Vedci vytvorili prvú minimálnu syntetickú bakteriálnu bunku
Vedci z J. Craig Venter Institute syntetizovali minimálny bakteriálny genóm, obsahujúci iba gény nevyhnutne potrebné na život. Novo vytvorený syntetický organizmus sa nazýva syn 3.0 a obsahuje len 473 génov, čo z neho robí prvú minimálnu syntetickú bakteriálnu bunku na svete a organizmus s najmenším genómom vypestovaným v laboratórnych podmienkach.
Na porovnanie, genóm syn 1.0, vypestovaný v roku 2010, obsahoval 901 génov, zatiaľ čo ľudská bunka má viac ako 20 000 génov. Takmer jedna tretina génov (149) tohto organizmus sú neznáme biologické funkcie, čo naznačuje prítomnosť neobjavených funkcií, ktoré sú nevyhnutné na život.
„To ukazuje, aký zložitý je život, a to aj v tých najjednoduchších organizmoch,“ povedal výskumník J. Craig Venter novinárom. „Tieto zistenia sú veľmi pokorujúce.“
Prvá umelá bunka syn 1.0, ktorú vedci vytvorili v roku 2010, poskytla dôkaz o princípe, že genómy možno navrhnúť v počítači, chemicky vyrobiť v laboratóriu a transplantovať do recipientnej bunky na pr ...
Článok je uzamknutý
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH
Článok je uzamknutý
Pokračovanie článku patrí k prémiovému obsahu pre predplatiteľov. S digitálnym predplatným už od 10 € získate neobmedzený prístup k uzamknutému obsahu na celý rok. Objednať si ho môžete TU. Ak ho už máte prihláste sa TU
Prihlásiť pomocou členstva NEXTECH