S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement S_1124_TABS10 Advertisement

Test pamätí DDR4: Ušetriť či priplatiť?

0

» Životný cyklus operačných pamätí (RAM) DDR3 sa po rekordne dlhom čase končí, definitívou bude príchod novej platformy AMD s pamäťovým radičom DDR4. Je teda čas položiť znovu otázku, kedy má (a či vôbec) zmysel investovať do drahších pamätí s vyššou pracovnou frekvenciou a nižším časovaním, ktoré vás oproti pomalším pamätiam vyjdú, pochopiteľne, viac i cenovo. Nebude rozumnejšie tieto peniaze zainvestovať radšej do procesora či SSD? To všetko sa dozviete z tohto testu.

16-gigabajtové kity pamätí DDR4 sú pri rovnakej kapacite už dokonca o málinko lacnejšie než DDR3, bežné DDR4 začínajú na 60 eurách a končia na dvojnásobnej cene. Za bežné nepovažujeme extrémne moduly s frekvenciami cez 3600 MHz, končiace pri 4266 MHz, určené pre hardvérových extrémistov (overclockerov).

Ako, s čím, čo a prečo testujeme

Výber pamätí do nášho testu pozostáva z troch štvorkanálových súprav – Corsair a  dvakrát G.skill a jednej dvojkanálovej s dvoma modulmi Adata. Testovacia platforma je LGA 2011-v3 s procesorom Intel i7-5930K pretaktovaným na 4,5 GHz (uncore je na východiskových 3 GHz). Zo syntetických testov sú zastúpené merania priepustnosti v Aida64 a z praktických zase kompresia dát vo WinRARe a kódovanie 4K videa pomocou kodeku x265. Merania sú na čo najvyššiu presnosť uskutočnené trikrát a do tabuľky sú zapísané spriemerované hodnoty.

Okrem testov s aktivovaným profilom XMP, keď pamäte pracujú na špecifikovaných parametroch, na porovnanie všetky moduly meriame aj pri automatických 2133 MHz s CL15. Zaujímalo nás, či sa budú výsledky rôznych modulov pri rovnakých hodnotách zhodovať, ale hlavne to, ako si drahšie a rýchlejšie pamäte počínajú v porovnaní s najlacnejšími DDR4. Za nami vybrané súpravy si priplatíte 20 – 30 eur.

Priblíženie kitov a výsledky testov

Najlacnejšia súprava je dvojica modulov Adata XPG síce s najvyššou taktovacou frekvenciou 2800 MHz, ale zároveň aj s najvyšším časovaním CL17 (17-17-17-36). Ich priepustnosť je podľa očakávaní najnižšia, zaostáva hlavne rýchlosť zápisu, ktorá je oproti štvorkanálovému zapojeniu polovičná. Latencia je však výborná a výsledkami sa vo WinRARe umiestnili na druhom mieste, poslednú priečku okupujú iba pri softvérovom kódovaní videa.

O chlp drahšie sú Corsair Vengeance LPX, už v konfigurácii štyroch modulov. Majú nižších 2666 MHz a CL16, ale RAS má hodnotu až 18 a oneskorenie je pri tejto súprave zo všetkých najvyššie a v zanedbateľnej miere sa podpisuje na pomalšom čítaní, než majú rovnako taktované G.skill Ripjaws (16GVR) s nižším časovaním CL15 (15-15-15-35). Rozdiel v praxi je však nulový. Keď tieto pamäte spomalíte na 2400 MHz pri inak nezmenenom časovaní, čo je prípad pomalších Ripjaws (16GRK), nejaké zmeny zaznamenáte opäť iba ťažko, pomyselné úzke hrdlo je vždy niekde inde než pri vždy (bez ohľadu na parametre) mimoriadne rýchlych pamätiach. Oproti DDR3 je dátová priepustnosť v rovnakom zapojení približne dvojnásobná, štvorkanálovo pri čítaní trojnásobná a pri zápise až štvornásobná. V špecifických prípadoch však takéto výkonné pamäte majú významný vplyv na výkon. No nie pri komunikácii s CPU, ale s iGPU, presnejšie povedané, v prípade najvýkonnejších integrovaných grafických čipov, kde RAM slúži ako ich videopamäť. Aktuálne bude mať investícia do drahších pamätí zmysel v prípade blížiacich sa AMD APU postavených na architektúre Zen. Samozrejme, iba v prípade, že nebudete namiesto iGPU používať samostatnú grafickú kartu.

Pokiaľ neplánujete používanie disku RAM, z pohľadu procesorovej časti nemá prakticky žiadny zmysel priplácať za rýchlejšie než najpomalšie DDR4. Vyberajte podľa najnižšej ceny a kompatibility ich pasívu. Najvyššie modely Adata s výškou hrebeňa 44 mm totiž už môžu niekedy kolidovať s väčšími procesorovými chladičmi. S Corsairmi nižšími o centimeter je to z tejto stránky veselšie. Ripjawsy majú takisto o niečo nižší, 4-centimetrový hrebienok.

Nebojte sa ani holých pamätí bez chladenia, v skutočnosti ide iba o estetickú záležitosť a čipy s napájaním 1,2 V sa zahrievajú minimálne. Pozor si však dajte, ak chcete prevádzkovať procesory Skylake na adekvátnej základnej doske s pamäťami DDR3. Pri 1,5 V a vyšších, čo je bežná prax, môže privysoké napätie poškodiť pamäťový radič (IMC) v procesore, ktorý je na dlhodobú prevádzku konštruovaný iba do max. 1,35 V. S touto hranicou súhlasia DDR3L a aj ­rýchlejšie moduly DDR4. Štandardné DDR3 v BIOS-e odporúčame manuálne upraviť na bezpečné hodnoty, a to i na úkor zvýšenia latencií. Toto sa však týka iba minima používateľov, ktorí sa pri nákupe nového procesora a základnej dosky nevzdali svojich zrejme dobre vybavených pamätí DDR3.

Zhrnutie

Ušetriť. Testy ukázali, že vyššiu pamäťovú priepustnosť a nižšie latencie na výkone pri bežnom používaní nijako nepocítite. Merateľný rozdiel je iba v benchmarkoch, keď sme sa pokúšali na stopkách zachytiť pomalšie alebo rýchlejšie časy pri načítavaní i náročných programoch, vzájomné rozdiely sa pohybovali iba na úrovni chyby merania. Pri pamätiach pre drvivú väčšinou používateľov teda neplatí rovnaké pravidlo ako pri ostatných komponentoch – že s vyššou cenou dostanete i vyšší aplikačný výkon. Jedine v prípade, že máte v úmysle používať výkonné grafické jadrá integrované v puzdre procesora a vyžmýkať z nich maximálny potenciál. Takéto iGPU s podporou DDR4 aktuálne na trhu nie sú a prídu až v budúcom roku. Dovtedy platí, že ak chcete na niečom pri nákupe počítačovej zostavy ušetriť, odporúčame práve na rýchlosti RAM.

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
DDR4 pamat

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať