S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement S_1124_Gaming Advertisement

Týždenný súhrn spravodajstva aj na počúvanie

Technológie
0

Verzia na počúvanie:

 

Koncept vlaku s rýchlosťou 22 530 kilometrov za hodinu by dorazil z New Yorku do Los Angeles za 21 minút

Niektoré dobré nápady sú odložené bokom, pretože sú príliš drahé, iné preto, že sú neuskutočniteľné. Patrí medzi ne aj navrhovaný vysokorýchlostný tranzitný systém VHST  schopný jazdiť rýchlosťou až 22 530 kilometrov za hodinu. 

Koncept využívajúci technológiu maglev mal za cieľ revolučne zmeniť cestovanie. Skrátil by cestu z Los Angeles do New Yorku na niečo vyše 20 minút. Tento vlak by použil supravodivosť na prenášanie väčšieho prúdu a potom systém kryogénnej kvapaliny na chladenie magnetov, aby dosiahol tak vysokú rýchlosť. Veľkú prekážku však predstavovala absencia efektívneho železničného systému v USA.

Na rozdiel od Európy, kde sú vlaky bežným spôsobom dopravy, sa Američania vo veľkej miere spoliehajú na osobné vozidlá, a to pre vysoký podiel motorových vozidiel na obyvateľa. Okrem toho je v USA pre obrovské vzdialenosti často pohodlnejšou možnosťou cestovania na dlhé vzdialenosti lietanie.

Myšlienka vlaku s rýchlosťou 22 530 kilometrov za hodinu sa môže zdať extrémna, navyše o praktickosti takéhoto systému v krajine, ktorá je viac zvyknutá na jazdu autom alebo lietanie, možno pochybovať. Vlaky maglev však už existujú. Napríklad Sky Train v Číne je najrýchlejší a dokáže jazdiť rýchlosťou 1000 kilometrov za hodinu.

Nové betónové tehly sú vyrobené zo zbúraných budov a CO₂

Nový proces s názvom “systém cirkulácie uhličitanu vápenatého v stavebníctve” prináša revolúciu do stavebného priemyslu tým, že vytvára obnoviteľné betónové tehly s využitím stavebného odpadu a CO2 zo vzduchu. Cieľom tohto inovatívneho prístupu, ktorý vyvinuli výskumníci z Tokijskej univerzity, je znížiť emisie skleníkových plynov, ktoré vznikajú pri tradičných metódach výroby betónu, pri ktorých sa na výrobu vápnika využíva ohrev vápenca.

Opätovným využitím stavebného odpadu a CO2 na výrobu betónových tehál z uhličitanu vápenatého sa eliminuje potreba ťažby vápenca, ktorý je vyčerpateľným zdrojom. Tehly, ktoré výskumníci vyrobili v roku 2021, boli pôvodne relatívne malé a mali nízku pevnosť v porovnaní s bežnými tehlami.

Vedci však nedávno zobrali betón zo zdemolovanej školskej budovy a rozomleli ho na jemný prášok, ktorý potom v priebehu troch mesiacov zmiešali s CO2, aby vytvorili obnoviteľné betónové tehly. Výsledkom je tlaková tehla, ktorá je dostatočne pevná a veľká na to, aby sa dala použiť pri stavbe domov a chodníkov. Táto udržateľná alternatíva k tradičnému betónu má potenciál výrazne znížiť emisie uhlíka a bojovať proti klimatickým zmenám.  

Deep-Live-Cam vám umožní stať sa vo videohovore kýmkoľvek

Na internete sa rýchlo šíri AI nástroj na deepfake, ktorý vám umožní stať sa kýmkoľvek počas videohovoru pomocou jednej fotografie. Softvérový balík s otvoreným zdrojovým kódom s názvom Deep-Live-Cam získava značnú popularitu pre svoju schopnosť extrahovať tvár osoby z jednej fotografie a použiť ju na inú osobu počas živého videa z webovej kamery. Projekt s otvoreným zdrojovým kódom sa nakrátko dostal na prvé miesto v zozname trendových repozitárov GitHubu.

Deep-Live-Cam, ktorý je k dispozícii na stiahnutie zadarmo, sa vyvíja od konca roku 2023. Popularitu získal nedávno vďaka sérii virálnych videí, ktoré kolujú na X (platforma predtým známa ako Twitter) a ktoré odhaľujú možnosti softvéru. Deep-Live-Cam dokáže nasnímať jednu fotografiu tváre človeka a okamžite ňou prekryť živé video z webovej kamery.

Softvér s umelou inteligenciou v reálnom čase replikuje pózu, osvetlenie a výrazy osoby na webovej kamere. Hoci výsledky môžu mať určité nedostatky, táto technológia odhaľuje významný pokrok v metódach klamania na diaľku. V jednom z najpopulárnejších videí, ktoré kolujú online, vidieť, ako sa používateľ X Joao pomocou Deep-Live-Cam postupne premieňa na generálneho riaditeľa spoločnosti Meta Marka Zuckerberga, ako aj na hercov Hugha Granta a Georgea Clooneyho.

Deep-Live-Cam funguje tak, že deteguje tváre v zdrojovom aj cieľovom obraze a potom použije vopred vycvičený model AI nazývaný inswapper na vykonanie výmeny tvárí. Na zlepšenie kvality prehodených tvárí a opravu akýchkoľvek artefaktov sa používa ďalší model s názvom GFPGAN.Model inswapper, trénovaný na veľkom súbore údajov s miliónmi obrázkov tvárí tisícok ľudí s rôznymi výrazmi a za rôznych svetelných podmienok, dokáže predpovedať, ako by osoba mohla vyzerať z rôznych uhlov a s rôznymi výrazmi.

Na Marse je možno tekutá voda a v nej aj živé organizmy

Planetárni vedci použili obrovské množstvo údaje zozbieraných pristávacím modulom NASA InSight, ktorý zaznamenával geologickú aktivitu na Marse počas štyroch rokov, aby odhalili, že v kôre Marsu v hĺbke mnohých kilometrov môže existovať voda.  Zistená voda nikde nie je blízko povrchu Marsu, ktorý je dnes 1000-krát suchší ako najsuchšia púšť na Zemi.

Nachádza sa 11,5 až 20 kilometrov pod povrchom v trhlinách. Seizmometer modulu InSight zachytil rôzne typy seizmických vĺn spôsobených otrasmi, geologickou aktivitou a meteoritmi bombardujúcimi povrch. Dôležité je, že tieto vlny poskytujú veľa informácií o svete pod nimi. Rýchlosť seizmickej vlny závisí od toho, z čoho hornina pozostáva, či má trhliny a čím sú tieto trhliny vyplnené.

Výskumníci potom vložia tieto seizmické údaje z Marsu do programov na simulácie. Sú to rovnaké počítačové modely, ktoré geológovia používajú na mapovanie hydrologických kolektorov (podzemných vrstiev hornín a sedimentov nasiaknutých vodou) na Zemi alebo zdrojov plynu hlboko pod zemou.

Vedci predpokladajú, že Červená planéta kedysi hostila veľké jazerá a rieky, no asi pred 3 miliardami rokov sa veľká časť tejto vody stratila vo vesmíre po tom, čo Mars postupne stratil svoju izolačnú atmosféru. Napriek tomu mohlo do podložia odtiecť aj obrovské množstvo vody. Nie je jasné, ako veľa, ale najnovšie zistenie vody naznačuje, že v hlbokej kôre Marsu by sa mohlo nachádzať značné množstvo vody.

Možná existencia vody vyvoláva otázku, či tam dole môže byť aj nejaký život. Aj na Zemi totiž nájdeme mikrobiálny život hlboko pod povrchom, kde sú skaly nasýtené vodou a je tam zdroj energie. Hoci povrch Marsu môže byť skutočne drsný, je pravdepodobné, že odolným formám života by sa mohlo dariť v hlbokom vodnatom podzemí.

Inovatívny materiál by mohol spôsobiť revolúciu v chladiacich systémoch

Vedci objavili pozoruhodnú vlastnosť materiálu, ktorá môže priniesť revolúciu do chladiacich systémov. Tento prelomový objav by mohol viesť k vývoju ekologických polovodičových chladiacich technológií, ktoré sú tiché, kompaktné, bez použitia chladiacich kvapalín a plynov alebo dokonca pohyblivých častí a umožňujú presnú reguláciu teploty.

Spomínaný materiál je magnetická zliatina niklu, kobaltu, mangánu a india s tvarovou pamäťou, ktorý možno deformovať a preformovať prostredníctvom fázového prechodu vyvolaného teplom alebo magnetickým poľom. Tento proces umožňuje materiálu absorbovať a uvoľňovať teplo, pričom sa využíva magnetokalorický efekt na zabezpečenie chladenia bez škodlivých plynov.

Výskumníci z Národného laboratória Oak Ridge patriaceho americkému ministerstvu energetiky zistili, že chladiaca kapacita zliatiny sa strojnásobuje vďaka teplu obsiahnutému v lokálnych hybridných módoch magnónov čiže spinových vĺn a fonónov čiže kvantovej verzie vibrácií, ktoré vznikajú v dôsledku neusporiadanosti systému. Skúmaním materiálu v stave neusporiadanosti vedci dokázali zvýšiť jeho kapacitu akumulácie tepla.

Inovácia by mohla mať široké využitie, napríklad pri chladení dátových centier, ktoré spotrebujú 10 až 50-krát viac energie ako bežné kancelárske budovy, a znižovaní spotreby energie. Manipuláciou tepelných vlastností materiálu prostredníctvom magnetizmu by bolo možné využívať účinnejšie a ekologickejšie riešenia chladenia. Tento objav otvára nové možnosti pre vývoj špičkových polovodičových materiálov pre chladiace aplikácie.

Zariadenie, ktorým uzdravíte svoje črevá a upokojíte myseľ

Zlepšite svoju fyzickú a duševnú pohodu pomocou HEAL+ a CALM+, dvoch nositeľných zariadení navrhnutých na zlepšenie zdravia čriev a zmiernenie stresu. HEAL+ je nositeľné zariadenie, ktoré si jednoducho omotáte okolo pása.

Využíva nízkoúrovňovú laserovú terapiu na zníženie zápalu a bolesti spojenej s črevnými poruchami, ako je IBS (syndróm dráždivého čreva) Crohnova choroba.

Okrem toho posilňuje imunitné funkcie a zlepšuje náladu reguláciou rovnováhy črevných mikroorganizmov, zlepšuje trávenie a krvný obeh. CALM+ je zariadenie, ktoré sa nosí na krku a ktoré stimuluje blúdivý nerv (nervus vagus) na uvoľňovanie upokojujúcich neurotransmiterov ako acetylcholín a sérotonín, chemikálií, ktoré sú spojené s pokojom, čím znižuje stres a podporuje relaxáciu len za 15 minút.

Zariadenie obsahuje zabudované snímače, ktoré integrujú optické merania srdca, čo vám umožní prispôsobiť dávkovanie na dosiahnutie optimálneho výsledku. Obe zariadenia sa ľahko používajú, sú prenosné a pohodlné, takže si ich môžete vziať kamkoľvek so sebou.

Aplikácia Kineon poskytuje odborné poradenstvo, personalizované programy a sledovanie pokroku na podporu vašej cesty za zdravím. Kombináciou terapie červeným svetlom a stimulácie blúdivého nervu ponúkajú zariadenia HEAL+ a CALM+ holistický prístup k zlepšeniu vášho celkového zdravia.

V rámci kampane na portáli Indiegogo ich teraz môžete získať ako súpravu za 325 eur.

Hyperauto NILU s výkonom 1000 koní odmieta nové technológie

Spoločnosť NILU27 predstavila športové auto s výkonom 1000 koní, ktoré odmieta elektrický pohon a digitalizáciu v prospech surového zážitku z jazdy. Hyperauto s cenou 3,7 milióna dolárov je vybavené 6,5-litrovým motorom V12, podvozkom z uhlíkových vlákien a analógovým ovládaním. Dizajnér spoločnosti Saša Selipanov považuje auto za odvážny odklon od rastúceho trendu elektrických vozidiel.

Masívne brzdové doštičky Brembo ovládajú spomaľovanie vozidla, ktoré jazdí na robustných športových pneumatikách Michelin. Kabína obklopuje vodiča niekoľkými manuálnymi tlačidlami, sériou analógových ukazovateľov a žiadnymi digitálnymi displejmi.

Uvedenie hyperauta na trh čelí výzvam vyplývajúcim z globálnych predpisov o elektrifikácii a nariadení zameraných na zvýšenie palivovej účinnosti a bezpečnosti vozidiel. Napriek posunu trhu smerom k elektromobilom zostáva hyperauto NILU verné tradičnej technológii motora a analógovému interiéru, čím sa odlišuje od moderných dizajnov automobilov.

Zatiaľ čo ostatní výrobcovia prechádzajú na ekologické pohonné jednotky, NILU ponúka jedinečnú alternatívu pre nadšencov, ktorí hľadajú zážitok z vysokovýkonného vozidla so zameraním na starú technológiu motora. So sprísňovaním predpisov pre elektromobily môže trh s hyperautami zaznamenať posun smerom k elektrifikácii, ale zatiaľ NILU uspokojuje vodičov túžiacich po vzrušení z hyperáut so spaľovacím motorom.  

Inovatívne koleso mení svoj tvar v reálnom čase

Kórejskí výskumníci sa inšpirovali povrchovým napätím kvapky vody a vytvorili koleso, ktoré mení tvar v reálnom čase a ľahko si poradí s nerovnými povrchmi a vysokými prekážkami. Umožní to vývoj invalidných vozíkov alebo mobilných robotov, ktoré lepšie zvládnu drsný terén. Problém, ktorý predstavuje nerovný terén, možno prekonať pomocou pásového lokomočného systému, špeciálne navrhnutého mechanizmu, ktorý zväčšuje plochu kolesa.

Pásový systém je však obmedzený na relatívne nízke rýchlosti a spotrebúva viac energie ako systém s kolesami, a to z dôvodu vysokého trenia spôsobeného zvýšeným kontaktom systému so zemou. Používanie bezvzduchových čiže nepneumatických pneumatík na prekonávanie náročných terénov poskytuje výhodu v tom, že sú odolné proti prepichnutiu, prepúšťaniu vzduchu a prasknutiu. No ich tuhosť znamená, že nevynikajú pri prekonávaní prekážok, pretože sú menej deformovateľné alebo menej schopné prispôsobiť sa terénu, po ktorom sa pohybujú.

Vedci teraz vytvorili koleso s premenlivou tuhosťou, ktoré dokáže prekonať nerovný terén a prekážky pri zachovaní výhod bežného kolesa jazdiaceho na rovnom povrchu. Inšpirovali sa povrchovým napätím kvapaliny, ktoré je výsledkom nerovnováhy príťažlivých alebo kohéznych síl medzi molekulami. Zatiaľ čo molekula v kvapaline pôsobí kohéznymi silami na ostatné molekuly vo všetkých smeroch, molekula na povrchu kvapaliny pôsobí kohéznymi silami len dovnútra.

Keď sa v kvapke zvýši kohézna sila povrchových molekúl, zvýši sa aj čistá sila, ktorá ťahá molekuly kvapaliny dovnútra, čo vedie k tomu, že sa kvapka vráti do kruhového tvaru. Kľúčovým aspektom deformovateľného kolesa je jeho „inteligentná reťazová štruktúra“, ktorá pozostáva z reťaze blokov okolo vonkajšej strany kolesa, spojených drôtenými špicami s protiľahlými stranami centrálneho náboja.

Zmenou medzery medzi oboma stranami náboja mohli výskumníci meniť dĺžku špicov, a tým aj tvar vonkajšej reťaze. Zväčšením medzery medzi nábojmi sa špice skrátili, čím sa reťaz blokov zatlačila dovnútra a vytvorila kruhové koleso na rýchly pohyb. Jej zmenšením sa špice drôtu predĺžili a reťaz sa uvoľnila, čo kolesu umožnilo deformovať sa a prekonávať prekážky, na ktoré narazilo.

Výskumníci testovali svoje prispôsobiteľné koleso na dvojkolesovom invalidnom vozíku a štvorkolesovom vozidle a zistili, že každé z nich sa dokáže prispôsobiť a jazdiť po vysokých schodoch a nepravidelne tvarovaných skalách, ktoré sú 1,2-krát vyššie, ako je polomer kolesa.

Zariadenie proti plytvaniu vodou pri sprchovaní

Rani East-Jeffsová, tínedžerka z Austrálie, vynašla zariadenie s názvom Aqua Loop na šetrenie vodou. Na tento nápad prišla, keď sledovala, ako voda steká do odtoku, pokiaľ čakala, kým zo sprchy začne tiecť teplá voda. Zariadenie využíva samostatne potrubia, elektronické obvody a elektromagnetické ventily na monitorovanie a vypúšťanie vody pri požadovanej teplote.

Rani si uvedomila, že zakaždým, keď čakala, kým sa jej sprcha zohreje, minula 5 litrov vody. Jej vynález by mohol štvorčlennej domácnosti ušetriť približne 2628 litrov vody ročne, čím by majiteľom domov pomohol ušetriť peniaze a chrániť životné prostredie.

Rani bude spolupracovať s mentormi na komercializácii svojho výrobku, ktorý má potenciál globálne ovplyvniť úsilie o šetrenie vodou, najmä v oblastiach postihnutých suchom.  

Bežne dostupný liek obnovuje funkciu na čistenie starnúcich mozgov

Zistilo sa, že liek používaný na vyvolanie pôrodu u tehotných žien omladzuje systémy na čistenie odpadu v mozgu starnúcich myší. Tento objav by mohol viesť k novej liečbe Alzheimerovej a Parkinsonovej choroby. Ak sa v mozgu hromadia bielkoviny, môže to spôsobiť neurodegeneratívne ochorenia, ako sú Alzheimerova a Parkinsonova choroba. Dánsky neurológ Maiken Nedergaard ako prvý identifikoval glymfatický systém, ktorý využíva mozgovomiechový mok na odstraňovanie odpadu z mozgu.

Nedergaardov tím sa zameral na lymfatické cievy nazývané lymfangiony, ktoré sú čerpadlami odvádzajúcimi znečistený mozgový mok z mozgu. Ako myši starnú, tieto čerpadlá sa stávajú menej účinnými, čo vedie k zhoršeniu kognitívnych funkcií. Vedci zistili, že starším myšiam vyteká z mozgu o 63 % menej znečisteného mozgovomiechového moku ​​v porovnaní s mladšími myšami.

Použitím lieku nazývaného prostaglandín F2α sa tímu podarilo obnoviť funkciu týchto čerpadiel u starších myší, čím sa zlepšil odtok odpadu z mozgu. Ak bude tento postup úspešný v pokusoch na ľuďoch, mohol by ponúknuť nový spôsob boja proti kognitívnym poruchám a neurodegeneratívnym ochoreniam.  

Prelomová technológia umožní premeniť akýkoľvek predmet alebo budovu na solárny panel

Vedci z Oxfordskej univerzity dosiahli prelom v technológii solárnej energie, keď vyvinuli nový prístup, ktorý by mohol znížiť potrebu tradičných solárnych panelov a solárnych fariem. Inovatívny materiál, ktorý vytvorili, sa dá použiť na predmety každodennej potreby, ako sú batohy, autá a mobilné telefóny, a umožňuje im vyrábať solárnu elektrinu. Tento nový materiál pohlcujúci svetlo je tenký a pružný, takže je vhodný na pokrytie takilometrover akéhokoľvek povrchu.

Uložením viacerých vrstiev pohlcujúcich svetlo do jedného solárneho článku vedci dokázali využiť širší rozsah svetelného spektra, čo viedlo k zvýšeniu výroby energie zo slnečného svetla. Ich prístup založený na spájaní viacerých vrstiev bol nezávisle certifikovaný na dosiahnutie viac ako 27 % energetickej účinnosti, čo zodpovedá výkonu tradičných kremíkových fotovoltických článkov. Výskumníci sa domnievajú, že ďalším vývojom by sa mohla dosiahnuť účinnosť vyššia ako 45 %.

Táto prelomová technológia ponúka nielen vyššiu energetickú účinnosť, ale aj univerzálnosť, keďže ultratenký materiál možno aplikovať na rôzne povrchy. S hrúbkou niečo vyše jedného mikrónu je takilometrover 150-krát tenší ako kremíková doštička, čím ponúka flexibilnejšie a nákladovo efektívnejšie riešenie na výrobu solárnej energie. Vedci predpokladajú, že ich inovatívny prístup nielen zníži náklady na solárnu energiu, ale zároveň z nej urobí najudržateľnejšiu formu obnoviteľnej energie.

Celosvetové priemerné náklady na solárnu elektrinu už od roku 2010 výrazne klesli a inovácie, ako sú tenkovrstvové perovskitové povlaky, by mohli ďalej znížiť náklady a znížiť potrebu kremíkových panelov a tradičných solárnych fariem. Práca výskumníkov má komerčný potenciál, pričom spoločnosti ako Oxford PV už vyrábajú perovskitovú fotovoltiku vo veľkom rozsahu.

Hemostatický gél zastaví krvácanie zo strelných rán za pár sekúnd

Americký úrad FDA povolil používanie Traumagelu, nového hemostatického gélu vyrobeného z rias a húb, na zastavenie stredne silného až silného krvácania. Tento inovatívny výrobok vyvinutý spoločnosťou Cresilon so sídlom v Brooklyne sa môže aplikovať priamo do rán na rýchle zastavenie krvácania, vďaka čomu je účinnejší a bezpečnejší ako tradičné metódy, ako napríklad obkladanie rán gázou.

Predchádzajúci výrobok spoločnosti s názvom Vetigel už preukázal svoju účinnosť vo viac ako 10 000 veterinárnych ambulanciách, čo dokazuje jeho potenciál zachraňovať životy domácich zvierat. Na základe tohto úspechu spoločnosť Cresilon rozšírila svoju činnosť v očakávaní uvedenia Traumagelu na trh, otvorila zariadenie na výrobu biomateriálov v Brooklyne, ktoré bude schopné uspokojiť dopyt po Traumagele, keď bude produkt uvedený na trh koncom tohto roka, a nadviazala partnerstvá s hlavnými distribútormi zdravotníckej starostlivosti.

Liek Traumagel vznikol s cieľom poskytnúť rýchle a účinné riešenie na zastavenie krvácania, najmä v prípadoch strelných poranení. Keďže o túto technológiu prejavilo záujem ministerstvo obrany, spoločnosť Cresilon skúma aj širšie možnosti využitia, napríklad na stabilizáciu traumatických poranení mozgu u vojakov.

Spoločnosť sa v súčasnosti zameriava na uvedenie Traumagelu na trh a školenie záchranárov a lekárov o jeho používaní. Očakáva sa, že naučiť sa používať Traumagel u ľudí bude jednoduchšie ako v prípade Vetigelu, keďže aplikácia produktu je cielenejšia a jednoduchšia. Tento pokrok v hemostatickej technológii má potenciál zachrániť životy a zlepšiť výsledky, najmä v núdzových situáciách, ako sú zranenia na bojisku.

Inovatívna technológia premieňa odpadové mikroplasty na cenný grafén

Vedci z Univerzity Jamesa Cooka vyvinuli prevratnú technológiu, ktorá dokáže premeniť mikroplasty na grafén, veľmi hodnotný a univerzálny materiál s výnimočnou pevnosťou a vodivosťou. Táto inovácia je významným krokom k riešeniu globálnej krízy znečistenia plastmi, keď milióny ton plastového odpadu každoročne poškodzujú naše oceány, voľne žijúce živočíchy a ekosystémy.

Mikroplasty, čo sú drobné úlomky plastov, predstavujú vážnu hrozbu pre morské živočíchy a v konečnom dôsledku môžu skončiť v potravinovom reťazci človeka. Tieto nerozložiteľné čiastočky majú schopnosť absorbovať škodlivé organické znečisťujúce látky, čím vyvolávajú čoraz väčšie obavy environmentálnych vedcov.

Tím z Univerzity Jamesa Cooka pod vedením profesora Mohana Jacoba a Dr. Adeela Zafara vyvinul proces nazvaný syntéza atmosférickou plazmou generovanou mikrovlnami , ktorý dokáže premeniť mikroplasty zo zdrojov, ako sú plastové fľaše, na grafén. Tento uhlíkový materiál s hrúbkou jedného atómu je pevnejší ako oceľ, ľahší ako hliník a vedie elektrický prúd efektívnejšie ako meď.

Premena plastového odpadu na materiály s vyššou hodnotou namiesto jeho jednoduchého rozbitia sa nazýva upcyklovanie a predstavuje ekologickejšiu alternatívu k súčasným metódam recyklácie. Podľa výskumníkov približne 30 miligramov mikroplastov vyprodukovalo za 1 minútu takilometrover 5 miligramov grafénu.

Premena mikroplastov na grafén otvára široké možnosti pre priemyselné odvetvia, ako je elektronika a čistenie vody. Tento výskum predstavuje významný míľnik v environmentálnej vede a zásadný krok k zmierneniu nepriaznivých účinkov znečistenia ekosystémov plastmi.  

S novou technológiou sú lietadlá na vodíkový pohon už na dosah

Výskumníci zo švédskej Chalmersovej technickej univerzity vytvorili výmenník tepla, vďaka ktorému by sa lietadlá na vodíkový pohon mohli stať realitou. Táto inovatívna technológia prenáša teplo medzi podchladeným vodíkom a motorom, čím zvyšuje účinnosť paliva a dolet.

„Každé zvýšenie teploty o stupeň znižuje spotrebu paliva a zvyšuje dolet,“ vysvetlil Carlos Xisto, docent z Chalmersovej univerzity. To znamená efektívnejšie lety a potenciálne nižšie náklady pre cestujúcich. Väčšina leteckej dopravy v okruhu 1200 kilometrov by mohla byť podľa vedcov realizovaná pomocou lietadiel na vodíkový pohon už od roku 2045. A prvé komerčné lety s vodíkom by sa vo Švédsku mali uskutočniť už v roku 2028.

Lietadlá poháňané vodíkom by mohli v severských krajinách do roku 2045 pokrývať až 97 % všetkých vnútrozemských letových trás a 59 % objemu pasažierov. Tým sa však výhody nekončia. Nové palivové nádrže navrhnuté pre tieto lietadlá sú ľahšie ako tradičné nádrže na „špinavé palivo“, čo znamená ešte väčšiu úsporu paliva. Navyše je tu potenciál zvýšiť dolet štandardného komerčného lietadla až o 10 % (čo je asi 720 kilometrov).

Humanoidný robot G1 za 16 000 USD je pripravený na hromadnú výrobu

Čínska Unitree Robotics predstavila verziu svojho humanoidného robota G1 už pripravenej na sériovú výrobu. Prvá verzia humanoida spoločnosti mala cenu 90 000 USD, no čoskoro sa k nej pridal oveľa lacnejší a schopnejší model s názvom G1. Ten má tvár podobnú priezoru a ruky s tromi prstami, zatiaľ čo predchádzajúci model mal len akési pahýle.

Za niekoľko krátkych mesiacov od májového predstavenia inžinieri doladili univerzálneho robota tak, aby spĺňal požiadavky na hromadnú výrobu. Video to demonštruje ako G1 predvádza skákanie, krútenie sa a tanečné pohyby, ako aj schopnosť vyliezť po schodoch posypaných troskami a upraviť chôdzu v reálnom čase, zdolávať prekážky s rôznou výškou a rozbehnúť sa. Dokonca ustál aj sotenie a podnožku jedného z členov vývojárskeho tímu.

Humanoid má výšku 1,32 metrov a hmotnosť 35 kg. Na jeho prednej strane s LED krúžkom je 3D LiDAR a hĺbková kamera RealSense. Súčasťou je pole mikrofónov s potlačením hluku na hlasové príkazy a 5 W stereo reproduktor na odpovede. Všetka kabeláž je vedená vnútri, čo zabezpečuje čisté línie a bezproblémovú prevádzku. 

Súčasťou balenia je rýchloupínacia batéria približne na 2 hodiny používania na jedno nabitie. Kĺby ponúkajú spolu 23 stupňov voľnosti a cena sa začína na 16 000 dolároch.

NanoPhone: Smartfón menší ako kreditná karta za 110 dolárov

Ak máte už dosť gigantických smartfónov, možno oceníte maličký telefón, ako je NanoPhone. Je menší ako kreditná karta a ideálny na chvíle, keď potrebujete niečo mimoriadne kompaktné a ľahké. NanoPhone je tak šikovné riešenie, ako zostať v spojení aj bez nadbytočnej hmotnosti. Meria len 3,5 palca na dĺžku a necelé 2 palce na šírku, ale napriek tomu je plnofunkčný s pripojením 4G a Wi-Fi na bezproblémové surfovanie a používanie sociálnych aplikácií. Má aj prednú a zadnú kameru na fotografie a videá.

Hoci smartfón beží na systéme Android 10, má dizajn podobný iPhonu a vďaka kompaktným rozmerom, odolnej konštrukcii, podpore dvoch SIM kariet a možnosti rozšírenia úložiska prostredníctvom slotu microSD je výbornou voľbou pre cestovateľov. V súčasnosti sa NanoPhone ponúka za 109,99 USD, čo je 45 % zľava z pôvodnej ceny.

Umelá inteligencia pohľadom na váš jazyk dokáže zistiť, či ste chorí

Nový typ umelej inteligencie pre oblasť zdravia dokáže presne zistiť zdravotný stav jednoduchým pohľadom na váš jazyk. Lekárski výskumníci navrhli AI asistenta tak, aby hľadal špecifické farby a stavy na jazyku. Algoritmus, ktorý stojí za umelou inteligenciou, sa ukázal taký účinný, že dokáže presne odhaliť stavy, ktorými pacient trpí, až v 98 percentách prípadov. Nová AI bola podrobne opísaná v článku publikovanom v časopise Technologies.

Výskumníci použili 5260 fotografií získaných z fakultných nemocníc a vložili ich do algoritmu. Všetky fotografie boli od rôznych pacientov, z ktorých všetci trpeli rôznymi ochoreniami, ako je COVID-19 či gastrointestinálne problémy. V testoch dokázal AI asistent presne zistiť, akým ochorením pacient trpí, len na základe preskúmania farby jeho jazyka. Vytvorenie tohto systému však nebolo jednoduché.

Výskumníci najprv urobili viac ako 5200 fotografií jazykov pacientov a potom pridali príslušné informácie o ich diagnózach pomocou šiestich samostatných algoritmov strojového učenia. To im umožnilo presne predpovedať farbu jazyka za akýchkoľvek svetelných podmienok. Výskumníci tvrdia, že farba, hrúbka a tvar jazyka môžu odhaliť „množstvo zdravotných ťažkostí“ a vytvorenie umelej inteligencie schopnej tomu porozumieť pomôže lekárom oveľa spoľahlivejšie odhaliť a diagnostikovať ochorenia.

Rimac Nevera R: Najrýchlejší elektromobil na svete s maximálkou 412 kilometrov za hodinu

Spoločnosť Rimac predstavila modernizovaný model Nevera R, ktorý je teraz najrýchlejším sériovo vyrábaným elektromobilom na svete s ohromujúcimi hodnotami zrýchlenia. Už štandardná Nevera bola vysoko oceňovaná pre svoje výkony, ale spoločnosť sa rozhodla posunúť hranice ešte ďalej s modelom Nevera R.

Nová batéria je ľahšia a efektívnejšia, čo umožňuje vozidlu dosiahnuť zrýchlenie 0 – 100 kilometrov za hodinu len za 1,74 sekundy a maximálnu rýchlosť 412 kilometrov za hodinu. Celkový výkon systému sa zvýšil na 2107 koní, čo je o 193 koní viac oproti štandardnej Nevere. To z modelu Nevera R robí momentálne najrýchlejšie sériovo vyrábané elektrické vozidlo na svete.

Nevera R je navrhnutá ako stroj zameraný na okruh, má masívne zadné krídlo, karbónovo-keramické brzdy a aktualizovaný softvér uprednostňujúci výkon pred dojazdom. Toto vozidlo nanovo definovalo, čo znamená byť rýchly medzi elektromobilmi, a stanovilo nové štandardy zrýchlenia a rýchlosti.

O cene sa nehovorí, ale nemožno očakávať, že bude nízka, keďže výroba bude obmedzená len na 40 modelov.  

Prototyp čipu využíva svetlo na rýchly a efektívny prenos dát

Štyria tínedžeri z okresu Fairfax vo Virgínii vytvorili superčip poháňaný svetlom, ktorý by mohol priniesť revolúciu do dátových centier. Tomuto projektu sa venuje ich spoločnosť Procyon. Čip využíva svetlo namiesto elektriny na rýchlejší a efektívnejší prenos informácií. 

Táto inovácia by mohla výrazne znížiť negatívny vplyv dátových centier na životné prostredie, keďže v súčasnosti produkujú 1 % znečistenia súvisiaceho s energiou, ktoré otepľuje planétu, a vyžadujú veľké množstvo vody na chladenie. Maličký superčip vyžaruje minimálne množstvo tepla, čím znižuje potrebu rozsiahlej chladiacej infraštruktúry. Investori zo Silicon Valley prejavili záujem o financovanie projektu.  

Nová metóda na sťahovanie uhlíka z ovzdušia je 6x rýchlejšia

Vedci z Texaskej univerzity v Austine urobili prevratný objav v oblasti ukladania uhlíka, ktorý by mohol priniesť revolúciu v boji proti znečisteniu ovzdušia. Najbežnejší spôsob skladovania uhlíka dnes zahŕňa jeho zachytávanie a vstrekovanie do podzemných nádrží. Hrozby tu však predstavujú únik, kontaminácia podzemnej vody a seizmické problémy.

Navyše niektoré oblasti sveta na to jednoducho nemajú geologické podmienky. Nová metóda umožňuje rýchle a bezpečné uskladnenie uhlíka zachyteného z atmosféry bez potreby použitia škodlivých urýchľovačov. Táto technika zahŕňa tvorbu hydrátov oxidu uhličitého, ktoré sa podobajú ľadovým útvarom a môžu byť ponorené v mori. Použitie horčíka ako hnacej sily umožňuje šesťkrát rýchlejšiu tvorbu hydrátov ako doteraz.

Ešte lepšie je, že metóda je podporovaná morskou vodou, takže je ľahko realizovateľná pre každú prímorskú krajinu na svete. Znečistenie uhlíkom je hlavným prispievateľom ku globálnemu otepľovaniu, a hoci je prechod na čistú energiu nevyhnutný, odstraňovanie uhlíka je tiež kľúčové. Vďaka tejto inovácii je ukladanie uhlíka realizovateľnejšie v celosvetovom rozsahu, čo nás približuje k dosiahnutiu udržateľnej budúcnosti.

Prvé zariadenie na diaľkové ovládanie ľudskej mysle

Juhokórejskí vedci vyvinuli prvé zariadenie na svete, ktoré dokáže diaľkovo ovládať ľudskú myseľ. Prelomový prístroj  využíva magnetické polia na manipuláciu s mozgom na diaľku. Táto technológia má potenciál pomôcť nám lepšie pochopiť funkcie mozgu, liečiť neurologické poruchy a vyvíjať umelé neurónové siete a technológie rozhrania mozog – počítač.

Podľa riaditeľa juhokórejského Centra pre nanomedicínu Cheona Jinwoo ide o prvú technológiu na svete, ktorá voľne ovláda špecifické oblasti mozgu pomocou magnetických polí. Zariadenie bolo testované na myšiach, pričom výsledkom bolo posilnenie materského správania a zvýšenie chuti do jedla, keď boli cielené špecifické oblasti mozgu.

Hoci myšlienka diaľkového ovládania mysle môže znieť znepokojivo, táto metóda si vyžaduje prístup k zmagnetizovaným nanočasticiam a zariadeniam na magnetické pole s blízkym dosahom. Vývoj tohto zariadenia na diaľkové ovládanie mysle otvára nové možnosti pochopenia funkcií mozgu a liečby mozgových porúch v budúcnosti.

Mesiac by sa mohol stať bioskladom na ochranu biodiverzity Zeme

Vedci uvažujú o vytvorení úložiska na Mesiaci, ktoré by zachovalo biodiverzitu Zeme. Keďže niekoľko druhov na Zemi čelí vyhynutiu v dôsledku zmeny klímy a ľudskej činnosti, uchovanie na Mesiaci môže byť spôsob, ako ich zachrániť. Mesačné prostredie so stabilnými teplotami a celkovou stabilitou sa považuje za ideálne miesto na dlhodobé uskladnenie, keďže podmienky na Zemi sa neustále rýchlo menia. Koncepcia zahŕňa lunárnu bioúschovňu, kde by sa biologický materiál zo Zeme mohol uchovávať v kryokonzervovanej forme.

Zámerom je chrániť ohrozené druhy na Zemi, pričom konečným cieľom je kryokonzervácia väčšiny druhov. Kryokonzervácia zahŕňa uloženie biologických materiálov, ako sú spermie, bunky a embryá, v zmrazenom stave na budúce použitie. Zatiaľ čo rastlinné exempláre možno uchovávať pri arktických teplotách, živočíšne exempláre si vyžadujú oveľa nižšie teploty (až -196 stupňov Celzia), ktoré je na Zemi ťažké dosiahnuť, ale podmienky na Mesiaci sú ideálne.

Jeho polárne oblasti obsahujú trvalo zatienené krátery, kde môžu teploty dosahovať až -246 stupňov Celzia. Tento nápad je vytvorený podľa vzoru globálneho trezora semien na Špicbergoch v Nórsku, ale s ďalšou výhodou zvýšenej bezpečnosti vďaka vzdialenosti Mesiaca od Zeme. Trezor umiestnený na polárnom kruhu zažil v roku 2017 záplavy v dôsledku vyšších teplôt, čo predstavovalo nebezpečenstvo pre uchovávané semená. 

V prípade úložiska na Mesiaci môže spôsobiť problémy vesmírna radiácia a nedostatok gravitácie, vynárajú sa aj obavy týkajúce sa nákladov a priorít takéhoto projektu. Zástancovia sa však domnievajú, že mesačný biosklad by mohol pomôcť ochrániť biodiverzitu na Zemi, poskytnúť zálohu pre prípad prírodných katastrof a podporiť budúci výskum vesmíru.  Štúdia bola publikovaná v časopise BioScience

Kompletné znenie správ nájdete na webe nextech.sk

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať