S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Test projektorov na doma aj do práce

0

Pri príležitosti blížiacich sa športových udalostí, ako je futbalový šampionát a olympijské hry, sme sa rozhodli pozrieť na súčasnú ponuku projektorov. Volili sme modely s rozlíšením schopným ­zobrazenia full HD videa s natívnym rozlíšením od 1280 × 800 do 1920 × 1200 bodov. Podľa natívneho rozlíšenia môžete ľahšie určiť, či je projektor prioritne určený na sledovanie filmov (1920 × 1080 bodov) alebo skôr na prezentácie a firemné použitie (1280 × 800 a 1920 × 1200 bodov). Samozrejme, obe kategórie dokážu prehrávať všetok obsah. Oproti TV prijímačom majú projektory výhodu v jednoduchšej preprave, umožňujú väčšiu zobrazovaciu plochu za menšiu investíciu. Väčšina z nich zvládne premietanie s uhlopriečkou až 300". Oproti televízorom sa však väčšinou nehodia na každodenné používanie v úlohe TV prijímača. Upozorňujeme, že žiadny z testovaných modelov nie je určený na inštaláciu vo vonkajšom prostredí, takže ak ich budete používať napríklad v altánku či na terase, na noc ich treba skryť vnútri. Vzdušná vlhkosť by ich mohla poškodiť. Na tento účel existujú špeciálne externé boxy, vybavené prídavným chladením a ochranou proti vlhkosti. Takže poďme sa pozrieť, ako si testované modely počínali.

BenQ TH670s

Tento model mieri k domácim používateľom do roly ľahko ovládateľného a cenovo dostupného prístroja na bežné použitie alebo na inštitucionálne využitie pre menšie firmy. Na použitie pri domácej zábave je vybavený aj špeciálnym profilom Football na prispôsobenie obrazu a zvuku na sledovanie tohto športu. Z hardvérovej stránky ide o jednočipový projektor DLP s natívnym pomerom strán 16:9 a 10-bitovým spracovaním obrazu. Udávaný jas je 3000 ANSI lúmenov a kontrastný pomer 10 000:1. Projektor má automatickú korekciu lichobežníkového vertikálneho skreslenia v rozsahu ±30°. Umožňuje klasickú montáž aj „hore nohami“. Systém chladenia má nízku hladinu hluku, zabudovaný zvukový diel s výkonom 2× 10 W postačí na ozvučenie menšej miestnosti. Prístroj má pokročilé riadenie spotreby s režimom SmartEko. Ten v závislosti od nastaveného jasu a jasu obsahu dynamicky upravuje výkon lampy. V prípade neprítomnosti signálu zníži aj výkon podsvietenia na 30 % a po 20 minútach sa automaticky vypne. Tým zabezpečuje dlhšiu životnosť lampy, ktorej výmena predstavuje najväčšie náklady pri prevádzke projektora a zároveň znižuje spotrebu elektrickej energie. Vstupy a výstupy nájdete na zadnej strane. Je tu 1 port HDMI, 2× VGA, analógový A/V vstup, audio IN a OUT na 3,5 mm jackoch, rovnaký vstup na mikrofón, USB 2.0 s možnosťou napájania až 1,5 A a mini USB. Ovládanie je na vrchnej strane prístroja, v balení dostanete aj diaľkový ovládač s červeným podsvietením tlačidiel. Objektív umožňuje ručné zoomovanie a zaostrenie.

Test a merania

Pri našom teste si BenQ TH670s počínal dobre. Projektor pokryje 93 % farebného priestoru sRGB/Rec709, odchýlka gama krivky dosahuje 0,03, čo je výborný výsledok. Projektor vynikal v jednotnosti farieb, kde dosiahol z testovaných prístrojov najlepší výsledok. Na testovacích obrazcoch vykazoval výbornú geometriu obrazu aj ostrosť. Na jemných pásikových vzoroch trpí jemným moiré. Automatická korekcia lichobežníkového skreslenia pracovala spoľahlivo a nebolo ju treba opravovať. Subjektívne pôsobil obraz živo, mal veľmi dobrý kontrast a kresbu. Chladenie vydáva iba jemný šum, čo potvrdilo aj naše meranie. Zvukový sprievod je jasný a kvalitný. Zvuk je zrozumiteľný a dostatočne hlasitý. Prednes basov je slabší, ale vzhľadom na určenie projektora to nemusí byť problém. Zvuk sa, samozrejme, dá v prípade potreby riešiť externe.  BenQ TH670s okrem full HD podporuje aj 3D video vo všetkých používaných režimoch.

Hodnotenie:90%

BenQ W2000w

BenQ W2000w je čerstvá novinka od BenQ. Na rozdiel od predchádzajúceho modelu je viac orientovaná do úlohy filmového projektora. Podľa údajov výrobcu vyhovuje podmienkam normy ITU Rec.709. Využíva zlepšenú technológiu DLP so 6-farebným kotúčom RGBRGB, ktorý zaručuje vyššiu frekvenciu striedania farieb a eliminuje tým niektoré nedostatky technológie DLP hlavne pri rýchlych scénach. Nový optický systém umožňuje veľkoformátovú reprodukciu s pokročilou možnosťou úprav obrazu, ako je horizontálna aj vertikálna korekcia obrazu, projekcia zboku a projekcia na krátku vzdialenosť. Vďaka objektívu so zoomom umožňuje projekciu obrazu so 100" uhlopriečkou už zo vzdialenosti 2,5 m a bočnú projekciu až pod uhlom 38,1°. Objektív umožňuje aj zvislý posun až o 10°. Zvukový diel pracuje s výkonom 2× 20 W a reproduktory sú umiestnené v špeciálnych zvukovodoch. Medzi vstupmi na rozdiel od predchádzajúceho modelu nájdete dvojicu HDMI, z toho jeden s podporou MHL, jeden D-Sub a pribudol komponentový obrazový vstup. My sme mali k dispozícii aj voliteľnú bezdrôtovú súpravu na prenos nekomprimovaného signálu HDMI 1080p vrátane 3D. Prijímač sa dá umiestniť priamo do telesa projektora, takže zvonku netreba okrem napájania nič pripájať. Súprava umožňuje prenos signálu vo voľnom priestranstve až na 30 metrov. Vysielač obsahuje 4 prepínateľné vstupy HDMI. Tie možno prepínať z vysielača, prijímača alebo cez priložený diaľkový ovládač.

Test a merania

BenQ W2000w využíva správu farieb s certifikáciou ISFccc od Imaging Science Foundation, ktorá umožňuje prispôsobiť obrazový a farebný výkon priestoru, v ktorom sa používa. Podľa našich meraní projektor bezkonkurenčne porazil všetkých protivníkov v presnosti podania farieb. Tu dosiahol priemernú odchýlku δE = 0,00. Vynikajúce boli aj výsledky v priebehu gama krivky, ktorá presne sledovala normované hodnoty, a v pokrytí farebného priestoru sRGB/Rec.709, kde dosiahol 97 %. Pri vizuálnom posudzovaní podľa testovacích obrazcov mal vynikajúcu ostrosť a bezchybnú geometriu. Subjektívne obraz pôsobí veľmi prirodzene, s výborným podaním farieb a množstvom detailov. Prekvapila nás však kvalita zvuku, ktorá je na projektor výnimočná. Vidieť, že výrobca si dal aj v tomto ohľade veľa práce. Zvuk je nádherne čistý a s výrazným priestorovým efektom. K dokonalosti chýbajú iba hlbšie basy, ale aj tak s prehľadom schová do vrecka nejeden televízor.

Hodnotenie:100 %

Optoma 1080e

Projektor Optoma 1080e je jediný z testovaných modelov s takzvaným Throw objektívom. Ide o ultraširokouhlý objektív s vychýlenou osou, ktorý umožňuje premietať až 100" obraz už zo vzdialenosti 1 meter. Projekčná vzdialenosť môže byť od 0,5 m do 3,53 m. Rovnako ako ostatné prístroje môže byť nainštalovaný aj zhora „hore nohami“. Využíva jednočipový 0,65" systém DLP s rozlíšením 1920 × 1080 bodov. Udávaná svietivosť je 3000 ANSI ­lúmenov a kontrast 25 000 : 1. Zo vstupov tu nájdete dva porty HDMI verzie 1.4a s podporou MHL, audiovýstup na 3,5 mm jack ­konektore, 12 V spúšť a 3D-sync. Projektor podporuje aj všetky bežné 3D režimy. Optický systém umožňuje korekciu lichobežníkového skreslenia v rozsahu ±40°. Vďaka vysokému výkonu umožňuje vytvoriť obraz s veľkosťou až 300". Integrovaný monofónny reproduktor má výkon 10 W. Projektor umožňuje pripojenie HDMI donglov ako HD Cast alebo Apple TV.

Test a merania

Podľa našich meraní projektor vynikal v svietivosti. V pokrytí farebného priestoru si počínal horšie – so 60 % pokrytím sRGB a 55 % Adobe RGB. Gama krivku dokázal sledovať s minimálnou odchýlkou 0,02, ale s presnosťou farieb dosiahol priemernú odchýlku δE = 14. Na testovacích obrazcoch vykazoval napriek ultraširokouhlej optike výbornú linearitu aj ostrosť. Efekt farebných presahov na hranách je veľmi dobre potlačený, moiré na jemných vzoroch vzniká iba výnimočne. Projektor vyhovie v stiesnenejších priestoroch, kde sú obmedzené možnosti montáže ďalej od plátna. Vďaka vyššiemu výkonu mu neprekáža ani viac svetla. V štandardnom režime sme namerali maximálnu spotrebu 230 W.

Hodnotenie: 80 %

Asus P3B

Jediným monitorom so vstavanou batériou v teste bol Asus P3B. Zobrazovací systém využíva 0,45" čip DLP s LED svetelným zdrojom so svie­tivosťou 800 ANSI lúmenov, rozlíšením 1280 × 800 bodov a udávaným kontrastným pomerom 10 000:1. Výnimočne krátka projekčná vzdialenosť umožňuje premietať obraz s uhlopriečkou 0,45 m až 3,4 m. Zabudovaná batéria s kapacitou 12 000 mAh udrží prístroj v chode viac ako 2 hodiny podľa nastaveného jasu. Môžete ju využiť aj ako zásobáreň energie pre vaše mobilné zariadenia. Technológia ASUS Wi-Fi Projection umožňuje bezdrôtové prezentácie a streamovanie multimédií. Medzi prípojnými miestami nájdete HDMI s podporou MHL, USB 2.0, micro USB, D-Sub a výstup na slúchadlá 3,5 mm jack. Na nabíjanie zariadení slúži USB s výstupným prúdom 1,5 A. Okrem USB a Wi-Fi môžete na prehrávanie médií využiť aj kartu micro SD. Zariadenie ich podporuje do veľkosti 32 GB. Výkonná RGB LED má udávanú životnosť až 30 000 hodín. Maximálnu svietivosť 800 lúmenov dosiahne iba pri vonkajšom napájaní. Batéria pri 500 lúmenoch vydrží asi 1 hodinu premietania, pri 150 lúmenoch sa dostanete na 2 hodiny. Projektor umožňuje variabilné umiestnenie s prednou aj zadnou projekciou vrátane montáže na strop. Optický systém umožňuje korekciu lichobežníkového skreslenia v rozsahu ±40°. Zvukový diel je osadený dvojicou reproduktorov s výkonom 2 × 1 W.

Test a merania

Projektor napriek malým rozmerom a napájaniu batériou v niektorých parametroch príjemne prekvapil. Pokrýva 98 % farebného priestoru sRGB a 75 % Adobe RGB. Horšie dopadol v plynulosti prechodov s odchýlkou gama krivky 1,34. V presnosti podania farieb dosiahol priemernú odchýlku δE = 17. Korekcia skreslenia pracovala spoľahlivo. Geometria obrazu je veľmi dobrá, nedochádza k žiadnemu skresleniu. Projektor je však predovšetkým mierený k používateľom, ktorí skôr ocenia jeho miniatúrne rozmery a možnosť použitia aj mimo zdroja elektrickej energie. Na nenáročné sledovanie videa alebo prezentácií plne postačí. Výhodná je možnosť napájania mobilného zariadenia. Pri napájaní zo siete sme namerali spotrebu v rozmedzí 46 – 49 W.

Hodnotenie: 80 %

Epson EH TW5350

Epson nám do testu zaslal dvojicu projektorov, oba s technológiou zobrazenia 3LCD. EH-TW5350 je cenovo dostupný 3D a 2D projektor. Ponúka full HD rozlíšenie 1920 × 1080 bodov, 3LCD čipy RGB s uhlopriečkou 0,61", svetelný výkon 2200 ANSI lúmenov a udávaný kontrast je 35 000:1. Spracovanie farieb je 10-bitové. Výborná konektivita je zabezpečená vďaka technológiám Miracast, Wi-Fi a Wi-Fi Direct. Funkcia Plug and play ­prináša rýchle nastavenie a jed­noduchú obsluhu. ­  Lam-pa s výkonom 200 W a s predĺženou ­životnosťou má pri ekonomickom používaní (105 minút denne v ekonomickom režime) udávanú životnosť 7500 hodín. Pomocou smartfónu môžete projektor ovládať vďaka aplikácii iProjection Smart remote. Vstavaná funkcia rozdelenej obrazovky ponúka možnosť premietať dva obrazy súčasne. Prístroj umožňuje automatickú korekciu lichobežníkového skreslenia v rozsahu ±30° vertikálne a ručnú korekciu v rozsahu ±30° horizontálne. Medzi prípojnými miestami nájdete analógový A/V vstup, MHL, audiovýstup stereo mini jack, HDMI (2×), VGA, USB 2.0 Mini-B, USB 2.0 Typ A a Wi-Fi Direct. Zvuková časť je vybavená reproduktorom s výkonom 5 W.

Test a merania

EH-TW5350 si v našich testoch počínal dobre. Pokrýva 92 % farebného priestoru sRGB a 71 % Adobe RGB. Priebeh gama krivky zvláda s odchýlkou 0,13. V presnosti podania farieb dosiahol priemernú odchýlku δE = 2, čo je vynikajúca hodnota. Korekcia skreslenia pracovala veľmi dobre. Geometria obrazu je výborná, nedochádza k žiadnemu skresleniu ani moiré. Vďaka výborným výsledkom projektor zastane aj úlohu centra vášho domáceho kina. So spotrebou v rozmedzí 180 – 195 W patrí k lepšiemu priemeru, poteší aj jeho nízka hlučnosť.

Hodnotenie: 90 %

Epson EB U04

Druhý z tandemu Epsonu prichádza ešte s výhodnejšou cenou. Využíva systém 3LCD s čipmi RGB s uhlopriečkou 0,67". Natívne rozlíšenie je 1920 × 1200 bodov, oproti predchádzajúcemu modelu tu chýba podpora 3D videa. Udávaná je svietivosť 3000 lúmenov a kontrastný pomer 15 000:1. Projektor umožňuje vytvorenie obrazu s uhlopriečkou až 300". Rovnako ako predchádzajúci model využíva 10-bitové spracovanie, takže umožní ­zobraziť spektrum až 1,07 miliardy farieb. Korekcia lichobežníkového skreslenia je možná v rozsahu ±30° vertikálne automaticky a v rozsahu ±30° horizontálne ručne. Vďaka tomu môžete projektor inštalovať aj mimo osi plátna a obraz bude stále premietaný so správnou geometriou. Medzi prípojnými miestami nájdete analógový A/V vstup, kompozitný videovstup, HDMI (2×) s podporou MHL, VGA, USB 2.0 typu B, USB 2.0 typu A a možnosť pripojenia Wi-Fi dongle. K projektoru sa dodáva aj praktické prepravné puzdro, takže jeho premiestňovanie je jednoduchšie a bezpečnejšie. Vďaka mobilnej aplikácii iProjection3 môžete jednoducho bezdrôtovo sledovať videá, fotografie aj prehrávať hudbu. Vstavaný reproduktor má výkon 2 W.

Test a merania

Epson EB U04 dosiahol veľmi dobré výsledky hlavne v oblasti gamutu a plynulosti prechodov, teda sledovania gama krivky. Pokrýva 93 % farebného priestoru sRGB a 72 % Adobe RGB. Priebeh gama krivky zvláda s odchýlkou 0,00. V presnosti podania farieb dosiahol priemernú odchýlku δE = 7, čo patrí k lepšiemu priemeru. Korekcia skreslenia pracovala veľmi dobre. Geometria obrazu je výborná aj pri inštalácii mimo osi. Moiré je dobre potlačené. Prístroj disponuje vysokým jasom, takže ho možno používať aj v priestoroch s vyššou hladinou svetla. Vyšší svetelný výkon sa prejavuje aj na spotrebe 230 – 250 W. Hlučnosť je o niečo vyššia ako pri predchádzajúcom modeli, ale neobťažuje.

Hodnotenie: 80 %

Sony VPL CH355

Sony nám dodal na test dvojicu projektorov zo svojho radu určeného hlavne pre vzdelávacie inštitúcie, ako sú školy, školiace centrá, či na firemné využitie. Prístroje sú orientované na vysokú spoľahlivosť a dlhú životnosť. Model Sony VPL-CH355 je navrhnutý v kompaktnom tele s funkciami na úsporu energie a nákladov. Projekčný systém 3LCD využíva najnovšiu generáciu čipu BrightEra s uhlopriečkou 0,64", s rozlíšením 1920 × 1200 bodov a s pomerom strán 16:10. Ako svetelný zdroj slúži ultravysokotlaková ortuťová lampa s výkonom 250 W a maximálnou svietivosťou 4000 lúmenov. Udávaný kontrast je 2500:1. Projektor má pokročilý systém na úsporu energie a predĺženie životnosti lampy prostredníctvom znižovania výkonu alebo vypnutia lampy, ak je bez signálu. Korekcia lichobežníkového skreslenia je možná v rozsahu ±30° vertikálne a v rozsahu ±20° horizontálne. Okrem toho umožňuje jemnú korekciu posunom objektívu o ±5 % vertikálne a ±4 % horizontálne. Okrem konvenčných káblových pripojení tu nájdete podporu štandardu HDBaseT. Ide o multisignálový prenosový štandard umožňujúci prenos multimediálnych dát, eternetu a ovládacích signálov cez jeden sieťový kábel Cat.5e/6 na vzdialenosť až 100 m. Využiť môžete ­takisto funkciu Network presentation umožňujúcu prezentáciu až 4 signálov (z PC, tabletov a pod.) na rozdelenej obrazovej ploche, pričom môže byť súčasne pripojených až 7, respektíve 8 účastníkov. ­Takisto je k dispozícii funkcia USB Display, kde sa všetky dáta prenášajú iba cez USB bez potreby pripojenia HDMI. Ovládanie zariadenia je možné aj prostredníctvom mobilnej aplikácie pre iOS a softvéru Wireless presentation software pre PC a iOS. Projektor je certifikovaný aj pre systémy integrovaného ovládania Crestron, AMX a PU Link. Medzi konektormi nájdete 2× HDMI, D-Sub, eternet.

Test a merania

Sony VPL-CH355 pokrýva 85 % farebného priestoru sRGB a 67 % Adobe RGB. Priebeh gama krivky je trochu strmší, ale s odchýlkou iba 0,08. S presnosťou podania farieb to bolo o niečo horšie, no priemerná odchýlka δE = 12 nie je kritická. Korekcia skreslenia aj objektív shift pracuje veľmi dobre a geometria obrazu zostáva za všetkých podmienok vynikajúca. Moiré sme zaznamenali iba minimálne, aj to len na najjemnejších štruktúrach. Prístroj disponuje vysokým jasom, neprekážajú mu priestory s vyššou hladinou svetla. Spotrebu sme namerali v rozsahu 220 – 238 W. Namerané parametre plne vyhovujú určeniu. Firemní používatelia a výučbové inštitúcie ocenia široké možnosti konektivity a začlenenia do in­tegrovaných systémov.

Hodnotenie: 90 %

Sony VPL-EW255

Projektor Sony VPL-EW255 je ďalší kúsok od Sony. Svojím zameraním mieri takisto viac do inštitucionálnej sféry ako lacnejší a jednoduchší variant, vhodný aj na každodenné použitie do učební či kancelárií. Systém 3LCD je tiež založený na technológii BrightEra, využíva však menšie čipy s uhlopriečkou 0,59", rozlíšením 1280 × 800 bodov a pomerom strán 16:9. V porovnaní s predchádzajúcou generáciou projektorov 3LCD Sony vytvára BrightEra podstatne jasnejšie snímky a s vyššou účinnosťou, vyšším kontrastom a lepšou stálosťou farieb. Projektor dosahuje solídny kontrastný pomer s hodnotou 2700: 1, ktorá zaisťuje dokonalé zobrazenie obrazu aj v tmavých scénach. Takýto vysoký kontrast je doplnený o vysoký jas až 3200 ANSI lúmenov a vďaka tomu možno premietať verne aj v miestnostiach s horšími svetelnými podmienkami. Využíva lampu s výkonom 210 W. Ponúka veľmi široké možnosti pripojenia hlavne analógových zdrojov, nechýba však ani HDMI. Z ďalších tu nájdete 15-pin. VGA video, S-Video, 3,5 mm vstup Mini Audio, Ethernet LAN a USB 2.0 . Súčasťou je aj monofónny reproduktor s výkonom 16 W.

Test a merania

Sony VPL-EW255 pokrýva 83 % farebného priestoru sRGB a 65 % Adobe RGB. Priebeh gama krivky dosahuje odchýlku 0,66. Presnosť farieb vykazuje priemernú odchýlku δE = 10. Korekcia skreslenia je možná iba vo vertikálnom smere, funguje však bezchybne. Moiré sa prejavovalo na najjemnejších štruktúrach. Prístroj disponuje dostatočným jasom, zvládne prácu aj v priestoroch s vyššou hladinou svetla. Spotrebu sme namerali v rozsahu 190 – 204 W. Namerané parametre vyhovujú určeniu projektora. Systém obmedzenia spotreby a predĺženia životnosti lampy je v tejto kategórii veľmi vítaný.

Hodnotenie: 80 %

Acer V7500

Acer V7500 mieri hlavne do oblasti využitia vo firmách alebo vzdelávacích inštitúciách, vďaka funkciám však nájde uplatnenie aj v úlohe základu vášho domáceho kina. Ku kľúčovým vlastnostiam patria systém dynamického riadenia kontrastu, zabudovaný svetelný senzor, ktorý umožňuje nastaviť obraz na kompenzáciu podmienok miestnosti, a prehrávanie 3D. Projekčný systém je jednočipový DLP s technológiou Acer ColourPurity, ktorá využíva farebný kotúč RGBRGB na potlačenie dúhového efektu na kontrastných hranách s natívnym rozlíšením 1920 × 1080 bodov a podporou DLP 3D. Spracovanie farieb je 10-bitové. Lampa typu UHP s výkonom 260 W dosiahne svietivosť 2500 lúmenov. Udávaná životnosť je 3000 – 7000 hodín podľa spôsobu používania. Projektor je pomerne široký a nízky, zaujme šikovnou „kapotážou“ na ľavej strane, ktorú tvorí veľký odnímateľný kryt umožňujúci zamaskovanie všetkých prívodných káblov. Všetky prípojné miesta sú umiestnené na ľavej strane pod týmto krytom. Nájdete medzi nimi dvojicu HDMI s podporou MHL, USB 2.0, mini USB na ovládanie, kompozitný aj komponentový videovstup, audiovstup aj výstup, D-Sub a RS-232. Napájací zdroj je vstavaný. Projektor je vybavený technológiou EcoProjection na zníženie spotreby a predĺženie životnosti lampy. K dispozícii sú široké možnosti nastavenia obrazu vrátane kalibrácie farieb. Korekcia lichobežníkového skreslenia je možná v rozsahu ±30° vertikálne aj horizontálne. Špecialitou v tejto cenovej kategórii je Lens Shift – možnosť vertikálneho posuvu objektívu na presné nastavenie premietacej plochy. Zvuková časť je osadená monofónnym reproduktorom s výkonom 10 W.

Test a merania

Projektor Acer V7500 dosiahol v našich testoch veľmi dobré výsledky hlavne rozsahu farieb a ich vernosti. Pokrýva 97 % farebného priestoru sRGB a 79 % Adobe RGB. Priebeh gama krivky dosahuje odchýlku 0,06. Presnosť farieb vykazuje priemernú odchýlku δE = 3. Korekcia skreslenia aj lens shift funguje veľmi dobre. Moiré bolo minimálne, občas sa vyskytli náznaky dúhového efektu najmä v tmavších oblastiach. Subjektívne je obraz ostrý a kontrastný, s dostatočným jasom. Spotrebu sme namerali v rozsahu 250 – 305 W. Zistené parametre vyhovujú určeniu projektora. Systém obmedzenia spotreby a predĺženia životnosti lampy poteší. Zvuková časť postačí na nenáročné ozvučenie, pri plnom výkone sa však hlási o slovo aj chladenie. Inak sa hodnota hluku drží na nízkej úrovni. Slabšou stránkou bol diaľkový ovládač s gumovými tlačidlami, ktoré navyše neboli podsvietené.

Hodnotenie: 90 %

Acer P1500

Acer P1500 je posledný projektor v našom teste. Napriek veľmi výhodnej cene prináša slušné parametre aj kvalitu obrazu. Projekčný systém je založený na jednočipovej technológii DLP. Využíva 0,65" Dark Chip 3 DMD s natívnym rozlíšením 1920 × 1080 bodov a s pomerom strán 16:9. Používateľsky vymeniteľná lampa Osram P-VIP s výkonom 210 W poskytuje svetelný tok  3000 ANSI lúmenov, kontrast je udávaný v pomere 10 000:1. Výrobca uvádza životnosť lampy v rozsahu 4000 – 5000 hodín podľa spôsobu používania. Projektor pracuje s 10-bitovými farbami, takže dokáže zobraziť paletu až 1,07 miliardy farieb. Na zobrazenie realistických farieb a potlačenie dúhového efektu využíva technológiu Color Boost so 6-farebným kotúčom RGBRGB. Korekcia lichobežníkového skreslenia je možná v rozsahu ±40° vertikálne. Medzi prípojnými miestami nájdete HDMI, D-sub, kompozitný vstup a  vstup S-Video, audiovstup na 3,5 mm konektore jack a servisné konektory mini USB a RS-232. Zvukový výstup ponúkne s jedným reproduktorom výkon 2 W.

Test a merania

Lacnejší z projektorov značky Acer dosiahol v našich testoch iba o trošku horšie výsledky. Pokrýva 95 % farebného priestoru sRGB a 73 % Adobe RGB. Priebeh gama krivky dosahuje odchýlku 0,07. Presnosť farieb vykazuje priemernú odchýlku δE = 11. Korekcia skreslenia funguje veľmi dobre. Zaznamenali sme náznaky dúhového efektu na kontrastných hranách, ale bolo ich treba hľadať veľmi pozorne. V tomto smere sa nastavenie výrobcovi vydarilo. Subjektívne je obraz ostrý a pekne prekreslený. Spotrebu sme namerali v rozsahu 230 – 248 W. Výrobca tento projektor prezentuje ako filmový a my môžeme len súhlasiť. Presnosť farieb by mohla byť trochu lepšia, ale v tomto prípade to nehrá až takú rolu. Ekologický režim znižuje opotrebenie lampy a šetrí energiu. Zvukový diel postačí na núdzové ozvučenie, vďaka nízkej hlučnosti chladenia je zvuk zrozumiteľný.

Hodnotenie: 90 %

Záver

Krátke špecifikácie a výsledky testov nájdete v tabuľke, grafy z meraní si môžete pozrieť v galérii k článku na našej webovej stránke. Všetky testované modely si počínali dobre. Rozdiely sú spôsobené hlavne účelom použitia a výbavou. Napriek tomu, že niektoré z nich patrili do nižšej kategórie, vcelku vidieť, že technológie v tejto oblasti prešli veľkým vývojom, a keby ste porovnávali projektory spred niekoľkých rokov, zistíte, že sa nachádzate v inom vesmíre. V našom teste sme vám ukázali iba malú vzorku toho, čo je dostupné na trhu. Vo vyšších kategóriách sa dnes začínajú presadzovať projektory s laserovým zdrojom svetla, o tom však až niekedy nabudúce.

 

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať