S_1124_Flexcam

Samsung Gear 360 - zdieľajte 360° panaramatické zážitky

0

Teleso kamery tvorí malá kompaktná guľa z kvalitného plastu. Dominujú jej dva extrémne širokouhlé objektívy so zorným uhlom 180 stupňov, umiestnené pod priesvitnými ochrannými krytmi. Predný aj zadný objektív môžu snímať súčasne a vtedy dokážu spolu zabrať priestor v rozsahu 360 stupňov horizontálne aj vertikálne, takže jediným záberom dokážete pokryť kompletné zorné pole. Z toho pre fotografa vyplývajú dve výzvy – kam umiestniť kameru, aby na zábere nebol on sám, prípadne objekty, ktoré tam nechce mať, napríklad statív, a ako následne nasnímanú panorámu sprostredkovať ľuďom, ktorým ju chce sprístupniť. Samsung viac alebo menej úspešne vyriešil obidve záležitosti. Súčasťou balenia je veľmi praktický ministatív s rozkladacími nožičkami. V základnom zloženom stave dobre poslúži na držanie kamery v ruke a v rozloženom stave ho môžete umiestniť na vhodnú podložku, naprí­klad na stôl počas večierka. Kameru, samozrejme, môžete umiestniť aj na klasický statív, musíte však počítať s tým, že ho v určitom dosť širokom rozsahu pozorovacích uhlov bude vidno, preto je oveľa lepší monopod, prípadne selfie tyč. V balení je aj praktické vrecúško, ktorého vnútorná strana veľmi dobre čistí objektív.

Napriek tomu, že tesnenie krytu vyzerá robustne, stupeň odolnosti prístroja je IP53, takže ho nemôžete ponoriť do vody. Dôvodom sú zrejme otvory na mikrofón a výrobca podľa nášho názoru správne oželel vodotesnosť v prospech pomerne kvalitného snímania zvuku.

Fotografovanie

Najskôr k vlastnostiam kamier vo všeobecnosti. Svetelnosť objektívov je veľmi dobrá (F2.0), ale vzhľadom na rozmery snímačov nemôžete v horších svetelných podmienkach očakávať žiadne zázraky. Podporované sú štyri režimy snímania: video, fotografie, časozberné video a video v slučke. Môžete využívať jeden alebo obidva objektívy. Pomocou ­mobilnej aplikácie sa dá nastaviť zaostrenie, vyváženie bielej, HDR, kompenzácia expozície, limit ISO či potlačenie šumu vetra. Automatické zaostrovanie logicky preferuje objekty, ktoré sú bližšie ku kamere, takže hlavne na videách, ktoré majú menšie rozlíšenie, budú niekedy vzdialenejšie objekty menej ostré. Je to logické, pri pohľade voľným okom zaostríte na objekt, ktorý vás práve upútal, a o chvíľu zaostríte inde, napríklad na panorámu v pozadí. Pri záberoch z kamery je zaostrené v okamihu snímania, takže zaostrovacia automatika sa musí nejako rozhodnúť a väčšinou sa rozhodne dobre.

Kamera dokáže veľmi dobre fungovať aj ­autonómne, fotky a videá zaznamenáva na pamäťovú kartu. Pomocou menu môžete nastaviť všetky dôležité funkcie vrátane samospúšte, v tomto prípade veľmi užitočnej. Na plno­hodnotné ovládanie kamery a predovšetkým na následné prezeranie a zdieľanie svojich 360-stupňových výtvorov potrebujete aplikáciu Samsung Gear 360 Manager. V nej môžete sledovať náhľad nahrávaného obsahu v reálnom čase. Vzhľadom na potrebný výkon sú podporované iba vlajkové modelové rodiny Samsung Galaxy S6 a S7, Galaxy Note 5 a, samozrejme, aj najnovší Note7.

Praktické skúsenosti

Pri fotografovaní alebo filmovaní 360-stupňových panorám odporúčame mať kameru v rámci jedného záberu umiestnenú nehybne, najlepšie sa nám osvedčilo držanie monopodu v ruke a jeho vysunutie do vhodnej výšky. Vzhľadom na širokouhlý záber nie je prípadné malé rozhýbanie monopodu držaného nad hlavou problém. Na smerovaní prednej a zadnej kamery zdanlivo nezáleží, ale na prípadné prezeranie nespracovaných fotiek na klasickom monitore odporúčame, aby jeden z objektívov smeroval na hlavný motív záberu. Ideálne je nakrúcať za súmraku, vtedy sa najmenej prejaví prechod medzi časťami 360-stupňového záberu viac a menej osvetlenými slnkom. Inak bude prechod badateľný až rušivý.

Po prvých pokusoch zistíte, že veľmi dôležitý faktor na vypovedaciu hodnotu fotografie je voľba stanovišťa. Ak fotíte, či filmujete notoricky známy objekt, napríklad Bratislavský hrad, veľmi na tom nezáleží, mozog si záležitosti súvisiace s perspektívou domyslí. Väčšiu pozornosť treba venovať fotografiám menej známych miest a objektov a umiestniť kameru tak aby boli zachované proporcie objektov. Najjednoduchšie je prezerať fotografie priamo v telefóne, pričom uhol pohľadu meníte jeho naklápaním a otáčaním. Ešte lepší zážitok získate pri prezeraní cez VR okuliare. Fotografie a videá môžete síce ľahko preniesť do PC, ale pri publikovaní na YouTube či Facebooku zistíte, že výsledkom je skreslená panoráma. Preto treba využiť mobilnú aplikáciu Gear 360 Manager, ktorá proces zdieľania automatizuje. Žiaľ, v čase písania článku bolo možné zdieľať len 360-stupňové video v komprimovanom rozlíšení 1080p. Spracovanie na Facebooku či YouTube nejaký čas trvá, napríklad pri 40-sekundovom videu to bolo 20 minút. Video by malo mať dĺžku aspoň 30 sekúnd, aby sa v ňom divák s VR okuliarmi mohol rozhliadnuť. Videá môžete stiahnuť aj do PC a spracovať v aplikácii Gear 360 ActionDirector, napríklad zostrihať zábery a pridať hudbu, ale táto aplikácia nepatrí k najvydarenejším. Výdrž kamery na jedno nabitie batérie s kapacitou 1350 mAh je približne dvojhodinová.

Fotografia skopírovaná z pamäťovej karty

Fotografia po spracovaní v aplikácii Gear 360 Manager

PARAMETRE:

Kamera: dva 15 Mpx snímače, max. foto 30 Mpx (7776 × 3888 px), video Sub-UHD, 3840 × 1920 (30 fps MP4 H.265)
Pamäť: microSD do 200 GB
Displej: 0,5" (72 × 32) PMOLED
Konekvita: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (2,4/5 GHz), Wi-Fi Direct, bluetooth 4.1, NFC a USB 2.0
Rozmery: 66,7 × 56,2 × 60 mm
Hmotnosť: 153 g
Cena: 369 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Autonómny režim, pomerne kvalitný zvuk, dobrá výdrž na batériu
- Vyžaduje ekosystém kamera – smartfón – okuliare, strata rozlíšenia pri publikovaní

HODNOTENIE:

Dizajn a konštrukcia: 90 %
Kvalita snímania: 90 %
Používateľský komfort: 100 %
CELKOVO: 90 %

VERDIKT

Kamera určite poteší aj náročných priaznivcov 360-stupňových fotiek a videa. Oceňujeme jednoduché spracovanie a publikovanie v dodávanej natívnej aplikácii. Kvalita záberov v primeraných svetelných podmienkach je veľmi dobrá.

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
Samsung Gear 360

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať