V záujme znesiteľnej budúcnosti musí 60 % ropy a plynu zostať v zemi
Na dosiahnutie cieľov Parížskej dohody budú krajiny pravdepodobne musieť okrem podpory zavádzania čistej energie stanoviť aj tvrdé limity ťažby fosílnych palív. To je jeden z kľúčových bodov, novej štúdie, ktorú v časopise Nature zverejnili energetickí a klimatickí odborníci z University College London. Vedci sa rozhodli odhadnúť, koľko svetových zásob fosílnych palív musí zostať v zemi, aby sa globálne otepľovanie obmedzilo na 1,5 °C nad teploty z predindustriálneho obdobia.
Zistili, že na to, aby sme mali 50-percentnú šancu dosiahnuť tento cieľ, nemožno vyťažiť 58 % známych zásob ropy, 59 % zásob zemného plynu a 89 % zásob uhlia. To znamená, že globálna produkcia ropy a plynu musí do roku 2050 klesať každoročne v priemere o 3 %. Autori štúdie zdôraznili, že tieto čísla sú pravdepodobne podhodnotené, a to z dvoch dôvodov. Prvý súvisí s uhlíkovým rozpočtom – množstvom uhlíka, ktoré možno vypustiť, kým sa planéta neohreje o viac ako 1,5 °C.
Vzhľadom na neistotu zahrnutú do klimatick ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Zobrazit Galériu
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH