Týždenný súhrn spravodajstva aj na počúvanie
Verzia na počúvanie:
Stanú sa z nás nesmrteľní kyborgovia? Technologický vizionár Ray Kurzweil predpovedá, že do roku 2045 sa ľudia spoja s umelou inteligenciou a stanú sa nesmrteľnými kyborgmi, pričom mozgy budú prepojené s cloudovou technológiou. Očakáva, že umelá inteligencia, nanotechnológia a prepojenie mozgových čipov s cloudom umožnia ľuďom rozšíriť svoje mozgy o virtuálne neuróny a zlepší myslenie. Kurzweil tiež verí, že AI bude schopná stvárniť mŕtvych a vytvoriť umelé telá, čím prekoná biologické limity. Predpokladá pokrok v zdravotných technológiách, ktorý podporí dlhovekosť a nesmrteľnosť.
Batérie elektromobilov sa nabijú za menej ako päť minút a vydržia 50 rokov. Spoločnosť Geely vyvinula novú batériovú technológiu Short Blade, ktorá vydrží 50 rokov a zvládne 3500 nabíjacích cyklov. Batérie sa nabijú z 10 % na 80 % za 17 minút a v chladnom prostredí si zachovajú 90,54 % kapacity. Britská spoločnosť Nyobolt predstavila technológiu ultrarýchleho nabíjania, ktorá nabije batériu na 80 % za štyri a pol minúty. Obe spoločnosti očakávajú, že ich technológie prinesú výrazné zlepšenie v životnosti a rýchlosti nabíjania batérií pre elektrické vozidlá.
Vo vesmíre objavili obrovskú zásobáreň vody. Vedci objavili obrovskú zásobáreň vody v hlbokom vesmíre v blízkosti kvazaru APM 08279+5255, ktorý je vzdialený miliardy svetelných rokov. Táto voda, prevyšujúca 140 biliónov násobok množstva vody na Zemi, je pohlcovaná masívnou čiernou dierou. Objav podporuje teóriu, že voda existuje vo vesmíre od jeho ranných štádií a poskytuje nové poznatky o interakcii vody s čiernymi dierami.
Roboty ovládané živými mozgovými bunkami. Technológia biopočítačov umožňuje robotom byť ovládanými živými mozgovými bunkami prostredníctvom elektrických signálov. Projekty ako DishBrain preukázali schopnosť biopočítačov učiť sa rýchlejšie a efektívnejšie ako tradičné algoritmy umelej inteligencie. Systém MetaBOC umožňuje interakciu biopočítačov s elektronickými zariadeniami, čo vyvoláva etické otázky týkajúce sa vedomia a práv umelo vytvorených inteligentných systémov.
Umelá inteligencia dekóduje emócie z reči tela. Nová metóda využívajúca snímanie pohybu a softvér EMOKINE dokáže dekódovať emócie z pohybov. Tento open source softvér umožňuje analýzu emocionálneho prejavu prostredníctvom 32 štatistických údajov z 12 pohybových parametrov. Štúdie s tanečníkmi preukázali schopnosť softvéru rozpoznať emócie ako hnev, spokojnosť a smútok, čo môže byť prínosom pre psychológiu a analýzu vizuálnych médií.
Rozhovor dvoch hlasových AI priniesol zaujímavé výsledky. Hlasové AI modely Moshi Chat a EVI od Hume preukázali rôzne úrovne úspešnosti v interakciách medzi sebou. Moshi, open source AI model s francúzskym prízvukom, sa počas rozhovoru s EVI zmiatol a stratil súdržnosť. Tento experiment ukázal potenciál a súčasné obmedzenia hlasovej AI technológie, ktorá môže výrazne zmeniť interakciu medzi človekom a počítačom.
Autonómna továreň Xiaomi na výrobu telefónov pracuje úplne bez ľudí. Xiaomi predstavila autonómnu továreň, ktorá bez ľudských pracovníkov vyrobí viac ako 10 miliónov telefónov ročne. Továreň je plne automatizovaná, dokáže sama zisťovať a riešiť problémy a neustále optimalizovať svoje procesy. Tento pokrok predstavuje nový štandard pre inteligentné továrne.
Hyperpersonalizový AI kouč by mal revolučne zlepšiť zdravotný stav aj dĺžku života. Sam Altman a Arianna Huffingtonová spustili Thrive A.I. Health, platformu, ktorá poskytuje personalizované zdravotné odporúčania založené na biometrických a laboratórnych údajoch. Cieľom je zlepšiť zdravotný stav a predĺžiť životy ľudí trpiacich chronickými chorobami pomocou AI. Tento hyperpersonalizovaný prístup má potenciál transformovať systém zdravotnej starostlivosti.
Nový systém zberu svetla pre solárne články. Výskumníci z Univerzity vo Würzburgu vyvinuli systém URPB, ktorý napodobňuje fotosyntézu a zvyšuje účinnosť solárnych článkov na 38 % pomocou štyroch vrstiev farbív. Tento systém prekonáva tradičné kremíkové solárne články a tenkovrstvové články s organickými farbivami, ktoré absorbujú len malú časť spektra.
Energetická efektívnosť teplovzdušných fritéz. Teplovzdušné fritézy sú populárne pre svoje zdravotné a nákladové výhody. Sú údajne efektívnejšie ako elektrické a plynové rúry. Expert Martin Lewis však tvrdí, že rúry môžu byť pri pečení viacerých jedál nákladovo efektívnejšie. Efektivitu fritézy zvýšite plným využitím komory, výberom modelov s rôznymi programami a pravidelným čistením filtrov.
Guľky využívajúce slnečné a umelé svetlo. Spoločnosť WAVJA vyvinula guľky, ktoré sú menšie a 7,5-krát výkonnejšie než solárne panely. Tieto guľky využívajú technológiu Photon Energy System a sú efektívnejšie, až 200-krát viac, než tradičné panely. Spoločnosť plánuje aplikácie od napájania zariadení po priemyselné využitie.
Pokrok v jadrovej fúzii. Čínsky startup Energy Singularity vyvinul tokamak Honghuang 70, ktorý používa vysokoteplotné supravodivé materiály na replikáciu jadrovej fúzie vodíka. Tento tokamak by mohol dosiahnuť hodnotu Q 10, čo by zásadne znížilo závislosť od fosílnych palív. Spoločnosť plánuje do roku 2030 vyvinúť technologický demonštrátor.
AI vytvorila typického predstaviteľa každej krajiny. AI vytvorila obrázky stereotypných predstaviteľov rôznych krajín, čo vyvolalo vlnu kritiky za sexizmus a nepresnosti. Obrázky boli považované za zastarané a nereflektujúce rozmanitosť spoločností.
Liečba mozgovej rakoviny. Nová terapia CAR-T v liečbe glioblastómu preukázala dramatické zmenšenie nádorov v priebehu dní. Terapia využíva imunitný systém pacienta na cielené zasiahnutie rakovinových buniek a preukázala sľubné výsledky v klinických štúdiách.
Elon Musk a ochranný oblek. Elon Musk oznámil, že po pokusoch o atentát plánuje vytvoriť ochranný oblek v štýle Iron Mana. Tvrdí, že dvaja útočníci sa ho v posledných ôsmich mesiacoch pokúsili zabiť a volá po zvýšenej bezpečnosti.
Nabíjanie elektromobilov počas jazdy. Na Floride bola predstavená diaľnica, ktorá dokáže nabíjať elektromobily počas jazdy. Tento projekt využíva technológiu bezdrôtového nabíjania a bude najvýkonnejší svojho druhu na svete, s plánovaným dokončením v roku 2027.
Digitálny život simulovaný AI. Výskumníci Googlu simulovali vznik digitálnych foriem života, ktoré sa samy replikujú. Štúdia, realizovaná v programovacom jazyku Brainfuck, naznačuje možné cesty k vzniku života, aj keď úplná komplexnosť života ešte nebola dosiahnutá.
Inovatívny robot. Robotici z Yale vyvinuli robota, ktorý si dokáže amputovať vlastnú končatinu v prípade potreby a potom ju znova pripojiť. Tento robot tiež dokáže spolupracovať s inými robotmi na prekonanie prekážok.
Mobilný spektrometer. Profesor Peter Rentzepis z Texaskej univerzity A&M vyvinul lacný systém Ramanovho spektrometra prepojeného so smartfónom. Tento systém umožňuje rýchlu a neinvazívnu identifikáciu biologických molekúl v teréne.
Rebríček technologických jednorožcov. Najhodnotnejšou jednorožcovou spoločnosťou je ByteDance s hodnotou 225 miliárd dolárov. SpaceX je najväčší jednorožec v USA, nasleduje OpenAI. Rebríček odráža globálnu dominanciu USA s väčšinovým zastúpením v prvej desiatke.
Jaskyňa na Mesiaci. Vedci objavili jaskyňu neďaleko miesta pristátia Apolla 11, ktorá by mohla slúžiť ako úkryt pre astronautov. Radarové merania naznačujú, že jaskyňa je prístupná a dostatočne veľká pre možné využitie v budúcnosti.
Kompletné znenie správ nájdete na webe nextech.sk