S_1124_Flexcam Advertisement S_1124_Flexcam S_1124_Flexcam Advertisement

Útok na Windows

Archív NXT
0

Svet informačných technológií sa neustále mení. Za posledných desať rokov sme boli svedkami masívneho nástupu sociálnych sietí, cloudu, smartfónov atabletov, čo významne ovplyvnilo celé odvetvie. Ani tí najsilnejší hráči si nesmú dovoliť poľaviť, inak ich rýchlo zhltnú mladší amimoriadne hladní vlci. Microsoft Windows, ktorý vládne trhu s operačnými systémami osobných počítačov už od konca 80. rokov minulého storočia, dnes čelí útokom zo všetkých strán. Podarí sa mu ich odraziť?

Počítače sú dnes dostupné vo veľkom množstve formátov askratka PC (osobný počítač) nabrala vsúčasnosti už širší význam. Kým vminulosti sa spájala hlavne so stolovými počítačmi (najmä na odlíšenie trhu snotebookmi, ktoré ich vroku 2008 vpočte predajov prekonali), dnes sa vmnohých štatistikách areportoch predajov používa na rozlíšenie od mobilného trhu.

Obyčajne zahŕňa notebooky, stolové počítače, hybridné zariadenia azvyčajne aj tie tablety, ktoré obsahujú procesory s inštrukčnou súpravou x86 (napr. Intel Atom). Naopak, mobilný trh, ktorý je ich zdanlivým náprotivkom, sa vo väčšine štatistík rozlišuje hlavne prítomnosťou procesorov ARM, ktoré vultramobilnej sfére dominujú. Treba však povedať, že vďaka hybridným zariadeniam kombinujúcim tablet anotebook alebo tabletom smožnosťou bezdrôtového pripojenia klávesnice, monitora či TV, sa hranica každým rokom viac rúca.

Telefón už dávno nie je len jednoúčelové zariadenie na hlasové hovory apostupom času sa premenil na univerzálny vreckový počítač – smartfón, použiteľný plnohodnotne na mnohé úlohy. Trvať na tom, že skratka PC by mala označovať len nejaký špecifický veľkostný formát počítačov, dáva čoraz menší zmysel. Preto aj v PC REVUE nájdete recenzie smartfónov, tabletov apod.

Nevyhnutným dôsledkom tohto spojenia je však priama konfrontácia dvoch rozličných domén. Kým jednému vládnu operačné systémy Microsoft Windows aprocesory s architektúrouinštrukčnej súpravy x86 (presnejšie x86-64), druhý je spätý sdominanciou operačného systému Google Android aprocesormi sinštrukčnou súpravou ARM. Firmy, ktoré sa vminulosti viac-menej hrali len na vlastnom piesočku, sa dnes dostávajú do priameho kontaktu. Stretu architektúr procesorov sme sa už podrobne venovali včlánku Schyľuje sa k vojne ARM a x86? (PC REVUE č. 7/2013 a8/2013). Na stret operačných systémov nazrieme práve teraz.

Operačné systémy Microsoft Windows sú vsúčasnosti absolútnym vládcom na poli notebookov astolových počítačov. Podľa štatistík od analytickej spoločnosti Net Applications dosahujú celosvetový trhový podiel 90,84 %. Ozostatok trhu sa delia operačné systémy Apple OS X spodielom 7,68 % aLinux s 1,48 %. Apple OS X (pôvodne Mac OS X) je na tom oniečo lepšie čisto v rámciUSA (12,55 %), zatiaľ čo Linux si dobre počína predovšetkým mimo sveta osobných počítačov, pričom ide napríklad owebové servery (34,62 %) a hlavne superpočítače, kde jasne dominuje (96,4 %). Zhľadiska týchto štatistík sa teda zdá, že konkurencia sa ksystémom Windows vrámci osobných počítačov ani len nepribližuje. Postupným lámaním hranice medzi tradičnými počítačmi aultramobilnými zariadeniami sa však situácia mení.

Ultramobilné zariadenia ako jediný počítač používateľa

Ak ste na prelome 20. a21. storočia chceli vstúpiť do sveta počítačov, urobili ste to takmer výhradne prostredníctvom stolového počítača. Okolo roku 2003 sa ich predávalo okolo 30 miliónov kusov každý štvrťrok (pozri graf). Notebooky, ktoré boli vtom čase smerované najmä na ľudí, ktorí nevyhnutne potrebovali mobilitu, mali predaje približne tretinové.

V nasledujúcich rokoch sa však medzera zmenšovala avroku 2008 sa so stolovými počítačmi stretli na hranici 40 miliónov predaných kusov za trojmesačné obdobie. Dnes už notebooky bežní používatelia nevnímajú ako čisto prenosné počítače adávajú im prednosť aj vprípade, že neopustia dosku domáceho stola. Ich rast pokračoval až do roku 2012 adosahoval vrcholy okolo 55 miliónov kusov za kvartál.

Na porovnanie si môžete pozrieť predaj smartfónov vjednotlivých kvartáloch roka 2012 a2013. Dvaja suverénne najväčší hráči Samsung aApple dosiahli vposlednom štvrťroku roka 2012 predaje 66 a47 miliónov kusov, potom sa Samsung vroku 2013 odpútal asvojho najväčšieho konkurenta nechal ďaleko za sebou. Okrem týchto dvoch veľkých hráčov (v štvrtom kvartáli dovedna 133 miliónov kusov) však smartfóny vyrába množstvo ďalších výrobcov (napr. LG, Lenovo, Huawei, Nokia adesiatky ďalších), pričom ich sumarizované počty sú podobné ako vprípade dvoch gigantov (4. kvartál roku 2013 dovedna 151 miliónov kusov).

Od roku 2010 sa navyše začal aj raketový nástup tabletov, ktoré v priebehu dvoch rokov dokázali vpredajoch prekonať stolové počítače aj notebooky. Vopred avizované predbehnutie všetkých počítačov klasickej koncepcie (notebooky +stolové počítače) sa však nakoniec v minulom roku neudialo. Hoci nárast predaja tabletov pokračoval, nebol už taký strmý. Kprekonaniu tejto hranice však takmer určite dôjde vtomto roku.

Predaje - PC.png

Predaje počítačov za posledných 18 rokov – dobre vidieť, že druhý štvrťrok býva najslabší, zatiaľ čo štvrtý štvrťrok vždy vďaka Vianociam najsilnejší

Trh spočítačmi klasickej koncepcie je pomerne nasýtený avposledných dvoch rokoch si spanilú jazdu sostro stúpajúcimi grafmi užívajú ultramobilné zariadenia vpodobe smartfónov atabletov. Vrámci trhu soperačnými systémami to nemožno ignorovať. Situácie, keď ultramobilné zariadenia splnia to, čo očakávame napríklad od notebooku, sú čoraz bežnejšie. Skúsenejší používatelia počítačov síce krútia hlavou, ale pre obrovské množstvo ľudí je počítač skutočne len nástroj na čítanie internetových stránok ainterakciu prostredníctvom sociálnych sietí (tzv. konzumáciu obsahu) atoto bez problémov zvládne aj lacný tablet či smartfón za 100 eur. Bolo by však naivné domnievať sa, že klasická koncepcia počítačov zmizne avšetci budeme používať len tablety asmartfóny. Pokiaľ nie ste len pasívnym konzumentom obsahu apočítač používate kreatívne či rovno ako pracovný nástroj, tablet alebo smartfón vás takmer určite neuspokojí (pozri článok Tablet či notebook? To je otázka!).

Zhľadiska dominantného postavenia operačného systému Windows však počas posledných rokov nastala zaujímavá situácia, pri ktorej sa síce nezmenšoval jeho podiel na trhu aani používateľská základňa, ale masívne pribúdalo ľudí, ktorí si mimo neho prezerali webové stránky, interagovali cez sociálne siete, pozerali videá, počúvali hudbu či čítali elektronické knihy adokumenty. Vrámci biologického slovníka vznikla akoby nová ekologická, či vtomto prípade technologická nika, vktorej používatelia existovali nezávisle od tej pôvodnej. Zatiaľ čo napríklad procesorový gigant Intel si držal výraznú trhovú nadvládu nad AMD aMicrosoft so svojím Windows rovnako čnel nad Apple ajeho OS X, po prelomení hranice sultramobilným svetom sa nevyhnutne dostali do konfrontácie sekosystémom sveta, kde vládnu procesory založené na architektúre ARM aoperačné systémy Google Android aApple iOS. Situácia je dnes taká, že silní hráči zo sveta „veľkých“ počítačov sa snažia presadiť vo svete „malých“ asilní hráči zosveta „malých“ počítačov zas vo svete tých „veľkých“. Procesory od Intelu tak môžeme vidieť vniektorých tabletoch asmartfónoch, pričom sú obyčajne skombinované soperačným systémom Windows, zatiaľ čo Google sa snaží presadiť na poli notebookov so svojím operačným systémom Google Chrome OS (v podobe tzv. chromebookov) ainé spoločnosti sa pokúšajú presadiť sprocesormi ARM napríklad na serveroch.

Predaje - Smartfony.png

Samsung si vminulom roku ešte viac upevnil svoju dominantnú pozíciu vpredajoch smartfónov

Hrozba Androidu

Pre mnohých používateľov bol počítač dlhé desaťročia úzko spojený soperačným systémom Windows. Výhoda takéhoto dominantného postavenia na trhu je v tom, že používatelia začnú váš produkt vnímať ako všeobecný štandard aakákoľvek odlišnosť vpodaní konkurencie vždy vyvolá vnich pochyby astrach znutnosti učiť sa niečo nové. V posledných rokoch však ultramobilné počítače vpodobe smartfónov atabletov úplne zmenili trh a ľudia sa touto cestou naučili, že operačný systém môže byť aj iného druhu. Strach zo zmeny sa tým viac-menej vyparil.

Dôležitý faktor pritom je, že trhový podiel operačného systému Google Android už začína na ultramobilných zariadeniach pripomínať situáciu MicrosoftWindows na notebookoch astolových počítačoch. Na grafe si môžete všimnúť, že Android sa od roku 2010 začal na smartfónoch výrazne oddeľovať od svojej konkurencie adnes už prelomil hranicu 80 % trhu. Druhý Apple iOS ovláda 12,1 % aMicrosoft len 3,6 %. Kedysi veľmi populárny Symbian, ktorý vroku 2009 ovládal 50 % trhu so smartfónmi, má už dnes podiel menší než 0,5 %. Podobne strmý nástup mal Android vminulom roku aj na tabletoch. Zatiaľ čo vroku 2012 ešte hral sApple iOS vyrovnanú partiu, vroku 2013 sa mu už zdôvodu nárastu výroby poriadne vzdialil (systém iOS používa Apple len na svojich tabletoch iPad).

Prítomnosť dvoch dominantných operačných systémov na opačnej strane počítačového spektra tak vytvára veľmi zaujímavú situáciu vmieste, kde sa ich svety pretínajú. Ak je napríklad používateľ zvyknutý používať Windows na notebooku aAndroid na tablete, čo ak savbudúcnosti rozhodne, že obe zariadenia nahradí jedným hybridným počítačom, kombinujúcim tablet aj notebook? Ktorému zoperačných systémov dá prednosť? Zhľadiska robustnosti atechnológií je Windows dnes výrazne nadradený systém, ale mnoho používateľov využíva počítač len na tie najzákladnejšie činnosti. Táto vlastnosť teda nemusí vboji príliš zavážiť. Zároveň si treba uvedomiť, že ak sa súčasná situácia vnasledujúcich rokoch veľmi nezmení, napríklad malé deti sa dostanú do kontaktu s Androidom skôr než sWindows, pretože druhý menovaný sa používa najmä na komplikovanejších zariadeniach. To môže zavážiť vmomente, keď trochu vyrastú abudú potrebovať napríklad notebook.

OS - Tablety.png

Snarastajúcim počtom „nie-Apple“ tabletov rastie podiel Androidu na tomto trhu

Prerod používateľského rozhrania Windows

Operačný systém Windows 8 prišiel zhľadiska koncepcie snajväčšou grafickou zmenou za celú svoju históriu. Jeho nové rozhranie, medzi používateľmi stále známe pod svojím pôvodným aneskôr už nepoužívaným názvom Metro, bolo nevyhnutnou reakciou na masívne šírenie zariadení sdotykovými displejmi. Dovtedy používaná schéma bola navrhované pre myš, apokiaľ chcel Microsoft cieliť Windows aj na tablety asmartfóny, zmena bola nevyhnutná. Staré aj nové používateľské rozhranie však žije vsystéme vedľa seba avmnohých ľuďoch vyvoláva rozporuplné pocity.

Snevôľou sa novšie rozhranie stretlo najmä upokročilých používateľov, ktorí mu vytkli veľký odklon od multitaskingu smerom kjednoúčelovosti apreferenciu jednooknového rozhrania aplikácií, ktoré znižuje produktivitu. Na druhej strane bezplatný update Windows 8.1 urobil výrazný krok vpred, pričom priniesol napríklad výrazné zlepšenie rozdeľovania obrazovky pre viac aplikácií adovolil aj automatický prechod do klasického rozhrania hneď po štarte počítača. Ďalšiu významnú výčitku, týkajúcu sa nepohodlnej obsluhy nového používateľského rozhrania bez dotykového displeja, bude Microsoft naprávať vaprílovej aktualizácii (Update 1). Tá bude (keď čítate tieto riadky, možno už bola) uvoľnená do obehu 8. apríla aprinesie vrámci nového rozhrania napríklad kontextové menu pravého tlačidla myši apohodlnejšiu obsluhu na nedotykovom hardvéri. Pribudnúť by mala aj možnosť spúšťania aplikácií určených pre nové rozhranie priamo zpracovnej plochy.

Pri pohľade do diskusií ahodnotení používateľov však dobre vidieť, že Windows 8 má vočiach verejnosti podobnú stigmu ako vminulosti Windows Vista. Veľké zmeny vzabehnutých mechanizmoch často vyvolávajú veľmi negatívne pocity azrejme bude ešte chvíľu trvať (pravdepodobne do príchodu Windows 9), kým sa s novinkami ľudia vyrovnajú. Na druhej strane vplyv dizajnu Windows 8 sa už výrazne podpísal na grafickej podobe internetových stránok.

Napríklad zaoblené rohy sa stávajú čoraz zriedkavejšími a na moderných webových stránkach podobne ako vprípade moderného rozhrania Windows začínajú dominovať ostré hrany, obdĺžniky, štvorce ajednoduché farby bez prechodov. Web sa zároveň prispôsobuje dotykovým zariadeniam amalým displejom. Ovládacie prvky menu a tlačidiel sú objemnejšie a písmo väčšie. Na prítomnosť dotykových zariadení musel Microsoft nevyhnutne reagovať anové používateľské rozhranie vsystéme určite zostane aj vbudúcnosti, pričom bude postupne naberať na efektivite.


Microsoft si je však veľmi dobre vedomý aj toho, že pokročilí používatelia sa myši aklasického používateľského rozhrania len tak ľahko nepustia. Ozaujímavé myšlienky sa podelil Jacob Miller, jeden zgrafických dizajnérov Windows 8. Vreakcii na kritiku uviedol, že vývojársky tím pri návrhu rozdelil používateľov na tvorcov obsahu akonzumentov obsahu. Kým tvorcovia obsahu boli vnímaní ako pokročilí používatelia, pracujúci efektívne smnožstvom otvorených programov, konzumenti obsahu reprezentovali bežných ľudí, ktorí sledovali hlavne sociálne siete aprehrávali si multimediálny obsah. Táto skupina nepoužívala viac monitorov, virtuálne počítače či podrobné nastavenie rozhraní achcela počítač len jednoducho aintuitívne ovládať vnajbežnejších úlohách. Pokiaľ sa na to vývojári pozerali ztejto stránky, rozdelenie pracovného prostredia pre dve skupiny používateľov je relatívne vhodný krok. No Microsoft týmto rozhodnutím otvoril neželené dvere. Ak je totiž používateľ nútený učiť sa pracovať so systémom nanovo, je vtom momente jedno, či sa učí pracovať sWindows alebo snejakým iným, teda aj konkurenčným systémom.

OS - PC.png

Operačný systém Windows na notebookoch astolových počítačoch dominuje už takmer tri desaťročia

Segment lacných notebookov achromebooky

Oblasť hybridných počítačov nie je jediná, kde Windows bude čeliť hrozbám zo strany „mobilnej“ konkurencie. Nemenej dôležitý je aj segment lacných notebookov za ceny okolo 200 eur amenej. To, že takéto zariadenia vedia výrazne zakolísať trhom, sa prvýkrát ukázalo vroku 2008, keď začali na popularite naberať netbooky. Tieto lacné zariadenia, osadené zvyčajne prvými procesormi Intel Atom a 7- až10-palcovými displejmi, síce výkonom za štandardnými notebookmi zaostávali, mnohým ľudom však ich výkon stačil na základné úlohy. Vroku 2009, v období prebiehajúcej ekonomickej recesie, lacné netbooky ujedali už 20 % trhu notebookov.

Z toho, že takéto zariadenia sa predávali vmiliónoch, však paradoxnenemali veľkú radosť Intel ani Microsoft. Kým Intelu málo výkonné procesory snízkou maržou parazitovali na predaji drahších modelov, Microsoft musel pre nízky výkon týchto strojov predĺžiť životný cyklus starého systému Windows XP, pretože novšia Vista sväčšími systémovými požiadavkami bol pre ne priveľký hlt. Niektorí výrobcovia, ako napríklad ASUS so svojím Eee PC, začali navyše prichádzať na trh smodelmi spredinštalovaným Androidom. Netbooky začali rýchlo strácať trhový podiel začiatkom roku 2010, keď sa ich cenovému segmentu začali blížiť najlacnejšie notebooky klasickej veľkosti. Hlavný podiel na ich ústupe však mal masívny štart šírenia tabletov, ktoré zapadli do ich veľkostného formátu displeja (7 až 10 palcov). Zdalo sa, že koncept netbookov, ako extrémne lacnej alternatívy ku klasickému notebooku, jednoducho skončil.

Vpriebehu rokov 2011 a2012 sa však objavilo na trhu zariadenie vrovnakých cenových hladinách vpodobe tzv. chromebooku. Tieto zariadenia od Googlu, vybavené operačným systémom Google Chrome OS, bolo možné chvíľu kúpiť aj unás, ale zhľadiska predajov išlo prakticky ozlyhanie. Koncepcia terminálu, teda stroja, ktorý potreboval byť trvalo pripojený kinternetu avšetko vykonával prostredníctvom prehliadača ainternetových služieb, bola vtedy skrátka príliš optimistická. Aj keď vdomácnosti, v školách či na pracoviskách srýchlym internetovým pripojením problém nie je, na chodbách budov, v dopravných prostriedkoch či vonku na lavičkách je situácia vo väčšine prípadov iná.

Zariadenie neschopné pracovať off-line je skrátka často len príťaž. Tento problém Google napravil vdruhej generácii chromebookov, ktorá prišla na trh vlani. Zo zariadenia, ktoré bolo jasným neúspechom, sa náhle stal notebook použiteľný primnohých úlohách. Prostredníctvom Google Docs na ňom možno písať ačítať dokumenty, aj keď nie je pripojený kinternetu, arovnako dobre si poradí soff-line prehrávaním multimédií. Aj napriek tomu, že Google ponúkol zariadenia vo veľkom cenovou rozsahu (vrátane modelov za viac ako 1000 eur), úspech slávili tie najlacnejšie, ktoré zapadali do cenovej kategórie netbookov. Koncom minulého roka sa chromebooky začali objavovať medzi najpredávanejším tovarom na najväčšom internetovom obchode sveta Amazon.com.

Objavili sa správy, že vo vianočnom období mohli chromebooky tvoriť 10 až 20 % predajov počítačov na americkom trhu. To je obrovský skok, ktorý pripomína slávu netbookov v minulosti. To, či ide odlhodobejší trend, je nejasné, ale je fakt, že viaceré chromebooky sa držia na Amazone medzi najpredávanejším tovarom ešte aj dnes. Ľudia menej výkonné, ale lacné notebooky jednoducho chcú.

OS - Smartfony.png

Úvodné odpútanie Androidu od konkurencie sa za tri roky pretransformovalo na 82-percentný trhový podiel

To, že sa stávate hrozbou, zbadáte zvyčajne tak, že vás silnejšia konkurencia prestane ignorovať. Koncom minulého roka sa začal Microsoft vreklamách konceptu chromebookov vysmievať ana tento účel dokonca pripravil celú webovú stránku www.scroogled.com. Jej názov je kombináciou slov screw aGoogle avoľne sa dá preložiť ako „Google svami vybabral“ alebo „Google vás podviedol“. Vjednom znajznámejších komerčných videí napríklad prichádza do záložne mladá žena, ktorá potrebuje peniaze na letenku do Hollywoodu asnaží sa predať chromebook, ktorý dostala ako dar.

Predavač sa jej však vysmeje apovie jej, že dané zariadenie nemá takú hodnotu. Vskutočnosti totiž nejde o notebook, ale len jeho imitáciu abez internetového pripojenia je použiteľný len ako ťažidlo. Nezabudne pritom spomenúť, že len čo je on-line, Google sleduje správanie používateľa aanalyzuje e-maily, ktoré dostane, aby naňho mohol cieliť reklamu. Chromebook je tak len zariadenie na speňaženie jej osobných informácií, ateda bola „scroogled“. Stránka je plná videí vpodobnom duchu, pričom ponúka informácie otom, kde sú podľa Microsoftu veľké slabiny takéhoto zariadenia (napríklad neschopnosť spojenia sa sväčšinou bežných tlačiarní askenerov, nemožnosť hrania pokročilých hier), a zároveň odkazuje aj na negatívne recenzie od nezávislých IT redakcií.

Scroogled.png

Internetová stránka scroogled.com, na ktorej Microsoft ukazuje, že chromebooky nie sú plnohodnotné počítače

Poukazovanie na slabiny jednoduchého operačného systému, ako je Google Chrome OS, je oprávnené. Ak totiž neskúsený používateľ takéto zariadenie zvolí len z nevedomosti, môže byť veľmi prekvapený. Na druhej strane chromebooky si ľudia určite nekupujú iba omylom adopyt po lacných notebookoch scenou pod 200 eur tu rozhodne je. Zhľadiska Microsoftu by pritom nebolo dobré výhradne len poukazovať na to, že počítač sWindows je plnohodnotný (a teda zákonite oniečo drahší), zatiaľ čo chromebooky sú len na obmedzenú prácu.

Ak tento lacný segment trhu nebude atakovať a dá mu voľné pôsobisko na získavanie používateľov, Chrome OS sa postupne môže vyvinúť do podoby, keď uvedená veta oplnohodnotnosti skrátka už nebude platiť. On-line dnes možno využívať obrovské množstvo pokročilých programov – od kancelárskych balíkov (na úrovni, ktoré mnohým neprofesionálnom úplne dostačujú) až po grafické editory (za všetky stačí spomenúť pokročilý Pixlr Editor – www.pixlr.com). Tento trend sa pritom nezastavuje a cloudové aplikácie sú čoraz bežnejšie aj vprípade veľmi pokročilého softvéru (napríklad Adobe Creative Cloud).

Google vo februári navyše oznámil partnerstvo so spoločnosťou VMWare, ktorá je významným vývojárom virtualizačných acloudových technológií. Google sa tak prostredníctvom virtualizácie ainternetového spojenia snaží priniesť aplikácie Windows na Chrome OS (cez pripojenie na vzdialený server). To je pre Windows obrovská hrozba. Ztohto dôvodu si Microsoft trh lacných zariadení nemôže dovoliť pustiť aje si toho vedomý. Koncom februára agentúra Bloomberg priniesla informáciu, že Microsoft sa vblízkom čase chystá výrazne znížiť licenčné poplatky za Windows 8.1, teda poplatky, ktoré platia výrobcovia notebookov ainých počítačov za to, že tento systém predinštalujú. Týkať sa to má iba zariadení scenou pod 250 dolárov (180 eur), pričom zníženie má dosahovať až 70 %. Rôzni analytici to vidia ako priamu reakciu na upevnenie si pozície vsegmente najlacnejších počítačov, kde sa snaží presadiť hlavne Chrome OS. Microsoft však tento krok zatiaľ oficiálne nepotvrdil.

Útok rozhrania Chrome OS priamo na Windows 8

Asi najdrzejší typ útoku naWindows, ktorý sa vposledných mesiacoch odohral, je „prepašovanie“ používateľského rozhrania Chrome OS priamo na Windows 8. Jediné, čo používateľ musí urobiť, je nainštalovať internetový prehliadač Google Chrome. Vzhľadom na to, že jeho inštalácia je vmnohých prípadoch automaticky ponúkaná vrámci iných aplikácií či priamo na stránke vyhľadávača Google, jeho rozšírenie je dnes veľmi veľké.

Pokiaľ prehliadač Chrome máte na Windows 8 (alebo 8.1) nainštalovaný, jediné, čo musíte urobiť, je kliknúť vjeho okne na menu azvoliť možnosť Spustiť Chrome vrežime Windows 8 (Chrome si voľbu zapamätá aj do budúcnosti). Následne sa prepnete do nového používateľského rozhrania Windows apo spustení Chrome sa na celej obrazovke spustí prostredie Chrome OS, ako môžete vidieť na obrázku.

Vňom možno pracovať ako vkaždom klasickom viacoknovom rozhraní. Môžete teda spúšťať niekoľko samostatných okien internetového prehliadača srôznymi internetovými stránkami alebo sprogramami Google Docs, ktoré sú dostupné prostredníctvom Google disku. Nie je teda problém otvoriť tabuľkový editor, textový editor, internetovú stránku aon-line grafický editor vjednotlivých oknách. Prostredie má vlastný panel Štart, na ktorý si môžete umiestniť ikony vašich obľúbených webových aplikácií aprogramy do nich po otvorení minimalizovať.

Na jeho pravej strane sú pritom klasické hodiny ana ľavej strane všeobecne známe výsuvné menu na spustenie ďalších programov. Google tak využil nové grafické prostredie Windows na prepašovanie trójskeho koňa vtom pravom zmysle slova. Používatelia prehliadača Chrome, ktorých sú dnes stovky miliónov, sa tak môžu m ľahko oboznámiť srozhraním Chrome OS priamo vprostredí Windows, pričom prestanú mať strach zkúpenia relatívne neznámeho chromebooku.

Paradoxné je, že Google prináša klasické okenné rozhranie tam, kde sa ho Microsoft snaží zatlačiť do úzadia. Šikovne tak môže využiť nespokojnosť tých, ktorí sú vnovom prostredí stratení. Zhľadiska obyčajných či neskúsených používateľov ide zároveň oprelomovú vec, pretože si môžu bez nutnosti virtualizácie aakýchkoľvek starostí vyskúšať podobu iného operačného systému.

Chrome na Windows.jpg

Prostredie Chrome OS, ktoré Google pomocou internetového prehliadača prepašoval priamo do Windows 8

Budú útoky úspešné?

Operačný systém Windows má na notebookoch astolových počítačoch výsostné postavenie. Po jeho koláči však hladne pokukuje množstvo firiem, pričom vsúčasnosti je najväčším konkurentom určite Google, ktorý sa snaží vtomto segmente trhu presadiť sChrome OS. Pokiaľ Microsoft dopustí jeho rozkvitnutie, môže sa mu to vbudúcnosti kruto vypomstiť. Vsegmente smartfónov atabletov hrá, naopak, suverénne prvé husle Google so svojím systémom Android. Tu sa zas snaží presadiť sWindows sám Microsoft, pričom jeho silu netreba podceňovať. Hoci je dnes jeho podiel ešte malý, srozširovaním procesorov Intelu vtomto segmente bude jeho význam vbudúcnosti pravdepodobne narastať. Microsoft však ťaží aj z úspechu Androidu. Vďaka držaniu špecifických softvérových patentov mu totiž tento konkurenčný systém generuje zisk dve miliardy dolárov ročne.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať