Terahertzové mikročipy umožnia nový pohľad cez hmotu. Využijú ich lekári aj farmaceuti.
Elektromagnetické impulzy trvajúce milióntinu milióntiny sekundy môžu byť kľúčom k pokroku v lekárskom zobrazovaní, komunikácii a vývoji liekov. Terahertzové vlny dosiaľ vyžadovali komplikované a drahé vybavenie. Teraz ho vedci z Princetonskej univerzity obmedzili na dvojicu maličkých mikročipov.
V dvoch článkoch nedávno publikovaných v časopise IEEE Journal of Solid State Circuits výskumníci opísali mikročip, ktorý môže generovať terahertzové vlny, a druhý čip, ktorý ich dokáže zachytiť a analyzovať.
„Systém je realizovaný na rovnakom čipe s kremíkovou technológiou, aké poháňajú všetky moderné elektronické zariadenia od smartfónov po tablety, a preto stojí len pár dolárov,“ povedal vedúci výskumník Kaushik Sengupta z Princetonu.
Terahertzové vlny tvoria súčasť elektromagnetického spektra nachádzajúcu sa medzi mikrovlnami a infračerveným pásmom a majú niektoré jedinečné vlastnosti, ktoré ich robia zaujímavými pre vedu. Prenikajú väčšinou nevodivých materiálov a podľa doterajších poz ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH