CANON_112024 CANON_112024 CANON_112024

Ultrarýchla výroba vodíka z odpadovej vody

3

Výskumníci z Hongkonskej univerzity vedy a techniky vyvinuli "ultrarýchlu" metódu výroby ekologického vodíka pomocou komunálnej odpadovej vody. Tím testoval modulárny systém priamej osmózy a štiepenia vody, ktorý generuje vysoko čistý vodík priamo z odpadovej vody 14-krát rýchlejšie ako tradičná elektrolýza, pričom spotrebuje veľmi málo energie.

Jednou z hlavných výziev pri výrobe zeleného vodíka je veľké množstvo potrebnej čistej vody, čo môže v niektorých regiónoch viesť k jej nedostatku a konfliktom. Použitím odpadovej vody namiesto čistej vody výskumníci poskytujú udržateľnejší zdroj vody na výrobu energie.

Okrem toho ich zistenia poukazujú na 46 % zníženie kapitálových nákladov spojených s úpravou vody v porovnaní s tradičnými procesmi. Tento prelomový objav by mohol viesť k čistejšej, lacnejšej a efektívnejšej výrobe ekologického vodíka na báze odpadovej vody.

Zdroj: au.investing.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

3 komentáre

Prekrúcanie fyziky reakcia na: Ultrarýchla výroba vodíka z odpadovej vody

27.3.2024 17:03
V praxi existuje viacero druhov elektrolýz vody s rôznou účinnosťou, ale zatiaľ všetky dodržujú zákon zachovania energie. 30% straty vo forme tepla su bežné.
Reagovať

čistý zdroj reakcia na: Ultrarýchla výroba vodíka z odpadovej vody

27.3.2024 10:03
osmotická membrána je teda katalyzátorom, ktorý umožňuje ľahšie štiepenie molekúl vody (nižší prúd). Ak teda pridáme vodíkový motor a dynamo, získame zdroj energie typu perpetum mobile. Tento koncept bol už mnohých variantoch podávaný na patentové úrady, avšak bez praktickej realizácie.
Reagovať

RE: čistý zdroj reakcia na: čistý zdroj

28.3.2024 09:03
Nie. Osmotická membrána zachytáva nečistoty, a samotné štiepenie urýchľuje vychýlenie pH pomocou lúhu sodného ktorý umožňuje použiť lacnejšie elektródy ako je to v prípade použitia napríklad kyseliny soľnej.

Problémik je ovšem v tom, že z toho obrázku sa nedá zistiť kam ide vznikajúci kyslík. Ak sa rovno mieša so vznikajúcim vodíkom, tak to bude mať veľmi špeciálne efekty. To musí prekrásne šteknúť, aj s odstránením múrov budovy.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať