Umelá inteligencia už dokáže z mozgovej aktivity dekódovať, čo počujeme
Umelá inteligencia (UI) už dokáže z našej z mozgovej aktivity dekódovať slová aj celé vety. UI, ktorú vytvorila Meta, materská spoločnosť Facebooku, môže jedného dňa pomáhať tým, ktorí nie sú schopní komunikovať verbálne alebo rečou tela. Väčšina technológií dostupných v súčasnosti pre týchto ľudí si vyžaduje nebezpečné postupy pri inštalácii elektród do mozgu. Nový prístup by mohol poskytnúť pomoc pacientom s komunikačnými deficitmi bez použitia invazívnych metód.
Na základe 56 000 hodín nahrávok reči v 53 jazykoch neurovedec a výskumník UI spoločnosti Meta Jean-Rémi King a jeho kolegovia vycvičili UI na rozpoznávanie slov a viet. Jazykový model získal schopnosť rozpoznať konkrétne lingvistické prvky od písmen a slabík až po prvky na úrovni slov a viet. Miera presnosti odpovedí UI bola 73-percentná pri použití magnetoencefalografie, ktorá si však vyžaduje veľké a drahé vybavenie. Pri použití bežnejšej elektroencefalografie presnosť nebola vyššia ako tridsať percent.
{{BANNER|SIMPLE ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH