Tradičné aj netradičné využitie 3D tlače
Analytici aj technologickí vizionári sa zhodujú v názore na perspektívy trojrozmernej tlače. Rovnako jednoducho, ako si dnes môžete vytlačiť akýkoľvek dokument či obrázok, na 3D tlačiarňach si budete môcť tlačiť reálne predmety.
Problémom rozšírenia 3D tlače bola a je predovšetkým cena tlačiarní. Mnohé technologické postupy sú patentované. Veľké firmy si svoje patenty chránia, aby udržali svoje monopolné postavenie, a teda aj cenu. Dôležitým krokom bolo sprístupnenie technológie FDM (Fused Deposition Modeling), ktorej základom je ukladanie nataveného materiálu vo vrstvách na seba. Najčastejší tavený materiál je ABS alebo PLA. Túto technológiu využíva väčšina 3D tlačiarní pre domácnosti a hobby sféru. Významný míľnik pri masovom rozšírení 3D tlače bol rok 2005, keď Adrian Bowyer inicioval open source projekt RepRap. Jeho cieľom bolo navrhnúť 3D tlačiareň, ktorá bude vedieť vytlačiť čo najviac vlastných súčiastok a podieľať sa tak na vzniku ďalších a ďalších kusov.
Škálovateľnosť
Možn ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH