Test hodiniek Samsung Watch s eSIM
Hodinky Samsung Watch sme už v našom magazíne predstavili. Keď Orange ako prvý mobilný operátor umožnil vo verzii LTE týchto hodiniek využívať integrovanú elektronickú SIM kartu, v ďalšom teste som sa prioritne zameral na túto funkcionalitu. V praxi eSIM znamená, že obvody SIM karty sú integrované priamo v zariadení. Principiálne ide o rovnaký čip, ako je v klasickej SIM karte, ktorý zabezpečuje prihlásenie do siete, autentifikáciu, šifrovanie komunikácie a ďalšie dôležité funkcie. Rozdiel je skôr v procese doručenia. Čipy na SIM kartách sa štandardne napaľujú vo výrobnom procese a nové SIM karty sa doručia bezpečnou cestou k operátorovi a následne k zákazníkovi. V prípade eSIM je potrebné doručenie profilu zákazníka na čip priamo v mobilnom zariadení. Prenos profilu je pomerne jednoduchý. Ak je k dispozícii sekundárna konektivita, napríklad pri hodinkách možnosť pripojenia cez smartfón, prenos profilu sa realizuje tak, že sa vygeneruje QR kód. Po jeho zosnímaní sa zariadenie pripojí cez sekundárnu konektivitu na server operátora, kde je pre zákazníka pripravený profil.
Možnosti využitia hlasovej a dátovej komunikácie a takisto monitorovanie aktivity pri plávaní v bazéne ukazuje video.
V súčasnosti nemôže mať používateľ rovnaké číslo na SIM karte vo svojom smartfóne a na eSIM karte v inteligentných hodinkách. Vo videu (čas 1:48) je ukázaná situácia, keď má používateľ prichádzajúci hovor na SIM kartu v telefóne. Ak má inteligentné hodinky spárované s telefónom a hodinky sú v dosahu bluetoothovej komunikácie, môže takýto hovor prijať nielen na smartfóne, ale aj na inteligentných hodinkách, pričom po prijatí hovoru môže cez mikrofón a reproduktor v hodinkách aj telefonovať. Ak používateľ inicializuje hovor na niektorý z kontaktov z hodiniek a v dosahu bluetoothovej komunikácie je smartfón, hovor sa uskutoční zo SIM karty telefónu. Vo videu je ukázaný aj tento scenár (čas 2:15).
Ak používateľovi niekto volá na telefónne číslo hodiniek (čas vo videu 2:54), vtedy vôbec nezáleží na tom, či má majiteľ hodiniek so sebou smartfón, hovor sa uskutoční prostredníctvom eSIM karty smartfónu. Na hodinkách sa dajú pohodlne čítať SMS správy (čas vo videu 3:51). Rolovanie textu je možné jednak gestom prsta po dotykovom displeji, jednak komfortnejšie pomocou otočnej lunety, pretože vtedy si nezakrývate prstom displej. Ak chcete na správu odpovedať alebo napísať novú správu, k dispozícii je niekoľko často používaných preddefinovaných textov, prípadne môžete text napísať priamo na displeji (čas vo videu 4:28). Displej je primalý na zobrazenie 26 dotykových klávesov, preto sú písmená na klávesoch zoskupené tak, ako boli kedysi na tlačidlových „basic feature“ mobilných telefónoch. Pootočením lunety zobrazíte dotykové klávesnice s číslami a symbolmi.
V druhej časti videa (od času 5:31) sú ukázané možnosti asistencie hodiniek pri rôznych tréningových a fitnes aktivitách vrátane cyklotrenažéra či bežiaceho pása. Zoznam aktivít na obrazovke si môžete prispôsobiť podľa svojich požiadaviek a dať si tam aktivity, ktoré najčastejšie robíte.
Vzhľadom na fyzické dispozície som sa zameral na testovanie monitorovania plávania. Počítať dĺžky v 25-metrovom bazéne, aké sú v menších mestách, je fakt nudné a v tomto hodinky veľmi pomáhajú. Po odštartovaní tréningu sa aktivuje takzvaný vodný režim, ktorý deaktivuje dotykový displej, vypne zvuky, takže hodinky vás upozorňujú len pomocou vibrácií. Pri plávaní v krytej plavárni hodinky vo väčšine prípadov nemôžu využiť GPS. Vo väčšine prípadov preto. lebo ak má plaváreň jednu stenu bohato presklenú a plávate v dráhe blízko takejto steny, signál GPS sa zachytiť dá, otázna je presnosť. Aj bez GPS však hodinky počítajú dĺžky pomerne presne, a to aj napriek tomu, že moje obraty mali ďaleko k nejakému štýlu a v bazéne bolo dosť veľa ľudí, takže sa nedalo plávať úplne plynule.
Po 30 dĺžkach v 25 m bazéne bola chyba jedna dĺžka, pretože v skutočnosti som preplával 31 dĺžok. Po ukončení plávania sa vypne režim vodného zámku a nejaký mechanizmus (pravdepodobne vibrácie membrány reproduktora) sa snaží vytlačiť z dutín hodiniek vodu.
Pri turistických aktivitách sa pri dlhšej intenzívnejšej chôdzi aktivuje monitorovanie tejto aktivity. Rozdiel medzi takouto automatickou inicializáciou a spustením tréningu je v tom, že pri tréningu sa zaznamenáva aj prejdená trasa pomocou GPS. Prehľad o svojich fyzických aktivitách získate priamo v hodinkách alebo podrobnejšie a názornejšie v aplikácii Samsung Health.
Ešte zhrniem najdôležitejšie parametre. Dotykový kruhový displej AMOLED má rozlíšenie 360 × 360 bodov. Podporuje režim Always On a je chránený odolným sklom Corning Gorilla. Srdcom hodiniek je dvojjadrový procesor Exynos 9110 s taktovacou frekvenciou 1,15 GHz, ktorý má k dispozícii 768 MB RAM a 4 GB interného úložného priestoru. O konektivitu sa stará bluetooth 4.2, Wi-Fi b/g/n, NFC, A-GPS/Glonass. Na spodnej strane hodiniek je senzor na meranie tepu. Vo výbave nájdete aj barometrický tlakomer/výškomer. Hodinky sa nabíjajú pomocou bezdrôtovej nabíjačky. Musíte ju mať so sebou, pretože nabíjanie z nabíjačky štandardu Qi, prípadne zo smartfónu podporujúceho reverzné indukčné nabíjanie nefunguje.
Výrobca deklaruje odolnosť proti tlaku, vode a prachu podľa certifikácie IP68 + 5 ATM a vojenskej normy MIL-STD-810G.
Zobrazit Galériu