Vedci na planéte so skleným dažďom našli sírovodík
Vedci pomocou vesmírneho ďalekohľadu Jamesa Webba objavili sírovodík na exoplanéte HD 189733b, čo je prvý nález tejto molekuly mimo našej slnečnej sústavy. Toto zistenie, ktoré vrhá nové svetlo na zloženie exoplanét, publikoval tím výskumníkov z viacerých inštitúcií v časopise Nature. HD 189733b má podobné chemické zloženie ako Jupiter, ibaže vysoké teploty (926 stupňov Celzia), pretože je 13-krát bližšie k svojej hviezde ako Merkúr k nášmu Slnku, a je vzdialený 64 svetelných rokov od Zeme.
Je známy tým, že okolo svojej hviezdy sa otočí len za dva pozemské dni a vyznačuje sa extrémnymi teplotami a dažďom z častíc kremičitanu podobných sklu. Atmosféra planéty obsahuje aj vodu, oxid uhličitý a oxid uhoľnatý, ktoré môžu byť bežné aj na iných obrovských plynových exoplanétach. Objav sírovodíka na HD 189733b je významný, pretože pomáha vedcom pochopiť chemické zloženie atmosféry exoplanét.
Síra je životne dôležitý prvok na budovanie zložitejších molekúl a vedci ju potrebujú viac študovať podobne ako uhlík, dusík, kyslík a fosfát, aby plne pochopili, z čoho planéty pozostávajú. Detekcia špecifických chemických látok v atmosférach exoplanét pomocou Webbovho teleskopu poskytuje cenné poznatky o vzniku a zložení planét.
Okrem toho prítomnosť ťažkých kovov na HD 189733b naznačuje súvislosť medzi obsahom kovov a hmotnosťou planét, podobne ako je to v prípade ľadových obrov, ako sú Neptún a Urán v našej slnečnej sústave. Údaje z Webbovho teleskopu takisto ukázali, že úrovne ťažkých kovov na HD 189733b sú podobné tým, ktoré sa nachádzajú na Jupiteri. Cieľom tímu je zisťovať stopy síry na iných exoplanétach a skúmať, ako táto zlúčenina ovplyvňuje, ako blízko sa niektoré planéty formujú vzhľadom na ich hostiteľské hviezdy.
Zdroj: amp.cnn.com.
Zobrazit Galériu