Test: 3× lacné 2,5-palcové SSD
Kto by bol pred pár rokmi povedal, že SSD s kapacitou 240 GB bude možné tak skoro zakúpiť za 30 eur? To je momentálne štartovacia cena najlacnejších modelov, typicky v 2,5" formáte a s podporou rozhrania SATA. Modernejšie M.2 sú väčšinou drahšie, ale i výkonnejšie a pripájajú sa k rozhraniu PCI Express. SSD SATA v tele M.2 spočítate na prstoch jednej ruky, zato medzi 2,5" (SATA/AHCI) je stále z čoho vyberať. A špeciálne kapacitne malé a výkonnostne slabšie SSD (skrátka low-end) sú zaujímavé na výmenu pomalého magnetického disku v staršom notebooku alebo v dožívajúcom stolovom počítači, ktorému ešte chcete fúknuť vietor do plachiet.
Proti sebe sme postavili tri SSD s NAND TLC, ktoré patria k najlacnejším na našom trhu. Obzvlášť lacné, v mnohých obchodoch úplne najlacnejšie, je WD Green. Za Transcend SSD220S a GoodRAM IRDM zaplatíte zopár eur navyše, a tak znovu bude zaujímavé sledovať, či sa vám pri kúpe oplatí priplatiť alebo skôr ušetriť. Nech je to tak či onak, vedzte, že všetky tieto testované SSD sú pomerne pomalé a v niektorých situáciách ani neprekonávajú výkon platňových diskov (HDD).
Čo a ako testujeme
Hodnotenie vychádza z mixu vybraných praktických a syntetických testov. V rámci tých praktických presúvame adresáre s rôzne veľkými súbormi z RAM disku na SSD (testy sekvenčného zápisu) a naspäť (testy sekvenčného čítania). Testovacie súbory používame od najmenších (12 – 59 kB), pri ktorých lúskaní je výkon SSD najnižší, postupne až k najväčším s 1 – 2 GB. Veľkosti adresárov i čiastkových súborov sú vždy uvedené pri súvisiacich testoch v tabuľke nameraných hodnôt. Syntetické testy prebiehajú najmä v aplikácii AS SSD s východiskovým nastavením knižnice na 1 GB. V praxi kľúčové sú tu výsledky práce s maličkými 4K blokmi a takisto prístupová doba, resp. náhodný prístup k 512 B súborom. Od toho sa odvíja aplikačný výkon, teda rýchlosti spúšťania programov vrátane operačného systému.
Potom ešte sledujeme, po akom množstve zapísaných dát sa začne výkon sekvenčného zápisu prepadávať a na akú úroveň. A takisto to, ako vplýva na výkon obsadenie kapacity na 75 %. Na zachovanie čo najlepšej prehľadnosti sú však už tieto veci mimo tabuľkového záznamu. No v komentári na ne nezabúdam.
GoodRAM IRDM
Najdrahšie a najvýkonnejšie SSD z testu. Pri sekvenčnom čítaní však podáva najslabšie výkony. V tejto disciplíne trochu stráca, no dobieha to výrazne rýchlejším sekvenčným zápisom, než má SSD Transcendu či WD. Výkon pri zápise rovnako ako pri všetkých SSD s NAND TLC po preplnení buffera SLC klesá, no ten skok tu nie je až taký drastický. Rýchlosť strmo klesá po zapísaní 3,4 GB a po 4,6 GB veľkých súborov (20 MB a väčších) zodpovedá konečným 115 MB/s. Nižšie už výkon nejde bez ohľadu na objem zapisovaných dát. A aj keď rozhodne nejde o nijaký rýchlik, stále je tento výsledok lepší ako pri drvivej väčšine konkurenčných SSD, ktoré na tachometri dosahujú dvojciferné hodnoty.
GoodRAM IRDM
Navyše pri zápise menších súborov má už GoodRAM IRDM výrazne navrch. Urýchľujúci buffer, do ktorého sa zapisuje logikou SLC, sa pri nižšom výkone s menšími súbormi rýchlejšie obnovuje a sekvenčný zápis súborov s veľkosťami 0,5 – 10 MB je už vcelku slušný, nad 200 MB/s. GoodRAM IRDM je v čele i pri spracovaní veľmi malých súborov (12 – 59 kB), a to komplexne, teda nielen pri zápise, ale i pri čítaní. Inými slovami, znamená to, že sa toto SSD obzvlášť hodí do kancelárskych počítačov, kde sa prenášajú rôzne dokumenty, ktoré zvyčajne veľkostne spadajú do takýchto malých rámcov, s ktorými si IRDM poradí na pomery cenovej kategórie nadmieru svižne.
Jednoduchý, ale efektívny a dobre vyvážený funkčný návrh GoodRAM IRDM
Mimochodom, návrh je postavený na dvojkanálovom radiči Phison S11 (PS3111-S11-13), ktorý používa napríklad i populárny Patriot Burst. Ten do lacných počítačov osobne veľmi rád používam. Správaním sú to veľmi podobné SSD. V tomto malom porovnaní je Burst síce lacnejší, ale IRDM má k dobru zase rýchlejší zápis (vrátane náhodného prístupu k 512 B blokom).
PLUSY, MÍNUSY:
+ Slušný sekvenčný i viacvláknový aplikačný výkon, vzhľadom na cenovú kategóriu nadštandardný výkon i po zahltení buffera SLC, nízka prístupová doba čítania
- Výrazné zvýšenie prístupovej doby zápisu pri väčšom zaplnení
Transcend SSD220S
Po prečítaní modelového označenia si možno spomeniete na nedávny test SSD230S z minuloročného decembrového čísla. Zvonku sú tieto SSD na nerozoznanie. Odlišujú sa len tým jediným číslom v názve. Osadenie je však už trochu iné. Radič Silicon Power zostal, v SSD220S je to však slabší SM2256KAB a pamäte v počte troch modelov už nesú logo áčkového brandu (Micronu).
Transcend SSD220S
V porovnaní s GoodRAM IRDM je celkový výkon slabší, aj keď často je mu SSD220S v pätách a zriedka je i na lepších číslach. Napríklad sekvenčné čítanie väčších ako 5-megabajtových súborov má SSD Transcend rýchlejšie a za optimálnych podmienok (t. j. pri zaplnení kapacity do 40 %) je na tom o chlp lepšie i v náhodnom čítaní veľmi malých (aplikačných) súborov. No rozdiel je fakt zanedbateľný, v praxi ho nepostrehnete a hlavne po zaplnení dostupnej kapacity nad polovicu sa to už obracia. Pri dvojtretinovom obsadení zhruba na 160 GB je už táto prístupová doba o 25 % pomalšia. Zároveň však treba povedať, že na SSD220S vplýva väčšie dátové zahltenie negatívnejšie než na GoodRAM IRDM. Je pravda, že Transcendu výraznejšie klesá výkon pri čítaní, ale GoodRAM sa zas horšie vyrovnáva so zápisom, v ktorom pri prázdnejšom stave Transcend bežne poráža. Pri 75 % využití miesta je náhodný zápis najmenších súborov pomalší až o 45 %. Sekvenčný zápis všetkých súborov okrem veľmi malých je slabý, najslabší z testu. Po zapísaných 2,5 GB rýchlosť klesá iba na 65 – 70 MB/s, dokonca so špičkovými prepadmi po 45 MB/s, takže na častejšie dávkové zapisovanie toto SSD vhodné nie je. Pridaná hodnota SSD220S je v podpore firemnej aplikácie Scope na diagnostiku (a klonovanie) a v kovovom/odolnejšom obale.
Tri pamäte od Micronu na PCB Transcend SSD220S. Radič je na druhej strane
PLUSY, MÍNUSY:
+ Slušný výkon (kým sa nezahltí buffer SLC), na zápis SLC je vyhradených iba 2,5 GB, podpora SSD Scope
- Na zápis SLC je vyhradená malá kapacita, veľký výkonnostný prepad pri intenzívnom zápise
WD Green
Ako je na tom jedno z najvyhľadávanejších SSD v porovnávačoch cien? Je to striedavé. Sekvenčné čítanie (presun dát na iné médium) je pomerne rýchle, so zápisom je to už horšie. Na krátke trate je v poriadku, pri objemnejších transferoch však výkon tradične klesá. Síce nie až tak nízko ako v prípade Transcend SSD220S, ale nedosahuje ani na rýchlosť GoodRAM IRDM. Navyše je výkon sekvenčného zápisu dosť nestály. Po zapísaní 4 GB klesne najprv na 100 MB/s, potom sa vzápätí vyhupne aj k 180 MB/s, aby hneď nato spadol na 65 MB/s. V priemere však zapíšete, čo potrebujete, rýchlosťou okolo 90 MB/s. Toto kolísanie môže mať na svedomí to, že algoritmus SLC nezapisuje stále na to isté miesto pamäte, ale využíva počas zápisu rôzne časti.
WD Green
Za klad v prípade WD Green považujem rýchle sekvenčné čítanie i zápis (do 4 GB, čo môže mnohým používateľom dostačovať). Po pretečení buffera SLC sa však už nad výkonom dosť zmráka i pri menších súboroch, ale naozajstná búrka (alebo peklo na zemi?) prichádza až pri aplikačnom a viacvláknovom výkone. Toto SSD ani jedno z toho uspokojivo nezvláda. Viacvláknový výkon je mimoriadne slabý a ťažko hovoriť aj o pripravenosti na náročnejšie aplikačné použitie, čítanie a inicializácia knižníc sú veľmi pomalé. Milisekundové časy v AS SSD zaváňali až chybou konkrétneho kusa, ale tieto nelichotivé výsledky, žiaľ, potvrdilo aj druhé SSD z úplne iného zdroja. Napriek tomu má WD Green zmysel do jednoduchých jednoúčelových zariadení, pri ktorých sa počíta každé euro, čo sú napríklad bezpečnostné alebo evidenčné systémy. Do multifunkčného počítača však zvoľte vo vlastnom záujme radšej iné SSD.
Osadenie je kompletne od SanDisku – pamäte aj radič
PLUSY, MÍNUSY:
+ Najnižšia cena za gigabajt, do prečerpania buffera SLC na SSD SATA vysoký sekvenčný výkon
- Veľmi nízky aplikačný a viacvláknový výkon