ACER_112024 ACER_112024 ACER_112024

Teraformácia Marsu by mohla byť jednoduchšia, ako sme si mysleli

3

Teraformovanie Marsu môže byť dosiahnuteľnejšie, než sa doteraz predpokladalo, tvrdí to štúdia uverejnená v časopise Science Advances. Vedci zistili, že vstrekovaním malých častíc do atmosféry Marsu by sa teplota planéty mohla v krátkom čase zvýšiť o viac ako 10 °C, čo by stačilo na udržanie vody v kvapalnom stave. Častice potrebné na tento proces by sa dali vyrobiť z bežných zložiek nachádzajúcich sa v marťanskom prachu, pričom by ich bolo potrebných približne 2 milióny ton ročne. Táto inovatívna myšlienka predstavuje podľa odborníkov sľubné riešenie teraformácie Marsu. 

Keďže Mars je v súčasnosti príliš chladný na to, aby sa na ňom mohol udržať ľudský život, a to pre riedku atmosféru a slabé slnečné žiarenie, je transformácia podmienok na planéte nevyhnutná. Navrhovaná metóda zahŕňa vytvorenie skleníkového efektu pomocou častíc podobných tým, ktoré spôsobujú globálne otepľovanie na Zemi. V predchádzajúcich štúdiách sa na tento účel skúmali rôzne materiály, napríklad chlórfluórované uhľovodíky a kremičité aerogély, ale náklady a problémy s dopravou predstavovali významné prekážky.

Najnovší výskum sa zameriava na využitie marťanského prachu bohatého na železo a hliník na výrobu špecifických častíc, ktoré dokážu zachytávať teplo a účinne regulovať teplotu. Výsledky simulácií ukazujú, že tieto častice by výrazne ovplyvnili klímu Marsu, čo by viedlo v krátkom časovom horizonte k otepleniu približne o 10 °C. Okrem toho by sa potrebné materiály mohli potenciálne získavať priamo z povrchu Marsu, čím by sa znížila potreba prepravy zo Zeme.

Hoci zvýšenie teploty na Marse je kľúčový krok k tomu, aby sa táto planéta stala obývateľnou, zostáva ešte mnoho ďalších výziev. Na udržateľné obývanie Marsu ľuďmi treba vyriešiť problémy, ako je nízka hladina kyslíka, nízky atmosférický tlak, chýbajúca ozónová vrstva a potenciálne toxická pôda. Aj keď je teda navrhovaná metóda sľubná, nie je samostatným riešením na premenu Marsu na obývateľné prostredie. Na prekonanie týchto prekážok a uskutočnenie sna o osídlení Červenej planéty budú potrebné ďalšie inovácie a spolupráca.

Zdroj: science.org.

Foto: DAEIN BALLARD/WIKIMEDIA COMMONS

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

Nieje to v dohľadnej dobe možné reakcia na: Teraformácia Marsu by mohla byť jednoduchšia, ako sme si mysleli

13.8.2024 18:08
Teraformácia neobyvatelnej planety, ako je Mars, je v najbližších niekoľko stoviek rokov nemožný. Aj keď je to zaujímavá výzva a technologický pokrok rastie exponenciálne, myslim, že pretečie ešte veľmi veľa vody kým človek na niečo také dozrie. Z výskumov vyplýva, že Mars kedysi atmosféru mal. Mal dokonca aj vodu. To čo sa v článku nespomína, je skutočnosť, že Mars má tak slabé magnetické pole, že takmer vôbec nespĺňa ochrannú funkciu pred radioaktívnym slnecným vetrom. A to vlastne najväčší kameň úrazu, ktorý priviedol Mars tam kde je. Kým človek nepríde na to, ako zapáliť jadro planéty, tak s Marsom nepohne.
Reagovať

RE: Nieje to v dohľadnej dobe možné reakcia na: Nieje to v dohľadnej dobe možné

14.8.2024 15:08
Ako zapáliť jadro marsu? Veď na to je jednoduchá odpoveď: Stačí sa navŕtať pod jeho povrch toľko, ako bol kolský vrt. Možno menej. A vhodiť obyčajnú zápalku ktorá zapáli peklo.

www.youtube.com/watch?v=OTROI1UAnVU
Reagovať

Terraformgenijus reakcia na: Teraformácia Marsu by mohla byť jednoduchšia, ako sme si mysleli

13.8.2024 13:08
Tusim som to už tuna pisal. Staci na to par rokov. Ani netreba iontove rakety,ani ludi na to. Za dva mesiace tam doleti aj staručká ohnivá metla,androidko vysupne na severny pol pokial mozno co najsilnejsiu vodikovu bombu,kedze ucinnejsie antihmotove zatial su len za dverami labakov , Roztopenie polarnej ciapocky,vytvorenie sklenikoveho efektu,dalsia raketka tam dovezie mrťe semienok kadečoho najschopnejsieho prežitia,aby to vyrabalo kyslik , a o par rokov aspon cast Marsu bude mat podobne zivotne podmienky ako niekde v extremnych,ale zdolatelnych lokalitach nasej Zemicky.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať