S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Test: 3× super rýchle SSD PCI Express 4.0 s 1 TB

0

Ak sa zaujímate o mimoriadne rýchle SSD, ste na správnej stránke. V tomto článku si otestujeme tri modely s podporou PCIe 4.0. Od väčšiny iných SSD, ktoré takisto používajú protokol NVMe, sa odlišujú tým, že už komunikujú cez novú zbernicu PCI Express (4.0). Tá má oproti predchádzajúcej generácii (3.0) dvojnásobnú priepustnosť a umožnila výrobcom SSD výrazne posunúť výkon. Zatiaľ čo SSD PCIe 3.0 výkonnostne eskalovali dlhší čas, pri modeloch PCIe 4.0 sa na nič nečakalo. Ani sme sa nenazdali a po roku a pár mesiacoch sa najvýkonnejšie SSD už zase tlačia na vrchnú hranu priepustnosti.

Podpora týchto SSD, respektíve PCIe 4.0, je však naprieč platformami stále obmedzená. Z desktopových sa týka len AMD. To znamená, že na úplné využitie výkonu musíte mať základnú dosku s čipovou súpravou AMD B550 alebo X570 a súčasne niektorý z procesorov zo série Ryzen 3000/5000. Intel PCIe 4.0 aktuálne podporuje len s mobilnými CPU Tiger Lake v notebookoch. Podpora v stolových počítačoch pribudne až budúci rok s nadchádzajúcou generáciou procesorov Rocket Lake. Všetky testované SSD majú spoločné pamäte NAND TLC a pripojené sú štyrmi linkami PCIe.

Čo a ako testujeme

Hodnotenie vychádza z mixu vybraných praktických a syntetických testov. V rámci tých praktických presúvame adresáre s rôzne veľkými súbormi z RAM disku na SSD (testy sekvenčného zápisu) a naspäť (testy sekvenčného čítania). Testovacie súbory používame od najmenších (12 – 59 kB), pri ktorých lúskaní je výkon SSD najnižší, postupne až k najväčším s 1 – 2 GB.

Syntetické testy sú realizované najmä v aplikácii AS SSD s východiskovým nastavením knižnice na 1 GB. V praxi kľúčové sú tu výsledky práce so 4K blokom vrátane viacvláknovej záťaže a takisto prístupová doba, resp. náhodný prístup k 512 B súborom. Od toho sa odvíja aplikačný výkon, teda rýchlosti spúšťania programov.

Sledujeme i to, po akom množstve zapísaných dát sa začne výkon sekvenčného zápisu prepadávať a na akú úroveň. Pri takto výkonných SSD je dôležité mapovať i zahrievanie pri maximálnom výkone. V našom prípade v prostredí veterného tunela, ktorý navodzuje podmienky lepšie ochladzovanej PC skrinky.


SSD testujeme na základnej doske MSI MEG X570 Ace v prvom slote M.2 medzi procesorom a grafickou kartou

ADATA XPG Gammix S50

Gammix S50 je i po nedávnom oznámení S70 stále najvýkonnejšie SSD ADATA, ktoré je v obchodoch dostupné. Postavené je na prvom radiči, ktorý podporoval PCIe 4.0, na osemkanálovom Phison E16. Ten je základom aj mnohých iných konkurenčných SSD. S50 nechýba ani DRAM buffer DDR4 (v prípade 1 TB SSD má kapacitu 512 MB) a pamäťové čipy sú osadené z obidvoch strán, na každej dva.

Charakteristická a dobre odlíšiteľná je Gammix S50 chladičom. Podobný ste už mohli vidieť na lacnejších SSD výrobcu, no v tomto prípade je zosilnený primerane vyššiemu výkonu, a teda väčším požiadavkám na chladenie. Napriek tomu je to stále tenký pliešok a výška SSD je v najširšom bode 5,2 mm, bez spodných pamätí to je ešte o milimeter menej. Inými slovami, nemusíte sa obávať žiadnej kolízie ani v prípade inštalácie do slotu pod grafickou kartou.


ADATA XPG Gammix S50 – spredu ho zdobí, ale i ochladzuje chladič

V notebookoch to však bude s kompatibilitou horšie. Tie obyčajne používajú vlastný chladiaci systém, ktorý so vstavaným heatsinkom nepočíta. S50 tak mieri predovšetkým do desktopov, kde podáva y testovaných SSD najlepšie výsledky, čo sa týka chladenia. Podľa HWiNFO sa radič počas intenzívnej záťaže pri plnom výkone nezahrial nad pohodových 54 °C. Výkonnostne je však toto SSD na chvoste, aj keď rozdiely oproti cenovo podobnému Silicon Power US70 sú iba kozmetické.

Tak či onak je výkon S50 na špičkovej úrovni, čo sa týka všetkých aspektov. Od sekvenčných rýchlostí čítania i zápisu všetkých typov súborov cez výkon vo viacerých vláknach až po aplikačný výkon. Vysoká rýchlosť sekvenčného zápisu sa drží stabilne až do 360 GB. Po preplnení pSLC buffera sa s chvíľkovým zakolísaním k 250 MB/s prepadne a ustáli na konečných 600 MB/s.


Hrúbka Gammix S50 je zvýšená, ale len minimálne a v desktopoch to nepredstavuje žiadne kolízie s okolitými komponentmi

PLUSY, MÍNUSY:

+ Špičkový sekvenčný, viacvláknový i aplikačný výkon, v kategórii high-end výhodný pomer cena/výkon, chladič súčasťou konštrukcie, nižšie zahrievanie, veľký buffer pSLC
- Výrazný výkonnostný prepad pri sekvenčnom zápise, o trochu nižší výkon ako má SP US70

Samsung 980 Pro

Čerstvá novinka, ktorú Samsung vydal minulý mesiac. Tak ako vždy aj tentoraz je návrh unikátny a obsahuje firemný radič Elpis. Ten má podobne ako jeho predchodcovia kovový rozvádzač tepla a z pohľadu chladenia i tak vyniká originálnou medenou nálepkou zo zadnej strany. Tú Samsung zosilnil na 0,5 mm.

Vzhľadom na to, že SSD nemá prídavný chladič radiča a pamätí, je zahrievanie do 70 °C pomerne nízke. Obzvlášť keď zohľadníte fakt, že 980 Pro má z testovaných modelov suverénne najvyšší výkon. Efektivita radiča je tak i na pomery týchto špičkových SSD nadštandardne vysoká a Samsung v tomto smere znovu nastavuje latku.


Samsung 980 Pro – originálne SSD s jedinečným radičom s vysokou efektivitou

Papierové parametre hovoria o rýchlosti zápisu až 7 GB/s. Túto hodnotu treba brať trochu s rezervou. Je dosahovaná v syntetických testoch a nameriate ju napríklad i v benchmarku aplikácie Samsung Magician alebo v CrystalDiskMarku, no v praxi pri prenášaní súborov počítajte s násobne nižšou rýchlosťou. To však nemení nič na tom, že 980 Pro je v súčasnosti komplexne najvýkonnejšie SSD M.2, ktoré si môžete kúpiť.

Na rozdiel od ostatných SSD sa výkonnostne neprepadáva pri sekvenčnom zápise. Aj keď pSLC s obmedzenou kapacitou tu, samozrejme je, a v rýchlejších syntetických (než praktických) testoch, k poklesom výkonu môže dochádzať. Trochu sporné je označenie „Pro“, ktoré Samsung doteraz historicky používal pre modely s trvácnejšími čipmi MLC. Toto SSD je ale osadené TLC, treba však dodať, že trvácnejšími a až 128-vrstvovými, čo je konkurenčná výhoda. Ale aj tak nejde o plnohodnotného nástupcu 970 Pro. Nakoniec je 980 Pro aj podstatne lacnejší, a hoci stojí o pár eur viac ako S50 alebo US70, cenu Samsung nastavil naozaj výhodne.


Používateľské rozhranie aplikácie Samsung Magician okrem odmerania výkonu umožňuje napríklad aj diagnostiku technického stavu, správu over-provisioning alebo šifrovania dát

PLUSY, MÍNUSY:

+ Špičkový sekvenčný, viacvláknový i aplikačný výkon, najvyšší výkon v testoch, v kategórii high-end výhodný pomer cena/výkon, efektívny radič (na taký vysoký výkon pomerne nízke zahrievanie) 
- Vyššia cena (ale opodstatnene), „iba“ pamäte typu TLC

Silicon power US70

Firma Silicon Power je u nás pomerne neznáma, no napriek tomu má i ona v ponuke SSD PCI Express 4.0. Model US70 je v porovnaní s predošlými dvoma „najobyčajnejší“. Jednak nemá chladič, čo môže byť pre niektorých i výhoda (všetky základné dosky majú svoj vlastný) a priestor, kde sa dá rozumne ušetriť. A SSD nevyniká ani žiadnymi inými hardvérovými prvkami. PCB je dokonca zhodné s tým z S50. Teda to štandardné, ktoré bežne používali SSD z prvej vlny modelov PCIe 4.0. Ibaže US70 vyšlo o dosť neskôr ako všetky ostatné, čo má pozitívny dosah na výkon.

Evidentne má SSD Silicon Power novší a vyladenejší firmvér ako ADATA. Nejde, samozrejme, o zázraky, keďže súčiastky (radič, pamäte i DRAM buffer) sú rovnaké, ale napriek tomu opakované merania poukazujú vo všetkých smeroch na trochu lepšie výsledky. V lepších prípadoch je to síce len v rozmedzí 1 – 2 %, ale pri výbere „toho lepšieho“ i to zaváži.


Silicon Power US70 – najlacnejšie, ale nie najpomalšie SSD z testu

V prospech tohto SSD hrá aj to, že prepad výkonu pri sekvenčnom zápise nie je taký razantný ako pri modeli S50, ktorý sa ku konečnej rýchlosti (600 MB/s) prepracuje cez výrazný výkonnostný prepad. To sú, pravdaže, detaily a minimálny je aj rozdiel v cene. US70 je o zopár eur (doslova) lacnejší, ale treba počítať s tým, že sa viac zahrieva. Softvér hlási síce 59 °C, ale realita taká optimistická nebude. Na puzdre radiča termovízia odhalila 75,5 °C a pod povrchom bude ešte teplejšie. Ale ani tak sa SSD neprehrieva a  skrinke neznižuje výkon. Pokiaľ ho však nedoplníte o chladič, nemôže byt v skrinke zanedbaný prietok vzduchu.

US70 dáva zmysel do špičkových herných zostáv alebo do pracovných staníc, kde sa jedným okom stále tak trochu hľadí i na cenu.


Pod nálepkou SP US70 sa skrýva radič Phison E16

PLUSY, MÍNUSY:

+ Špičkový sekvenčný, viacvláknový i aplikačný výkon, v kategórii high-end výhodný pomer cena/výkon, veľký buffer pSLC, o chlp výkonnejší ako XPG Gammix S50 
- Výrazný výkonnostný prepad pri sekvenčnom zápise, vyššie zahrievanie (odporúčame rozšíriť o chladič)


Zahrievanie povrchu SSD – zľava: ADATA XPG Gammix S50, Samsung 980 Pro a Silicon Power US70

 

 

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať