Nová technológia odstraňuje viac ako 98 % nanoplastov z vody
Výskumníci z Univerzity v Missouri vyvinuli novú metódu, ktorá dokáže z vody odstrániť viac ako 98 % nanoplastov pomocou prírodných tekutých zložiek s nízkou toxicitou. Rozpúšťadlo, ktoré tím vytvoril, pláva na povrchu vody, priťahuje mikroskopické plastové častice a vynáša ich na povrch, kde sa dajú ľahko odstrániť. Táto technika bola účinná pri odstraňovaní takmer všetkých nanoplastových guľôčok z kontaminovaných vzoriek vody, pričom v slanej vode bola úspešnosť až 99,8 %.
Nanoplasty, čo sú drobné plastové častice s veľkosťou pod jeden mikrometer, sú prítomné vo vode z vodovodu, v balenej vode a v rôznych vodných nádržiach na celom svete. Podľa niektorých odhadov existuje v priemere v každom litri balenej vody približne 240 000 nanoplastových častíc.
Predstavujú hrozbu pre vodné ekosystémy a môžu sa dostať do potravinového reťazca, čím môžu poškodiť voľne žijúce živočíchy a ľudí. Len nedávno vedci v Číne zistili, že prevarením vody z vodovodu možno odstrániť až 90 percent nano- a mikroplastov.
Nová technika vyvinutá výskumníkmi z Univerzity v Missouri poskytuje udržateľné a nákladovo efektívne riešenie na odstraňovanie nanoplastov z vody a ponúka škálovateľný prístup k riešeniu znečistenia nanoplastmi. Výskumníci plánujú ďalej skúmať spôsoby, ako maximalizovať kapacitu rozpúšťadla a vyvinúť metódy jeho recyklácie na viacnásobné použitie. Štúdia bola uverejnená v časopise ACS Applied Engineering Materials.
Zdroj: sciencealert.com.
Zdroj Foto: Gary Baker/University of Missouri, freepik.com.
Zobrazit Galériu