karty microSIM. Kolíska na ne sa vysunie celá a vložíte karty a zasuniete ju dovnútra. Ešte sme tento systém nevideli, ale páčil sa nám. V našom prípade časť uzatvárajúca kolísku nedoliehala na bočný kryt a mierne sa hýbala. Netradičný prvok je reproduktor umiestnený na ľavej hrane. Vzhľadom na to, že telefón má plochý tvar, ale boky sú jemne zaoblené, nebude reproduktor tlmený. Ocenili sme aj hrúbku 8,2 mm. Telefón sa skutočne dobre drží v ruke.

Pri pohľade na technické parametre zistíte, že je to pre používateľa zlatá stredná cesta. Procesor MediaTek stíha spracúvať požiadavky systému. Na hranie je tento čip trochu pomalší. Kapacita úložného priestoru je 16 GB, slot na pamäťovú kartu chýba.

Softvérové rozšírenie telefónu je to podstatné. Telefón prináša možnosti prispôsobenia tém, nielen vizuálu ikon a tapety na hlavnej obrazovke. Kompletne dokáže prebudovať zobrazenie systému. Používateľ má dokonca na výber len čiastkové úpravy. Netreba teda meniť vzhľad hlavných ikon, upraviť sa dajú napríklad len tie v roletovom menu v záhlaví. Aj tu sa výrobca zbavil hlavného menu. Všetky ikony nájdete na plochách. Nastavenia telefónu sú prehľadne oddelené do dvoch skupn. Toto sa nám páčilo asi najviac. Žiadne triedenie na štyri skupiny, kde potom používateľ musí jednotlivé voľby hľadať. Doplnkové nastavenia, nazvané Feature setting (lokalizácia ani inde v systéme nie je ešte kompletná), obsahujú vychytávky. Nastavujete tu zapínanie displeja tlačidlami hlasitosti, k dispozícii je plávajúce tlačidlo so skratkami aplikácií a nastavení. A je tu aj možnosť zamknutia telefónu pohybovým gestom. Nechýba klasika ako automatické prijatie hovoru priložením telefónu k uchu, zosilnenie a zoslabenie zvonenia a pohotovostný režim obrazovky, ak sa na ňu pozeráte.

Páčila sa nám aj rekordná výdrž. Toto je telefón vhodný aj pre používateľov, ktorí chcú mať smartfón s dlhou výdržou v pohotovostnom režime.

Hodnotenie

Dizajn telefónu, cena, Feature settings, fotoaparát, prispôsobenie tém
Chýba šachta na microSD, nekompletná lokalizácia

Cena: 229 EUR
Zapožičal: Lenovo

Sony Xperia Z3 Compact

TIP_REDAKCIE_PC REVUE_male.jpg Najmenší model z rodiny Xperia Z3 je už na prvý pohľad úžasný telefón. Výborne sadne do ruky a v ktoromkoľvek farebnom vyhotovení vyzerá skvelo. Zaujal nás svojím orámovaním, ktoré je na dvoch miestach predelené tak, aby sa dala časť krytu vyklopiť. Tu možno vložiť kartu nanoSIM a kartu microSDXC a aj pri nabíjaní treba odňať kryt. Predná strana má stereofónne reproduktory a zadná je vybavená fotoaparátom s rozlíšením 20,7 Mpx a prisvetľovacou diódou. Pri zadnej hrane ešte zostaneme. Jej povrch je nádherné lesklý, no zároveň sa neuveriteľne šmýka. Ak máte stôl čo i len trochu naklonený, telefón sa bude po ňom jemne posúvať. Takisto sa nedá na ňom dobre vyťukávať, ak ho máte položený na takomto stole. Je to skvelý mobil, ale toto berieme ako mínus.

xperia-z3-compact-white-1240x840-f40248bb3132354ba48c58041e244284.jpg

Pozitívum je rozhodne vodovzdornosť do hĺbky 1,5 m po dobu 30 minút. Takisto nechýba odolnosť proti prachovým nečistotám. Vcelku je telo značne odolné a počas testovania sme na ňom nebadali ani náznaky škrabancov. A to sme s telefónom za 500 eur, ktorý sa pýši svojou odolnosťou, nezaobchádzali ako vo vatičke.

Špecialitou je fotoaparát, ktorý ponúka výborné výsledky. Vynikajúco podľa nás fotí aj pri umelom osvetlení. A ešte jedna dobrá správa: video môžete nakrúcať v 4K rozlíšení. Poteší rozhodne aj možnosť tvorby videa vo full HD so 60 sn./min. Výkonnostne prekonáva Z3 Compact väčšinu smartfónov na trhu. 3DMark bežal v režime Extreme, teda na full HD rozlíšení, aby pokryl možnosti CPU. Výkon však cítiť aj pri bežnom používaní.

Všetko sa prepína okamžite. Niečo ako čakanie s týmto smartfónom nezažijete. Je príjemné vidieť, ako rýchlo sa dá prepínať medzi aplikáciami a ako svižne fungujú aj najnáročnejšie hry. Je to doslova herný mobil. Od novembra má byť totiž spustená podpora PS4 Remote Play a Xperia Z3 Compact je certifikovaná na hranie hry s ovládačom Dual-Shock na displeji mobilu. Prekvapení sme boli výdržou akumulátora. S prehľadom vydrží dva dni, pri režime STAMINA aj tri dni. Pozeranie filmov alebo hranie hier ho tak drasticky nežmýka ako iné modely v tejto cenovej kategórii. Skrátka a dobre, tento telefón nie a nie vybiť. Smartfóny od Sony už dlho hodnotíme ako najlepšie hudobné mobily. Nemajú síce prívlastok Walkman, no klasickú walkmanovskú aplikáciu stále obsahujú. Nechýbajú ani EQ režim Unique a priestorové nastavenie Club.

Compact charakterizujú najmä zmenšené rozmery oproti klasickej Z3-ke. Funkcionalitou ide o rovnako vybavený telefón. Má napríklad inteligentné prijímanie hovorov na základe snímača pohybu a priblíženia, inteligentné otáčanie displeja a iné vyladenia.

Hodnotenie

Odolnosť, nádherné spracovanie, kvalita fotografií, špičková rýchlosť, unikátne a najmä užitočné funkcie
Zadný kryt sa šmýka

Cena: 499 EUR
Zapožičal: Sony Mobile

Verdikt PC REVUE

Huawei Ascend Mate 7 je podľa nás špička na trhu medzi tabletofónmi. Nemá niektoré funkcie, na ktoré sme zvyknutí u priamej konkurencie, napríklad pri modeloch Samsungu. No atakuje trh bezkonkurenčnou cenou a unikátnym pojatím, ako má vyzerať megatelefón. LG G3s je odľahčená verzia G3. Laserové zaostrovanie, dôraz na bezpečnosť aj prémiové vyhotovenie zostali. Tento mobil sa nám páčil. Lenovo S850 sa pohodlne drží v ruke, a hoci je z plastu, vôbec nám to neprekážalo. Prináša výborné funkcie na rozšírenie používania smartfónu a cenu, ktorá riadne zamieša karty pri výbere telefónu. Sony Xperia Z3 Compact je doslova chutnučký telefón, smartfón s veľkým S. Neuveriteľne sa nám páčil z každej stránky, azda okrem nepríjemného šmýkania zadného krytu. Jeho cena je vyššia, ale tento telefón stojí za to.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať