Vedci implantovali nanoroboty do živej myši. Kedy bude na rade človek?
Vedci z Kalifornskej univerzity v San Diegu ukázali svetu, že mikroskopické stroje môžu putovať v tele živého tvora bez škodlivých účinkov a dodávať mu liečivo. Takéto nanoboty boli úspešne nasadené v tele myši.
Roboty používané vo výskume mali rúrkovitý tvar, boli dlhé asi 20 mikrometrov, mali priemer 5 mikrometrov a boli potiahnuté zinkom. Keď sa dostali do žalúdka myši, zinok zreagoval s kyselinou chlorovodíkovou v tráviacich šťavách, pričom vznikli bublinky vodíka, ktoré potom nanobot poháňali na spôsob miniatúrnej rakety.
Nanoboty dosiahli rýchlosť až 60 mikrometrov za sekundu, uložili sa do sliznice žalúdka, rozložili sa a vylúčili lieky priamo do črevného tkaniva. Keď pri pitve vedci skúmali žalúdok myši, zistili, že nanoboty nevykazovali žiadne známky zvýšenej toxicity a neobjavili ani poškodenie tkaniva.
Mikroroboty výskumníkov z Kalifornskej univerzity sú vôbec prvé samohybné nanoboty nesúce nanočastice. Vedci veria, že tento ich úspešný pokus podnieti ďalší výsk ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH