TP-Link Archer C9 AC1900
Biela farba, sklená predná časť, belasé podsvietenie kontroliek a strieborný rám umožňujúci routeru stojatú polohu, to je kombinácia, ktorá z neho robí zaujímavý dizajnérsky kúsok.
Zaujímavá je aj administrácia, ktorá dostala vzhľadovo prívetivejší kabát a oproti rozhraniam nižších modelov je zrozumiteľnejšia aj pre menej skúseného používateľa. Základný prednastavený variant administrácie ponúka schematické zobrazenie vlastnej siete vrátane informácií o pripojených zariadeniach. V tomto režime možno nastaviť len tie najnevyhnutnejšie parametre – bezdrôtové siete, funkcie spojené s portmi USB a hosťovské siete. Skúsenejší používateľ po voľbe možnosti rozšírenej administrácie dostane k dispozícii oveľa viac funkcií. Spomenieme napríklad forwarding portov, rodičovský zámok viazaný na MAC adresy pripojených zariadení, riadenie kontroly prístupu, kde možno nastavovať konkrétne pravidlá, kontrolu prenosových rýchlostí alebo nastavenia IPv6. Poteší aj nástroj na základnú diagnostiku porúch siete. Pre majiteľov viacerých routerov bude zaujímavá funkcia WPS bridge. Ide o vytvorenie bezdrôtového mosta medzi routermi, čím možno signál Wi-Fi doručiť aj do miest, kam by sa inak nedostal. Nastavenie nie je zložité, stačí zaškrtnúť možnosť v administrácii a nastaviť zopár parametrov súvisiacich so sieťou, ktorú chcete takto rozšíriť. Môže to pomôcť napríklad pri potrebe zvýšiť dosah siete v pásme 5 GHz, ktorá má vždy kratší dosah ako na frekvencii 2,4 GHz.
Port USB umiestnený v zadnej časti routera podporuje štandard 2.0 a rýchlejší port USB 3.0 výrobca umiestnil na bok zariadenia. Vďaka portom možno využiť funkcie na zdieľanie obsahu alebo tlačiarne v rámci siete. Na prístup k zdieľaným dátam sa dá definovať špeciálny používateľský účet. Zdieľať môžete celé pripojené médium alebo špecifikovať na to určené zložky. Prístup možno realizovať cez klientsky softvér na diaľku cez FTP, ale aj lokálne ako pri bežnom mediálnom serveri, napríklad cez prehrávač videí či prehliadač súborov vo Windows.
Správu z diaľky môže používateľ vykonávať aj zo svojho mobilného zariadenia vďaka aplikácii TP-Link Tether. Jej možnosti sú mierne obmedzené v porovnaní s webovou administráciou. Obsahuje napríklad správu rodičovského zámku s presným nastavením, kto a v akom čase bude mať prístup k internetu, alebo grafickú mapu vlastnej siete, kde možno vidieť všetky pripojené zariadenia v reálnom čase.
O silu signálu sa starajú tri všesmerové externé antény a naša analýza ukázala, že stratovosť signálu v pásme 2,4 GHz je aj po približne dvadsiatich metroch stále prijateľná. V pásme 5 GHz je rýchlostný limit routera 1,3 Gbit/s, takže v kombinácii s portom USB 3.0 zvládne aj náročnejší streaming obsahu. Aby zvládol aj vyššiu záťaž, Archer C9 je vybavený dvojjadrovým procesorom.
V zadnej časti nájdete port USB 2.0 a na boku USB 3.0
PARAMETRE:
- dvojjadrový procesor 1 GHz, 4× 1 Gb/s LAN, 1× 1 Gb/s WAN, IEEE 802.11ac/n/a na 5 GHz, 802.11n/g/b na 2,4 GHz, WPS, dual band – 3× externá anténa, QoS: WMM a Bandwidth Control, Samba/FTP server/mediálny server/tlačový server, 1× USB 2.0, 1× USB 3.0, rodičovský zámok, hosťovská sieť, DoS a SPI firewall, filter IP/MAC/domén, protokoly IPv4 a IPv6, DynDns, Comexe, NO-IP, port forwarding, aplikácia na Android 4.0+ alebo iOS 7.0+
- Cena: 139 EUR
PLUSY, MÍNUSY:
+ Štýlový dizajn, dual band, množstvo funkcií, zdieľanie obsahu, dva porty USB, hosťovské siete, výborný dosah Wi-Fi, dvojjadrový procesor
- Administrácia len v angličtine
HODNOTENIE:
Dizajn: 100 %
Funkcionalita: 100 %
CELKOVO: 100 %