S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Test: 3× herný audio headset

0

Ponuka veľkých slúchadiel s mikrofónom určených k počítaču je mimoriadne pestrá. Vidieť, že výrobcovia sa snažia svoje súpravy od konkurenčných v dobrej viere odlíšiť tak, aby vás oslovil práve ich návrh. Preto sme aj do tohto testu vybrali trojicu headsetov, z ktorých je každý poňatý trochu inak. Vo finále však majú rovnaký cieľ – získať si čo najširšiu komunitu hráčov počítačových hier.

Čo a prečo sledujeme

Pri týchto zariadeniach je kľúčová, samozrejme, zvuková kvalita reproduktorov (meničov) a mikrofónu. Prvú vlnu testov realizujem v hernom prostredí, kde sa sústredím predovšetkým na basovú zložku, ktorá najviac formuje herný zážitok. Podstatné sú však i stredové frekvencie, pretože výraznú časť hier tvoria i neherné sekvencie s dialógom postáv. V druhom slede je záber na hudobné použitie naprieč rôznymi žánrami. Veľa výrobcov sa totiž chváli, že ich slúchadlá zvládajú i vysoké frekvencie.

Podstatná súčasť je i mikrofón, podľa ktorého sa pri hraní po sieti zase odvíja kvalita ­komunikácie so spoluhráčmi. Okrem mohutnosti záznamu tu hrá rolu i úroveň šumu a odfiltrovanie okolia, skrátka poriadny herný headset sa má vyznačovať i čistým a zreteľným snímaním hlasu.

Ani zvukovo najlepšia súprava to však nemusí mať vyhraté, keď sa nedá na hlave vhodne prispôsobiť, tlačí vás alebo vám prekáža kábel, prípadne si neviete rýchlo zregulovať hlasitosť či prispôsobiť mikrofón. Je to aj o pohodlnosti nosenia a ovládania. A podceňovať netreba ani pevnosť konštrukcie. Nič nenaštve viac, ako keď sa vám inak perfektný headset po roku používania rozpadne v rukách.

Arctic P533 Racing


Arctic P533 Racing

Oproti ďalším dvom je tento headset výrazne lacnejší. Vyhotovenie však vzbudzuje veľmi dobrý dojem. Mušle sú zvonku mimoriadne masívne a celá kostra hlavového mosta vrátane všetkých pohyblivých častí je z pevného oceľového plechu. Nejaký ten pád na zem teda ničomu neublíži.

Obzvlášť šikovne je uchytený mikrofón. Ten možno vďaka systému viacerých kĺbov a výsuvnému mechanizmu nastaviť pri najvyššej stabilite presne tak, ako potrebujete. Veľkosť slúchadiel sa vám však už nemusí podariť upraviť na mieru. Regulovateľná je v pomerne úzkom rozsahu a už i východisková, najmenšia veľkosť nekopíruje útlejšie, typicky detské hlavy. No pokiaľ vám slúchadlá dobre sadnú, budete z ich pohodlného nosenia nadšení. Náušníky sú mäkučké a prítlak je nastavený tak, aby bol čo najslabší, ale zároveň taký, aby slúchadlá udržal na hlave aj pri prudších pohyboch do strán. Používateľský komfort nosenia kazí len horší kábel, ktorý sa nešikovne skrúca.


Mechanizmus na nastavenie a stabilizáciu mikrofónu je prepracovaný do posledného detailu

Ako jediné z testu sa tieto slúchadlá pripájajú cez 3,5 mm jack. To znamená, že sú závislé od kvality zvukového výstupu na zá­kladnej doske, čo môže byť výhoda (ak vlastníte samostatnú zvukovú kartu) i nevýhoda (ak je vašou zvukovkou napríklad obstarožný ­Realtek ALC8xx). Každopádne aj s pripojením na slušnú Creative Sound Blaster AE-5 sú basové tóny v teste najslabšie a nezachraňuje to ani ladenie cez ekvalizér. Naopak, prekvapivo čisté a presné sú výšky a stredy sú dobre vyvážené.

Najslabší článok modelu Arctic P533 je jednoznačne mikrofón. Hlas je zastretý, zašumený, miestami dochádza i k nepríjemnému skresleniu (zachrapčaniu). Za pozitívum sa dá považovať iba pomerne efektívna filtrácia okolitého ruchu.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Slušné výšky a presné stredy, pevné vyhotovenie, vysoký komfort pri nosení (nižší prítlak, mäkučké náusníky), nižšia cena
- Horší záznam mikrofónu, malý rozsah veľkostného prispôsobenia, krútiaci sa kábel

HyperX Cloud Stinger Wireless


HyperX Cloud Stinger Wireless

Kvalita vyhotovenia, respektíve použitých materiálov je tu slabšia. Plast je krehký a s výnimkou koľajničiek, cez ktoré sa zväčšuje veľkosť, je z neho zhotovené všetko. Aj pánty na natáčanie mušlí. A keď sme už pri natáčaní, náušníky sa dajú po zavesení slúchadiel na krk o 90 stupňov pootočiť k hrudi. I to prispieva k príjemnému používaniu. Okrem toho je tento headset naozaj ľahučký, a hoci existujú aj hebkejšie výplne do náušníkov, prítlak je nastavený dobre i na dlhšie nosenie a hlavne slúchadlá sú bezdrôtové.

Chod na batériu môže niekoho potešiť, iného nemusí. Nech je to tak či onak, vedzte, že tento headset budete dobíjať v podobných intervaloch ako smartfón. Ťažko povedať, ako výrobca prišiel k 17 hodinám výdrže pri 50-percentnej hlasitosti, pretože za rovnakých podmienok sa na nabíjačku začal pýtať zhruba po polovičnom čase a úplne sa vybil ani nie po desiatich hodinách nepretržitej prevádzky. Prenos zvuku cez Wi-Fi (2,4 GHz) je v každom prípade stabilný a nedochádza k žiadnym výpadkom signálu. Prijímač však mohol byť pokojne i menší.


Dlhý prijímač Wi-Fi veľkosťou zodpovedá väčšiemu flash disku, no mohol by mať aj praktickejšie menšie vyhotovenie

Prednes je najpestrejší z testovaných slúchadiel, a tak údaj o vyššom frekvenčnom rozsahu môžem potvrdiť na jednom i druhom konci spektra. Výbuchy sú tak autentickejšie a v hudbe sa nestrácajú ani sláčikové nástroje. V porovnaní s modelom MSI Immerse GH50, ku ktorému sa hneď dostaneme, sú o trochu presnejšie i stredové frekvencie. Správne továrenské nastavenie je v prípade takýchto headsetov bez možnosti ekvalizácie dôležité.

Mikrofón je na rozdiel od Arctic P533 už výborný a skvelo potláča zvuky spôsobené rýchlejšími nárazmi vzduchu, ako je v bežnej praxi typicky dýchanie.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Najsilnejšie basy, čistý zvuk mikrofónu, vysoký komfort pri nosení (netlačia, nízka hmotnosť, žiadny kábel), široké veľkostné prispôsobenie
- Subtílna konštrukcia, potreba dobíjania na dennej báze, veľký prijímač Wi-Fi

MSI Immerse GH50


MSI Immerse GH50

Ak vás headset Arctic odrádza pre menej kvalitný mikrofón a pri HyperX zase nevyhovuje subtílnejšia konštrukcia, zaujímavý môže byť Immerse GH50. Telo je síce takisto z plastu, ale z podstatne masívnejšieho a predovšetkým sú tu kovové kĺby.  Odhliadnuc od bežného natáčania mušlí ich možno úplne zalomiť jednu na druhú. Na čo najúspornejšie zloženie sa dá demontovať i mikrofón. To oceníte i pri bežnom používaní – keď práve nevoláte, nikde neprekáža. Prítlak je tu trochu vyšší ako pri predošlých slúchadlách, ale o tlačení nemôže byť reč. Akurát sa skôr dostaví potreba dať headset dole z hlavy a vyvetrať uši. Zvuk je na podobnej úrovni ako pri Cloud Stinger, no v drobných odtieňoch majú slúchadlá HyperX navrch. Na nerozoznanie je i hlasitosť a v oboch prípadoch ju budete tlmiť.


Slúchadlá možno na lepšie prenášanie zbaliť do takejto priestorovo úspornej podoby

O číslo menšie reproduktory v headsete MSI znamenajú, že ku skresleniu dochádza skôr, ale až ďaleko za hranicou príjemnej hlasitosti. Za zmienku stojí i efekt priestorového zvuku 7.1, ktorý síce ani vzdialene nepripomína 8 fyzických kanálov, ale trik s pridaním zvukov, ktoré majú navodiť priestorový vnem, sa niekomu môže páčiť. Podobne ako umocnenie nízkych frekvencií bezchybne synchronizovanými vibráciami. V oboch prípadoch ide o voliteľné funkcie, ktoré sa dajú vypnúť.

Mikrofón má slabší „pop-filter“ a do hovoru preniknú i parazitné zvuky. Záznam je však inak čistý. Dá sa teda konštatovať, že celkovo zo zvukovej stránky za headsetom HyperX prednes Immerse GH50 trochu zaostáva. No je to vykúpené podstatne robustnejším vyhotovením, lepšou spratnosťou a mladšie ročníky ocenia i LED RGB – štít mušlí si možno vyfarbiť podľa vlastných predstáv.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Silné basy, čistý zvuk mikrofónu, pevné vyhotovenie, skladateľná konštrukcia, osvetlenie RGB, mäkký opletený kábel
- Slabší „pop-filter“, vyššia cena (vzhľadom na zvukovú kvalitu a to, že ide „len“ o káblový headset)

 

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
audio headset games Arctic HyperX MSI

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať